Репортаж: Відтік для приливу

Ірина ГОНЧАР

Комплексне дослідження ринку M&A в Україні: падіння вартості на 95%, але не все так погано

Традиційна щорічна презентація комплексного дослідження ринку злиттів і поглинань в Україні, проведеного спільно Mergermarket (Велика Британія) та юридичною фірмою Aequo, відбулася 20 травня 2021 року за підтримки генерального інформаційного партнера «Юридична практика».

Попри очікування тотального падіння, як показало дослідження, у знижених показниках 2020 року є потенціал. Так, партнерка Aequo Анна Бабич, модераторка заходу, поділилася власним відчуттям, що роботи у 2020 році не стало менше, разом із тим вона була пов’язана, у тому числі, з проєктами, які не були реалізовані торік. Так, за методоло­гією Mergermarket, в Україні було нараховано 54 угоди. Це майже на 40 % менше, ніж у 2018–2019 роках, однак показники не опустилися нижче кризових для сфери 2014–2015 років, хоча просідання порівняно з 2018–2019 роками було майже на 40 %. Водночас вартість реалізованих проєктів знизилася на 95 % — до 170 млн євро. Щоправда, за словами Анни Бабич, такий показник викликаний тим, що й так не охочі до розкриття ціни угод українські компанії ще рідше розкривали вартість.

Також Анна Бабич закцентувала увагу і на інших цікавих результатах дослідження. Наприклад, у 2020 році покупцями компаній у 70 % виступали українські резиденти, хоча у попередні роки розподіл був приблизно 50 на 50.

Попри загальне падіння показників залучення інвестицій, збільшити кількість проєктів або зберегти досягнутого раніше рівня вдалося в сегменті ТМТ та агосекторі. Також цікавість для інвесторів складали транспорт, фінанси, фармацевтика.

Загальними факторами, які впливали на ринок, були: економічні причини; політичні причини; COVID-19 та нове нормативне регулювання.

Найбільшими угодами 2020 року стали такі проєкти:

— Creatio залучила міноритарні інвестиції в розмірі 68 млн дол. США від Volition Capital і Horizon Capital;

— «Епіцентр К» придбав 100 % «Хмельницьк Агро» (активи «Сварог Вест Груп» у Хмельницькій області);

— Novus придбав 100 % Billa Ukraine.

Презентація звіту супроводжувалася дискусією отриманих ­показників та прогнозів від експертів сфери інвестування, серед яких були: керуючий партнер Soul Partners Ігор Верхогляд, директорка з інвестицій UMG Investments Надія Казначеєва, керуючий директор з прямих інвестицій Dragon Capital Андрій Носок, директорка AVentures Capital Юлія Сичікова, керуючий партнер BDO Corporate Finance Україна Віталій Струков.

Зокрема, Ігор Верхогляд відзначив, що пандемія значно вплинула на міжнародні трансакції, тому збільшення частки національних фінансових ресурсів є закономірною. Андрій Носок також зауважив, що COVID-19 значно пригальмував бізнес-процеси в другому кварталі минулого року, проте не був вирішальним, зокрема для рішення іноземців про інвестування в Україну. На жаль, наша країна продовжує залишатися не в числі юрисдикцій, цікавих інвесторам за замовчуванням.

На думку Анни Бабич, з кінця минулого року пандемія стала новою реальністю, а тому більше не може бути фактором гальмування активності на ринку злиттів та поглинань. Водночас все ще ключовими для України залишаються виключно українські ризики, серед яких політична нестабільність, викликана такими факторами впливу, як війна на сході України і ставлення до України в МВФ.

Віталій Струков, спираючись на досвід, вказав на те, що аграрний та ІТ-сектори залишилися традиційно привабливими для України, тому гальмувалися угоди здебільшого у «незвіданих» для інвесторів сегментах економіки. Юлія Сичікова звернула увагу на значний розвиток ІТ, зокрема продуктових стартапів — вони, як завжди, користувалися попитом. Разом із тим такі угоди часто є надто малими за показником вартості, щоб потрапляти у статистику і впливати на неї.

Щодо потенціалу України, то Віталій Струков вважає, що значно залучити інвестиції може активізація попиту на сировинні ресурси і товари, які більше не раціонально доставляти з Китаю, а також оголошена урядом «велика приватизація». Надія Казанчеєва підтримала колегу, зауваживши, що Україні варто належно готувати до продажу державні компанії, адже інвестори не стільки хочуть вкладати кошти в Україну, скільки Україна не може запропонувати нічого за тими обсягами вкладень, які є в інвесторів.

Загалом експерти дали дуже позитивні прогнози на 2021 рік. За словами Надії Казначеєвої, зростання вдасться досягти за рахунок відкладеного попиту та вливань у традиційно привабливі сфери (Агро і ТМТ). Водночас цікавість інвестицій у розвиток сільського господарства може зміститися в бік агропереробки і логістики. Привабливими будуть також медицина та tech-сегмент у всіх проявах. Віталій Струков прогнозує, що у 2021 році ІТ випередить аграрний сектор також і в обсягах фінансових вливань.

Ігор Верхогляд передбачає одночасне збільшення вартості угод і радить придивитися до сегментів фармацевтики, FMCG та ТМТ. Разом із тим, проєкти в галузі логістики і медицини не будуть визначальними через незначний обсяг вливань.

Андрій Носок підтримав колег щодо потенціалу, зробивши застереження, що це можливо лише у разі відсутності політичних коливань у бік відмови від заявленої співпраці з інвесторами.

Завершуючи дискусію про потенціал інвестицій, Анна Бабич зазначила, що Україна — країна неординарних можливостей, і зростання у 2021 році очікуване для галузі M&A.

-->