№9 Вересень 2021 року → У вільний час

Post Scriptum: Усе, що нас не вбиває

Елеонора ЄМЕЦЬ,
радниця, керівниця практики White collar crime ADER HABER Law Firm

Будь-яка подія, пов’язана з кримінальним провадженням щодо компанії, або зробить вас сильніши-ми, або зруйнує все, що було створено

За останні кілька років правоохоронні органи змусили великі компанії зазнати колосальних збитків. Корупція, зачистка ринку під нових гравців, арешт і вилучення майна — це реальність, з якою сьогодні повинен вміти працювати кожен бізнес. І будь­яка подія, пов’язана з вашою компанією і кримінальним провадженням, або зробить вас сильнішими, або зруйнує все, що було створено.

Я підготувала кілька рекомендацій юристам і бізнесу, як можна уникнути негативних наслідків і зберегти компанію.

Почніть з превентивних заходів. Бізнес­процеси приносять гроші, а арешти і вилучення майна змушують втрачати тисячі доларів не по днях, а по годинах. Проведіть аудит для визначення зони ризику, в якій знаходитися компанія, визначте основні активи, укладіть договір для захисту майна. Рішення наймати адвоката і проводити аудит уже після того, як до вас прийшли, — це теж шлях, але пам’ятайте, повернутися в той самий стан, що був до втрати активів, дуже складно.

Оцінюйте правильно фабулу кримінального провадження. Враховуйте склад злочину, перевірте всі господарські правовідносини, посійте сумніви у спроможності версії слідства, дискредитуйте їхні докази. Способів усього два: фактичний і процесуальний, вони обидва працюють добре у тандемі. Для прикладу, можна сказати про статистику, коли до суду доходить приблизно 20 % справ, порушених за статтею 212 Кримінального кодексу України, а з тих, що дійшли, — половина виправдувальних вироків.

Згадайте про експертизи і правові висновки. Експертизи, довідки, розрахунки про збитки, опитування співробітників і контрагентів, отримання правових висновків — усе це допоможе вам сформувати доказову базу для зняття арешту.

Використовуйте судові процеси. Адміністративний і господарський суд допоможуть встановити необхідні факти, які спростують версію слідства. Робити це потрібно швидко. Якщо процеси занадто об’ємні — ліпше обійтися без них.

Чи можливе життя без продажів? Заборона реалізації продукції заслуговує на окрему увагу, оскільки це в чистому вигляді протидія законній діяльності підприємства. Подавайте заяву про злочин за статтею 206 КК України, викликайте поліцію на підприємство, фіксуйте збитки. Потім у рамках кримінального провадження допитаємо слідчого, отримаємо тимчасовий доступ. Займайте позицію сили і тоді з вами рахуватимуться.

Не стримуйте себе. Коли йдеться про щоденні збитки, ви повинні бути готовими до марафону. Швидкість — колосальна перевага, повільність — недозволена розкіш, яка зажене компанію в борги.

Кримінальний процесуальний кодекс дозволяє користуватися своїм правом на зняття арешту до того моменту, поки ви його не знімете. І навіть якщо апеляція скасувала арешт, це не привід зупинятися, адже підстави для прийняття рішення в двох інстанціях абсолютно різні.

Пам’ятайте про своїх співробітників. Щоразу, коли компанія стикається з кримінальним провадженням, люди в компанії починають активно обговорювати ці події, що породжує, як правило, дуже багато чуток.

Часто після таких дій багато співробітників прий­мають рішення піти з компанії, що може істотно вплинути на фінансові показники компанії та її репутацію на ринку. Щоб такого не сталося, рекомендуємо проводити роботу з персоналом, не приховувати жодних фактів, говорити відкрито і показати готовність компанії захищати, в тому числі, й кожного працівника.

Усі активи вразливі, робота компанії може бути зупинена в будь­який момент, тому рекомендуємо вчасно реагувати на загрози та впроваджувати превентивні заходи в компанії.

-->