Тема: Рівні можливостей

Ірина СТАРОДУБ,
керівниця судового відділу Moneyveo

Врахування кар’єрних амбіцій юристів дозволяє створити певну структуру підпорядкування всередині фірми, належні умови праці і можливості для розвитку кожного співробітника

Юридичний департамент є структурним підрозділом будь-якої великої компанії, яка зазвичай працює у сфері фінансів, консалтингу чи державного сектору.

Про структуру юридичних компаній та партнерство ми можемо прочитати багато статей, але все ж сьогодні я хотіла б привідкрити завісу і поговорити про юридичний департамент і яким він має бути. А також про те, що очікує юриста в складі юрдепартаменту і юриста інхаус.

 

Кар’єрними сходинками

Класичний юридичний департамент великої компанії зазвичай складається з двох або з трьох відділів, залежно від направлення компанії, — це договірний відділ, відділ претензійно-позовної роботи або ж судовий відділ, а також можливий відділ міжнародної роботи.

Кількість працівників у таких відділах може бути абсолютно різною. Усе залежить від обсягу роботи та розвитку компанії. Поділ на відділи та компетенцію є достатньо логічним з точки зору роботи. Це зроблено в першу чергу для того, щоб чітко поділити функціонал та спростити деякі бізнес-процеси.

Яка ж градація посад є в юридичному департаменті?

Junior Legal Counsel — молодший юрисконсульт. Зазвичай це юристи, які мають загальний досвід роботи до двох років. Іноді це перша посада для юристів. Частіше за все вони виконують роль помічника старшого юриста і шаблонну роботу, відповіді на запити, які завжди є в роботі юристів. Також це й адміністративна функція.

Legal Counsel — провідний юрисконсульт. Це юристи з досвідом роботи від двох років. Такі колеги вже мають певний багаж знань у сфері юриспруденції та можуть самостійно долучатися до різних проєктів з написанням більшості процесуальних документів, а також договірної роботи.

Senior Legal Counsel — старший/головний юрисконсульт. Юристи на такій посаді мають досвід роботи від трьох років. Можуть вести окремо проєкти та є самостійними юристами, яких не варто постійно перевіряти.

Після Senior Legal Counsel можна стати або ж Deputy (заступник керівника відділу), або ж Head of Legal/Litigation (керівник відділу). Найвища посада в департаменті є CLO (Chief legal officer) — керівник юридичного департаменту.

 

Слідувати цінностям

Щоб працівник юрдепартаменту почувався комфортно та ефективно, виконував свою роботу якісно, велику увагу варто приділити корпоративній культурі компанії та бенефітам. На жаль, часто цим нехтують, але якщо в компанії немає корпоративної культури, то відтік кадрів буде нормальною ситуацією в таких історіях.

Передусім у культурі компанії має бути закладений розвиток всіх співробітників та їх комфортне перебування в офісі. У компанії має бути закладено такі цінності, як повага один до одного, в тому числі нормальний графік роботи. Оскільки, як показує практика, працювати до четвертої ранку в умовах стресу діє тільки перші місяці, потім починається вигорання та апатія.

У компанії нормою має бути професійне навчання, психологічні курси, які допоможуть працівникам глибше розуміти себе та відкрити новий внутрішній потенціал.

Також варто проводити спільні тимбілдинги — такі собі зустрічі в кафе, спільні поїздки для згуртовування та отримання нових емоцій.

Важливим у команді є саме психологічне здоров’я та відсутність вигорання.

Про перспективи кар’єрного зростання з кожним працівником варто проводити зустрічі в стилі one to one. Такі зустрічі мають проводитись на регулярній основі. Хоча б раз на місяць. Варто говорити про перспективи, про поліпшення ситуації в колективі, про отримання ­зворотного зв’язку щодо самого керівника і пропозиції по роботі.

Також у колективі можна впроваджувати систему культури lean-трансформації. Вивчивши її, працівник зможе правильно проводити трансформації та впроваджувати їх в життя.

 

Відстежувати процес

Станом на 2020 рік, відповідно до щорічного рейтингу Legal Talents.Report, у період з 2018-го по 2020 рік значно підвищилася привабливість роботи внутрішнім юристом (юрисконсультом) компаній. Важливу роль у підвищенні привабливості відіграли як розширення юрдепартаментів комерційних компаній, так і посилення впливу внутрішніх радників на бізнес-процеси своїх компаній. Особливо приємно спостерігати таку позитивну динаміку після проведеного Legal Talents.Report торік дослідження кар’єри внутрішніх юристів і спільної з інхаузами популяризації цього кар’єрного вибору.

Недарма юридичні фірми та юридичні департаменти реального сектору економіки дедалі частіше конкурують між собою в боротьбі за таланти. І це здорова ситуація на ринку.

Тож які поради можна виділити для молодих спеціалістів і теперішніх керівників для уникнення помилок та досягнення цілей?

 

Професійне вигорання

Про це явище написано в тисячах статей та книжок, але уникнути його вкрай важко. Однак досі деякі компанії вперто ігнорують фактор швидкого темпу роботи та перезавантаженості своїх співробітників, що призводить до їх подальшого звільнення.

Рекомендації для запобігання професійному вигоранню є простими, як і все геніальне. Потрібно спілкуватися зі своїми працівниками та обов’язково намагатися отримати від них зворотний зв’язок на предмет задоволеності своєю поточною позицією в компанії. Середній термін, через який варто приділяти більше уваги своїм юристам та запроваджувати зміни в його роботі (ротація, залучення до нових цікавих проєктів), становить три роки.

 

Відсутність адекватної системи комунікації всередині компанії

Нерідко трапляються ситуації, коли ліва рука не знає, що робить права. Такі проблеми пов’язані з внутрішніми комунікаціями та серйозно впливають на бізнес-процеси. Кілька років тому американські експерти з внутрішньокорпоративних комунікацій порахували, що лояльність працівників та їх задоволеність більш ніж на 90 % залежить від якості зв’язків всередині компанії. Ти розумієш, куди рухається компанія, якою є твоя персональна роль для реалізації масштабних клієнтських проєктів та почуваєшся повноцінною частиною команди зі спільною метою. У протилежному випадку, коли комунікації відсутні або залишають бажати кращого, юристи просто губляться, не розуміючи, що відбувається, та, зрештою, приймають рішення про пошук чогось більш системного.

 

Пошук перспектив

Ще однією причиною звільнення юристів є відсутність можливості отримати підвищення у конкретній компанії, хоча для цього є амбіції. Тому юрист йде працювати в іншу компанію або відкриває свій бізнес. Для цього з персоналом треба проводити бесіди і розуміти бажання самих працівників. Не ігноруйте розмови з колегами про їхнє бачення та запитуйте їхню думку. Іноді під час розмови можна зрозуміти багато думок і впровадити їх у життя, чим створите для колег чудові комфортні умови на багато років.

 

Замість епілогу

На жаль, багато хто навіть не замислюється, наскільки важливо проводити розмови з колективом та розуміти їх потреби і бажання. Інколи такі знання можуть довести колектив до великих цілей та перемог. Ігнорування в колективі проблем є неприпустимим фактором. Кожен працівник є маленькою деталлю у великій машині, і її втрата призведе до зупинки процесу.

-->