№09 Вересень 2012 року → У вільний час

Автостоп: Smart — офіційно в Україні

Ніка ГЛАЗУНОВА

Компактний, спритний, яскравий — ідеальний автомобіль для великого міста. Німецькі city cars преміум-класу тепер офіційно представлені в Україні

Автомобіль доступний на українському ринку в двох моделях fortwo і fortwo cabrio. Салони з продажу smart уже відкриті в Києві та Одесі. Офіційно марку вивела на український ринок компанія «АвтоКапітал» — генеральне представництво концерну Daimler AF. Smart уже давно користується любов’ю мешканців європейських міст — з вузькими вулицями і відсутністю місць для паркування. Дистриб’ютори впевнені, що вітчизняним автоаматорам машина також сподобається.

Об’єднані ідеєю

1997 року дві компанії — швейцарська годинникова Swatch та німецька автомобільна Daimler AG — вирішили створити стильний і незвичайний міський мініавтомобіль. Його назва складається з перших літер назв компаній — S (Swatch), M (Mercedes-Benz) і ART. Фірмовим стилем є написання марки і моделі з маленької літери. Хоча smart з’явився на ринку лише восени 1998 року, він має багату історію в концерні Daimler AG. Проектування принципово нового міського малолітражного автомобіля почалося ще 1972 року. Групу розробників Daimler-Benz AG очолив Johann Tomforde. 1989 року один з підрозділів The Swatch Group Ltd. під керівництвом Nicholas G. Hayek зайнявся розробкою оригінального дизайну майбутнього автомобіля. 1993 року в Mercedes-Benz почалася розробка техніко-економічного обґрунтування виробництва маленького автомобіля для міста. У вересні 1995 року на Міжнародній автомобільній виставці у Франкфурті на суд громадськості був представлений перший прототип smart. У червні 1996 року, незважаючи на те, що smart ще не був запущений у продаж, він отримав винагороду Europaischen Design-preis у Маастріхте.

Технічна реалізація

Сьогодні обсяг виробництва smart у світі — понад сто тисяч. В Україні представлені автомобілі fortwo (хетчбек) і fortwo cabrio (кабріолет). Характеристики smart fortwo вражають. При довжині автомобіля в 2,69 м у ньому вільно розміщуються дві людини. При цьому автомобіль дуже безпечний: включає 4 подушки безпеки і спеціальний каркас кузова. Машина оснащена 15-дюймовими (або 16-дюймовими у версії «спорт») колісними дисками, можливістю обирати з декількох кольорів кузова. Під капотом — 3-циліндровий рядний бензиновий мотор з турбокомпресором об’ємом 999 см3. Його потужності — 84 к.с. при 5 250 об./хв., — автомобілю спорядженою масою 750 кг (повною 1 050) вистачає, щоб почуватися в місті впевнено в будь-якій ситуації — обгін, перестроювання… До сотні машина розганяється за 10,7 с, а максимальна швидкість складає 145 км/год. При цьому автомобіль дуже економічний — на одному баку в 20 літрів можна їздити 2 тижні. Середня витрата smart fortwo складає: 4 літри — за містом і 6,2 л на 100 км — у міському режимі. Вартість базової комплектації smart fortwo стартує від 15 424 євро, fortwo cabrio — 18 273 євро.

Приємні акценти

За 15 років існування бренду змінилося декілька поколінь автомобілів. Завдяки недавній модернізації в smart розширилася кольорова палітра. До шести наявних забарвлень був доданий новий — матовий зелений, а синій металік виробники замінили ясно-блакитним. Силовий корпус кабріолету (в оригіналі називається Tridion Safety Cell) разом із дзеркалами і решітками радіатора можна одягнути в білий, чорний або сірий. Тент smart fortwo cabrio також додав кольорової різноманітності. У центральній частині передньої панелі розташована головна інтер’єрна новинка — вдосконалена мультимедійна «скринька». Тут і навігаційна система з великим дисплеєм, CD-mp3 плеєр з USB і AUX виходами та можливість спілкуватися через Bluetooth. Крім того, smart уміє контактувати з iPhone, зі всіма наслідками (можливість слухати музику з телефону, насолоджуватися інтернет-радіостанціями тощо). Здається, що оновлення досить дріб’язкові.

Однак Daimler AG затіяв усю цю метушню з модернізацією заради одного: оснастити своє «маля» більш екологічними моторчиками, адже європейські норми з емісії СО2 не стоять на місці. Тепер агрегатам smart можна просто позаздрити. Адже завдяки ретельному налаштуванню блоку управління і доведенню системи випуску мікролітражки стали споживати ще менше палива і ще скромніше виділяти СО2 (97 г/км). Тож власники smart мають багато переваг, особливо в умовах великого міста з важким трафіком. Любителі мініавтомобіля отримують задоволення від водіння, цінують економічність та зручність під час паркування і, до того ж, не забруднюють довкілля.