Особистість: Податкове панування

Яків ВОРОНІН,
засновник та керуючий «Адвокатським бюро «Якова Вороніна»

Сфера оподаткування в Україні дуже мінлива. І навіть з тимчасовим скасуванням податкових перевірок торік роботи для юристів, що практикують у цій галузі, не поменшало. Але робити свій професійний внесок у розвиток податкової практики можна не лише в залі суду. Засновник та керуючий «Адвокатським бюро «Якова Вороніна» Яків ВОРОНІН — відомий адвокат, доктор юридичних наук — знає, як саме, адже у вересні цього року його було обрано головою Ради громадського контролю при Бюро економічної безпеки України. Разом із ним ми підбили «податкові» підсумки року, що минає, і трохи зазирнули в рік, що настає

 

Майже весь минулий рік пройшов під дією мораторію на податкові перевірки, але на початку 2021­го його частково скасували. Як це позначилося на платниках податків, особливо в частині позапланових податкових перевірок?

У лютому 2021 року Кабмін видав спірну постанову № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок», що розширила перелік перевірок, на які не поширюється дія мораторію. Разом із цим, якщо до платника податків завітали з позаплановою або плановою перевіркою на підставі постанови Кабміну № 89, яка суперечить пункту 522 підрозділу 10 перехідних положень Податкового кодексу, у нього є високі шанси виграти спір з податковою в суді саме з цієї підстави.

 

Якими є найбільш поширені порушення, на які зараз звертають увагу податківці? Від чого застерігаєте своїх клієнтів?

У кожного платника податків своя історія і особливості застосування податкового законодавства, тож і порушення індивідуальні. Основна помилка, від якої застерігаю всіх клієнтів, це здійснення господарської діяльності без належного правового супроводу. Несистемність у веденні справ, як правило, є основною проблемою у відносинах з контролюючими органами. Коли підготовлений до будь­якої перевірки, це значно збільшує шанси на перемогу в суді. А вірогідність того, що після податкової перевірки буде акт, податкове повідомлення­рішення і суд — 99 %.

 

Які тенденції можете відзначити в судових спорах з податковими органами цього року?

Тенденцій багато, зупинюсь на деяких із них. Позитивно, що судді прислухаються до позицій адвокатів, особ­ливо це стосується спорів, коли адвокати ­розкривають проблематику чітко і зрозуміло або під новим кутом зору. Окрім цього, постійні зміни у податковому законодавстві потребують від суддів постійного навчання та оновлення своїх знань.

До негативної тенденції можу віднести строки розгляду справ, які затягуються на роки. Це відбувається навіть у спрощеному провадженні, в якому спір має розглядатися у двомісячний строк, а на практиці нічим не відрізняється від строків у позовному провадженні. І це системне явище, а отже, і рішення має бути системним, на рівні законодавчих ініціатив. Я за автоматичні запобіжники, наприклад, якщо суд не ухвалив рішення протягом двох місяців, воно вважатиметься прийнятим на користь платника податків. За аналогією зі статтею 56 Податкового кодексу, якщо рішення за скаргою не надсилається платнику податку протягом 20 днів, така скарга вважається задоволеною.

Але найбільший біль бізнесу у відносинах із податковим органом — це зупинення податкових накладних. Система моніторингу оцінки ризиків СМКОР, яка мала виявляти недобросовісних платників ПДВ, не виправдала себе, оскільки під безпідставне зупинення податкових накладних потрапляють дедалі більше добросовісних платників податків. Про те, що система СМКОР працює некоректно, свідчать також судові рішення, більшість яких приймаються на користь платників податків.

 

А яким галузям економіки податківці приділяють особливо пильну увагу?

У період дії мораторію на проведення податкових перевірок вся увага приділяється тим компаніям, на яких мораторій і не поширювався, — це продавці підакцизних товарів: пального, спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів. Наприклад, у тренді у податкових органів — донарахування 500 000 грн штрафу компаніям, які зберігають пальне без ліцензії. При цьому, на думку податкової, отримувати ліцензію потрібно і тоді, коли закон цього не вимагає. Але тут є один інсайт, який можуть використовувати платники податків. Порівняйте абзац 5 пункту 521 з абзацом 5 пункту 522 підрозділу 10 перехідних положень Податкового кодексу України і ви побачите, що проводити податкові перевірки з питань ліцензування під час дії мораторію податкові органи можуть, а от нарахувати штраф — ні. Зверніть увагу на відсутність слова «ліцензування» в абзаці 5 пункту 521 підрозділу 10 перехідних положень Податкового кодексу України.

 

У листопаді 2021 року розпочало роботу Бюро економічної безпеки. Повноцінного старту, на жаль, ще не відбулося, однак, які очікування покладаєте на новий орган, що розслідуватиме кримінальні злочини в економіці?

Фундаментальне завдання, яке має вирішити Бюро економічної безпеки України, — боротьба з «процесуальним піратством» інших правоохоронних органів, які розслідують злочини без дотримання правил підслідності. Після утворення бюро саме його детективи мають здійснювати досудове розслідування економічних злочинів. Побачимо, як це працюватиме на практиці.

 

Наскільки прозорим був конкурс на посади в БЕБ і чому з деякими вакансіями й досі не визначилися?

До складу конкурсної комісії Бюро економічної безпеки делеговано троє представників Ради громадського контролю. Тому інформацію про конкурси знаємо з перших вуст. Після проведення першого етапу конкурсів можемо дати позитивну оцінку. До речі, на своєму засіданні Рада громадського контролю одноголосно схвалила роботу членів Ради у складі конкурсної комісії. При цьому є і зауваження, і практичні напрацювання, як зробити наступні етапи конкурсів ще більш прозорими. Починаючи з січня 2022 року, конкурси будуть продовжуватися, тож для тих, хто має бажання та відповідну кваліфікацію, вакансій вистачить.

 

Як оцінюєте на практиці імплементацію Україною такого антиофшорного інструменту, як план дій BEPS?

Оцінюю позитивно, оскільки це один із способів боротьби з тіньовою економікою. Завдання плану дій BEPS закладене в самій назві — боротьба з розмиванням оподатковуваної бази й виведення прибутку з­під оподаткування (Base erosion and Profit Shifting — BEPS). Цей інструмент стосується стратегій податкового планування, в яких використовують прогалини та неузгодженості в податковому законодавстві різних країн. Але це не означає, що не виникатимуть інші механізми легальної мінімізації податкових зобов’язань. Наприклад, віртуальні активи стають альтернативою традиційним грошам і товарам, і вже зараз це спосіб розрахунків та засіб накопичення заощаджень. А це означає, що на кожний план з виявлення неоподатковуваних грошей знайдеться свій антиплан щодо законного способу сплати податків у меншому розмірі.

 

З 1 вересня в Україні стартувала податкова амністія. Які тут вбачаєте можливості для декларантів, з одного боку, та ризики — з іншого?

Для нас, адвокатів, це додатковий інструмент податкового планування для наших клієнтів, а для наших клієнтів — додаткова можливість. Користуватися нею або ні — завжди вибір клієнта. Якщо говорити з точки зору ризиків, то основний ризик полягає не в кримінальному переслідуванні за виявлені під час податкової амністії статки. Кримінальне переслідування за розкриті в межах податкової амністії доходи є безперспективним. А от неможливість витрачати свої гроші внаслідок відсутності документів, що підтверджують походження грошей, це вже набагато більший ризик.

 

Які очікування щодо податкової практики покладаєте на 2022 рік? До чого слід бути готовим платникам?

2022 рік буде дуже насиченим на податкові нововведення, хоча й без них спірних податкових питань стає дедалі більше. Наприклад, наберуть чинності норми Податкового кодексу про контрольовані іноземні компанії (КІК), закон № 1914­IX (законо­проєкт № 5600). Побачимо, як буде працювати закон про стимулювання цифрової економіки (закон про «Дія.Сіті»). Стає очевидним, що без попереднього податкового комплаєнсу неможливо вчиняти жоден правочин. Підсумовуючи все сказане, можна стверджувати, що за кожним успішним бізнесменом стоїть податковий адвокат.

-->