Відпочинок: Свідоме місце

Євген ПІДЛІСНИЙ

Напружена юридична праця вимагає ефективних методів релаксації і в нагоді можуть стати йога, медитації та інші практики mindfulness

Приборкання стресу та подолання інтелектуального виснаження — одні з найбільш актуальних проблем юристів. У багатьох країнах юридичні професії відносяться до одних із найстресовіших, з високим рівнем симптомів, обумовлених нервовим напруженням. Згідно з дослідженням американського Університету Джона Хопкінса, проведеного серед понад ста професій у США, юристи посіли перше місце за рівнем депресії, а адвокати є одними із лідерів за рівнем самогубств. У 2017 році палата делегатів American Bar Association внесла зміни до Модельних правил щодо мінімальної безперервної юридичної освіти, включивши вимогу до адвокатів отримувати кредити щодо психічного здоров’я та зловживання наркотиками і алкоголем. «Кілька років тому експрезидент Міжнародної асоціації юристів (IBA) Орасіо Бернардес Нето поставив перед правовою спільнотою завдання щодо розв’язання проблеми психічного благополуччя в юридичній професії, — додає консультантка зі стратегії та розвитку юридичних компаній Юлія Патій. — Причиною тому стали часті повідомлення про зловживання серед юристів психоактивними речовинами, випадках важкої депресії і самогубства серед колег. З цим також пов’язані різні проступки і подальші дисциплінарні розгляди, шкода відносинам з клієнтами, підрив довіри суспільства до юридичної професії. Більше того, IBA були проведені дослідження індексу благополуччя (подібні аналітики проводились також Всесвітньою організацією охорони здоров’я, компанією Deloitte та іншими), які показали прямий зв’язок між психологічним станом співробітників, їх благополуччям та фінансовими результатами компаній». В Україні справи не кращі, адже наша країна є європейським лідером за рівнем психічних розладів.

Як надзвичайно ефективний спосіб боротьби з проблемами, що супроводжують роботу юристів, дедалі більшої популярності набувають йога, медитації та практики, які можна узагальнено назвати практиками усвідомлення, або mindfulness. Причому юристи не обмежуються відві­дуванням йога-центрів та інших тематичних занять, а відкривають подібні практики в юридичних компаніях, відводять для них окремі кімнати. «Займаючись щодня медитацією і працюючи в офісі, я бачив, як вона допомагає мені боротися зі стресами, емоційними і ­ментальними ­навантаженнями, і зрозумів, що це може бути корисно й іншим», — говорить автор проєкту «Медитація в офісі» Руслан Чугунов. Водночас Юлія Патій зазначила, що сьогодні це ще недостатньо поширена практика для українських юридичних компаній: «Однак знаю зі спілкування з іноземними колегами, що за кордоном цей тренд серед юристів більш розвинений, а проблема психологічного комфорту ними визнається як доволі актуальна».

 

Медитація

Практика медитації не лише знімає стрес, вона також підвищує ефективність роботи і, відповідно, сприяє успішності компанії. Велика користь від медитації полягає як у розслабленні, так і у тренуванні концентрації, а в довгостроковій перспективі є ефективним способом боротьби з професійним вигоранням. Задля цього компанії можуть навіть не обмежуватися короткими сесіями впродовж робочого дня чи обід­ньої перерви, а організовувати цілі ретрити для своїх працівників з виїздами на природу. Причому ретрити зазвичай передбачають відмови від користування будь-якими гаджетами та суттєве обмеження спілкування між учасниками, аж до його повної відсутності, і тривають кілька днів. Одним із прикладів є український офіс аудиторської компанії Deloitte, який влаштовує корпоративні медитативні ретрити для своїх співробітників, залучаючи сторонніх фахівців з медитації. В Україні такі ретрити є складовою корпоративної програми Well-being. Компанія, пояснюючи цей термін, стверджує, що він про те, як водночас насолоджуватися життям, справлятися з навантаженнями та прислухатися до себе. Програма Well-being в Deloitte охоплює три нап­рями: Energized Body, Engaged Mind і Sense of Purpose. Крім того, в компанії діє програма щоденної медитації в офісі.

Поняття медитації — надзвичайно широке, і ті медитативні техніки, які зазвичай практикуються в офісних умовах, полягають у спостереженні за власним диханням та тілом, у простому перебуванні в стані «тут і тепер». Сутність медитації можна описати так: сучасна людина покладається на одну властивість розуму — концептуальність або мислення. Але є й друга — усвідомленість або уважність, знання поточного моменту. Це природна якість розуму, яку просто потрібно виявити та розвинути. Усвідомленість включає в себе розкутість, ясність, чіткість і розуміння ситуації в цілому. По суті, медитація — це техніка, практикуючи яку природно проявляються наші найкращі якості. Практикувати можна як формально, сидячи на подушці для медитації і досліджуючи роботу свого розуму, так і, умовно кажучи, неформально — відстежуючи, як ми розмовляємо, що чуємо, що відчуваємо, як дихаємо, які думки у нас в поточний момент, незалежно від того, де ми і що робимо, тощо.

Описуючи звичайний процес офісної медитації, Руслан Чугунов зазначив: «Одне заняття займає 45 хвилин. Спочатку підготовчий етап до медитації — спостереження за диханням і положенням тіла. Наші розум і тіло взаємопов’язані, через спостереження за диханням і відчуттям тіла ми розслаблюємо розум. Потім основна медитація: спочатку я описую техніку і ми її виконуємо 10–20 хвилин, залежно від готовності класу. І на завершальному етапі я відповідаю на запитання і ми обговорюємо, як пройшла медитація, що люди відчували, який був досвід дослідження себе і роботи свого розуму. І, звичайно ж, домашнє завдання у вигляді формальної і неформальної практики».

Практика усвідомлення може бути легко застосована й у повсякденній роботі юристів, адже постійно треба бути уважним щодо деталей. Важливість усвідомлення можна проілюструвати і таким прикладом: одна британська компанія запропонувала своїм співробітникам перед надсиланням повідомлень подумати, чи дійсно є потреба зазначати у копіях усіх адресатів. У результаті було зекономлено 11 000 годин робочого часу на рік. Окремі компанії практикують правило, згідно з яким на наради та переговори всі приходять без гаджетів, а перед ними їх учасники проводять мовчки кілька хвилин, відстежуючи свій емоційний стан. Окремі прості та водночас ефективні вправи можна виконувати прямо за робочим столом.

 

Йога та право

На Заході користуються попитом компанії, які займаються розробкою та здійсненням програм з mindfulness саме для юристів, причому нерідко самі їх автори є юристами, які водночас практикують йогу та медитації, а в деяких випадках є навіть інструкторами. Поєднання слів «yoga» та «law» у різних його варіаціях не є рідкістю в адресах вебсайтів. Тобто можна говорити про існування молодої індустрії для розв’язання фізичних та ментальних проблем юристів. Як зазначила Дженніфер Мохамед, заснов­ниця компанії Jen the Yoga Lawyer LLC, яка базується у Нью-Джерсі, вона розробила програму «Оптимальне оздоровлення для юристів», що відповідає вимогам American Bar Association щодо самопочуття адвокатів та спрямована на оздоровлення в усіх аспектах життя: професійному, інтелектуальному, духовному, фізичному, соціальному та емоційному. Крім йоги та медитацій, юристка пропонує також вправи для розвит­ку уважності, практикуми з вибору дієт та формування здорового способу життя, а організацію ретритів для юристів поєднує з програмами підвищення професійної кваліфікації.

Канадська юрфірма Conscious Counsel на своєму сайті пропонує як звичайні юридичні послуги та консалтинг, так і програми з mindfulness. Компанія видала книгу «The Yoga Law Book: Legal Essentials For Yoga Professionals» для тих, хто займається йогою професійно і здебільшого присвячена юридичним аспектам роботи йога-студій та індивідуальних підприємців. Книга є на Amazon. Свій доробок має і American Bar Association, видавництво якої у 2014 році видало книгу «Yoga for Lawyers: Mind-Body Techniques to Feel Better All the Time», яка, згідно з анотацією, написана юристами і для юристів на підґрунті наукових досліджень та з чіткими інструкціями. Медитативні техніки та вправи з йоги, описані в ній, перевірені та є ефективними для зняття стресу, заряджання енергією та поліпшення сну, вони легкі у засвоєнні та прості у виконанні. Книга пропонує, зокрема, використовувати описані методи під час перерв у судових засіданнях.

Як відзначила компанія Mindful Law Firm, що знаходиться в Техасі, оздоровча програма для працівників — це вже не надумана мрія, а необхідна бізнес-стратегія на декількох рівнях. Корпоративне оздоровлення означає більше, ніж просто надання знижок у спортзали або залучення тренерів. Щоб досягти справжнього добробуту, компаніям потрібно вирішити емоційні, соціальні, психічні та екологічні питання, а також проб­леми фізичного здоров’я. Компанія надає, зокрема, консультаційні пос­луги для юрфірм з питань оздоровлення, йоги та mindfulness.

Руслан ЧУГУНОВ, автор проєкту «Медитація в офісі»

Я займаюся йогою з 2003 року, викладати почав у 2005-му. Пізніше, пройшовши відповідне навчання, почав застосовувати практику медитації в класах з йоги і побачив якісний ефект від медитації для людей, що живуть у місті. Торік у мене народилася ідея проєкту «Медитація в офісі». Зійшлися два фактори: мої знання медитації і те, що я працюю в офісі. Йога та медитація для мене завжди були свого роду натхненням, опорою, які дозволяють підтримувати адекватне якісне життя. Почав з того, що запустив двомісячну програму в офісі своєї компанії, щоб визначити, чи потрібно це людям. Проєкт дав хороший ефект — співробітники стали легше ставитися до проблем на роботі, продуктивніше її виконувати, спілкування між колегами вийшло на рівень доброзичливості та уваги.

Чим корисна медитація? Розум сучасної людини характеризується трьома якостями: скутістю від обробки великої кількості інформації, перезбудженням або поспіхом від високого темпу життя і, як наслідок перших двох якостей, — перевтомою, апатією та іншими крайніми емоційними станами. Медитація розкриває в розумі людини три протилежні якості: замість скутості — відчуття легкості, розслабленості, свіжості, замість збудженості — спокій, а також ясність, розуміння та мудрість. Медитувати можна всюди — в транспорті, за робочим столом, навіть на нараді. Адже медитація — це дослідження того, як працює наш розум. Вона розкриває потенціал розуму, додає йому відкритості, новизни, свіжості і розвиває уважність.

У мене, як у керівника, є своє бачення ідеального працівника: це працездатна, дуже уважна, спокійна, емоційно стабільна людина. І медитація якраз розкриває ці якості, люди стають більш комунікабельними, з’являється взаємна підтримка і чуйність, яка допомагає справлятися з найскладнішими ситуаціями. Знижуються емоційні реакції на проблеми і форс-мажори, швидше і якісніше приймаються рішення, підвищується загальна уважність і працездатність. Але потрібно розуміти, що такі зміни вимагають часу, хоча вже на першому занятті деякі відчувають розслаблення і поліпшення загального стану.

Наталя МЕЙЄР, адвокатка, засновниця Confidante Consulting

Мені доводилося брати участь в «ярмарках здоров’я», організовувати та проводити експрес-класи в юридичних фірмах у Х’юстоні та Києві. Також я організувала класи «espresso-yoga» в Нью-Йорку — вони користуються значним попитом серед молодих професіоналів, які шукають швидкого та активного відпочинку в обідню перерву. Переваги занять полягають у повному перезавантаженні нервової системи, вони поліпшують концентрацію та покращують сприйняття. Це, звичайно, допомагає в роботі, яка потребує напруженої розумової активності. Я проводила 15-хвилинні класи в обідню перерву і «студенти» помічали, що навіть після трьох хвилин дихальної практики вони почувалися відновленими.

Немає і не повинно бути перешкод у заняттях при наявності досвідченого та уважного учителя. На початку інструктор повинен запитати про можливі фізичні обмеження та особливості аудиторії і враховувати їх індивідуально для кожного. Такими обмеженнями можуть бути вагітність, слабкі суглоби, пошкодження хребта, високий тиск. Моя улюблена рекомендація для юристів: асана — марджаріасана (кішка-корова). Вона знімає напруження в діафрагмі, розслаблює хребет та поліпшує осанку, що дуже важливо при сидячій роботі. Стоячи на колінах та руках, прогинайте спину якомога швидше і концентруйтеся на міжбрів’ї. Видихайте, коли прогинаєтесь у «кішку» (підтягуєте пупок до спини), і вдихайте у «корові» (пупок і спину додолу). Усього три хвилини і ви — як огірочок.

Юлія ПАТІЙ, консультантка зі стратегії та розвитку юридичних компаній

Mindfulness, mental health, well-being, employee assistance programmes, «йога в офісі» та різноманітні практики «психологічного перезавантаження» — це не просто модний тренд. Цікавість до цієї теми, зокрема з боку юристів, обумовлена стресогенними факторами, які часто супроводжують їхню професійну діяльність. Це й надзвичайно великі обсяги складної інформації, яку доводиться обробляти за певного часового ліміту, і ненормований графік у режимі постійних термінових викликів 365/24/7. Тож я розумію, чому сьогодні деякі компанії запрошують до офісів майстрів йоги, тайцзи, медитативних практик, а також залучають психологів та коучів, які консультують з питань ментального здоров’я та благополуччя співробітників. І навіть створюють в офісі спортивні зали, рекреаційні зони, кімнати відпочинку для співробітників.

У нас ця тема тільки починає обговорюватись, тоді як закордонні колеги вже давно розпочали активний рух у боротьбі зі стресом, вигоранням та пошуки досягнення більшої уважності та продуктивності на робочому місці. Одним із першопрохідців є організація LawCare, яка щорічно приймає близько 900 дзвінків по лінії «телефону довіри» від юристів, що мають потребу обговорити зі спеціалістами елементарні проблеми на роботі, своє самопочуття, отримати емоційну підтримку і психологічну консультацію. LawCare також пропонує юристам різного роду корисну інформацію по темі їх ментального здоров’я та благополуччя. До прикладу можна навести також проєкт адвоката Джона Кропа Mindfullnes for Lawyers (підтриманий низкою прес­тижних організацій від Гарварда до Пентагона), який навчає юристів більшої уважності та умінню справлятися зі стресом. Або програма Джеремі Конніка, партнера Clifford Chance, для студентів-правників BPP University Law School, що вже на початку їхнього кар’єрного шляху надає необхідні навички, вчить будувати збалансоване особисте і професійне життя. Такі проєкти дійсно набувають популярності в професії. Сьогодні є можливість підвищити ефективність команд, але все це має відбуватися за рахунок системної роботи з персоналом, його ментальним здоров’ям, мікрокліматом у колективі. Це — основа працездатності юристів, що безпосередньо впливає на результати компанії.

Ольга УСЕНКО, головна редакторка UJBL

Шалений темп життя, розумові навантаження та стреси дедалі більше змушують нас замислитися над тим, як не втратити себе, реалізувати власні, а не нав’язані соціумом цілі, та жити в моменті — тут і тепер. Коли на комп’ютері відкрито занадто багато програм, він починає працювати повільніше, а згодом і взагалі «зависає». Нічого не нагадує? Насправді наш мозок працює приблизно за таким самим принципом. Подібне перезавантаження я відкрила для себе декілька років тому на кількаденному ретриті з віпасани, на якому учасники дотримаються мовчання увесь час ретриту, медитують, слухають лекції та, звісно, здають телефони та всі інші гаджети. Зазвичай віпасана триває 10 днів, але мені дуже пощастило дізнатися про такий скорочений варіант для міського жителя. Спочатку гадала, що це буде проста зміна звичної картинки, свого роду відпочинком. Насправді ж ретрит став для мене справжнім трансформаційним поштовхом. Перший день думки атакували більше, аніж протягом робочого тижня. Я помітно нервувала, що не можу занотувати перелік того, що треба буде обов’язково зробити після. Нікуди було подіти руки, які звикли постійно тримати телефон та перевіряти пошту і новини. А ще — нереально боліла спина. А мені здавалося, що я дуже фізично загартована. Виявилось, що це не так…

Десь наприкінці другого дня думки почали потроху послаблюватись, а відбій о 21.00 був за щастя, адже спина просто горіла від болю. Далі ставало легше, було відчуття, що навколишній світ ставав потроху яскравішим, у тілі потроху з’являлась легкість. До речі, протягом семінару харчування повністю виключало тваринну їжу, каву і, звісно, алкоголь, заборонялось палити. Завдяки цьому в реальному житті вдалося повністю покинути погані звички, а також виникло бажання і надалі відмовитись від м’яса. Певні медитативні техніки і зараз дуже допомагають переключитись та відновити ефективність.

Пізніше був ретрит у буддійському храмі на околиці Сеула перед щорічною конференцією Міжнародної асоціації юристів, а зовсім нещодавно — цікавий лісовий йога-семінар. Це дуже цінний досвід, який дає чимало простих, утім дієвих, технік, аби відчувати свій шлях та насолоджуватися моментом.

-->