Форум: Конкурентне видовище

Антимонопольне законодавство України сьогодні стрімко реформується, тож фахівцям цієї практики було що обговорити на VII Ukrainian Antitrust Forum

VII Ukrainian Antitrust Forum — одна з ключових подій у сфері антимонопольної практики, яку традиційно організовує видавництво «Юридична практика», — відбувся за підтримки генерального партнера ЮФ Asters. Захід отримав акредитацію у 8 балів від Національної асоціації адвокатів України.

Форум розпочався з обговорення інвестиційного клімату в країні, конкуренції та діяльності Антимонопольного комітету України. Так, голова АМКУ 2015–2020 років Юрій Терентьєв звернув увагу присутніх на те, що сьогодні формується здорове конкуренційне ком’юніті, що знижує вплив політичних факторів, поліпшується прозорість відомства, імплементуються положення європейських директив. Разом із тим є потреба у напрацюванні сталої прецедентної бази. Натомість начальник управління економічного аналізу АМКУ Владислав Крижній та низка інших спікерів вказали на застаріле законодавство, яке обмежує всі позитивні новації, певні прогалини та необхідність реформ — сподівання покладають на законопроєкт № 2730. А також численні негативні прецеденти та непорозуміння, пов’язані з порядком дозволів від АМКУ, що несуть інвестиційні ризики для клієнтів юрфірм.

Учасники форуму обговорили актуальні напрями і навіть лайфхаки правозастосування конкуренційного ­законодавства, різні прояви його порушень, що часто трапляються на ринку. Зокрема, за даними начальника управління розслідувань недобросовісної конкуренції АМКУ Людмили Шурховецької, 85 % складають порушення конкуренції шляхом введення в оману споживача або невизначеного кола осіб (згідно зі статтею 151 Закону України «Про захист економічної конкуренції»). АМКУ бореться з цим двома шляхами: надає рекомендації, як усунути порушення, або вдається до штрафних санкцій. Сьогодні ж у пріоритеті адвокація конкуренції, а не покарання.

У цілому питання взаємодії АМКУ та бізнесу під час антимонопольних розслідувань оберталися навколо штрафних санкцій, на розмір яких впливає поведінка самих суб’єктів господарювання, що часто перешкоджають в отриманні інформації, а також навколо важливості розбиратися окремо з кожною ситуацією. Торкнулись експерти також і питань держдопомоги та роботи держзакупівель.

На прикладі двох індустрій — харчової та автомобільної — учасники сесії під модераторством Олександра Дякулича, радника практики антимонопольного та конкурентного права АО Arzinger, розглянули практичні інструменти «проконкурентного комплаєнса». А також особливості захисту інтересів від проявів недобросовісної конкуренції.

Присутні також заслухали спеціальну доповідь Деніела Дюкора, антимонопольного радника, ексюриста U.S. Federal Trade Comission, щодо глобальних викликів у цій сфері та мали змогу перейняти довід під час майстер-класу партнера Asters Ігоря Свечкаря з аудиту відповідності конкурентному законодавству.

У цілому найбільші, але почасти спірні очікування сьогодні учасники ринку покладають на окремих державних уповноважених, які розглядатимуть скарги, та законопроєкти — про встановлення пріоритетів розгляду скарг, а також щодо процедур проведення перевірок.

-->