Преамбула: Quo vadis?

Валентин ЗАГАРІЯ,
президент Асоціації правників України, керуючий партнер ЮФ «Спенсер і Кауфманн»

Рік, що минає, видався досить напруженим та цікавим, насиченим подіями, за результатами яких буде цікаво спостерігати і в році прийдешньому. Головними подіями, до яких була прикута увага всієї юридичної спільноти, були, безперечно, реформування адвокатури, проект Кримінально-процесуального кодексу України та гуманізація відповідальності у сфері господарської діяльності (декриміналізація).

Що стосується останньої теми, то, бе­зумовно, Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо гуманізації відповідальності у сфері господарської діяльності)» суттєво вплине на ситуацію в сфері розслідування та притягнення до відповідальності за економічні злочинми, знизивши тиск на бізнес та надавши додаткові можливості активного захисту обвинувачуваним за цим складом злочинів чи правопорушень. Можна з упевненістю сказати, що це перша ластівка лібералізації кримінального законодавства. Хочеться сподіватися, що проект Кримінально-процесуального кодексу України, який дуже активно обговорюється серед правників і внесення якого до парламенту очікується на початку наступного року, також буде гідним продовженням започаткованих тенденцій лібералізації основних засад кримінального судочинства, що призведе до позитивних зрушень у цій сфері.

Звичайно, неможливо оминути питання проекту Закону України «Про адвокатуру», прийняття якого Верховною Радою України очікується на початку наступного року і декілька редакцій якого активно обговорюються в адвокатському середовищі протягом останніх місяців року, що минає. Саме дискусія щодо того, якій бути майбутній адвокатурі, стала чи не найбільш популярною в середовищі правників, оскільки з огляду на можливе введення «монополії» адвокатів на представлення інтересів клієнтів у суді реформа адвокатури може зачепити інтереси майже кожного правника. Якою буде система адвокатського самоврядування? В яких формах можна буде здійснювати адвокатську діяльність і чи буде можливо її здійснювати через підприємницькі товариства та на підставі трудового контракту? Як проходитиме уніфікація професії і чи буде вона відбуватися взагалі? Такими питаннями найбільше переймаються представники юридичної професії.

Саме від того, яким шляхом піде реформа кримінально-процесуального законодавства та адвокатури, а також яким чином буде застосовуватися на практиці законодавство про гуманізацію відповідальності у сфері господарської діяльності, залежатиме, з яким настроєм спільнота правників працюватиме наступного року та зустрічатиме рік 2013-й.

І наостанок скажу, що з огляду на це наст­рій року, що минає, досить добре відтворює простий латинський вислів «Quo vadis?».