Преамбула: Рушійна сила бізнесу

Максим ЧЕРКАСЕНКО,
партнер АО arzinger

Конкуренція у цивілізованому сус­піль­­стві — поняття досить позитивне, адже є рушій­ною силою розвитку економіки, появи нових продуктів, поліпшення їхньої якості та зниження вартості. Тому мудрі правителі завжди намагалися всіляко стимулювати конкуренцію, створюючи для цього сприятливі умови. На жаль, в Україні впродовж останніх років ми спостерігаємо зворотне явище, коли штучно монополізуються цілі галузі економіки і товарні ринки. Разом із погіршенням загальної економічної ситуації, тінізацією економіки і відтоком капіталу з країни це призвело до суттєвого скорочення попиту на юридичні послуги та різкого збільшення конкуренції на юридичному ринку.

З одного боку, це позитивно впливає на деяких учасників ринку, змушуючи їх бути більш інноваційними, впроваджувати сучасні механізми контролю за ефективністю власного бізнесу, розробляти нові високоспеціалізовані продукти і підвищувати свою цінність для існуючих і потенційних клієнтів, у тому числі й завдяки глибокому розумінню специфіки бізнесу клієнта в певній індустрії.

З іншого боку, нерідко зустрічаються і прояви недобросовісної конкуренції — невиправданий демпінг (за яким часто слідує низька якість послуг), копіювання продуктів інтелектуальної власності, плагіат, порушення принципу про конф­лікт інтересів, дифамація конкурентів і перебільшення власних достоїнств, спотворення результатів тендерів тощо. Кожен обирає власний шлях. Однак не варто забувати, що в юридичному бізнесі головним капіталом є репутація, тож порушення етичних правил конкурентної боротьби рано чи пізно негативно позначиться на доброму імені компанії і зробить її подальший успішний розвиток ­проблематичним.

Як тут не згадати слова Шекспіра: «Thepuresttreasuremortaltimesaffordisspotlessreputation» — «найчистіший скарб у нашому житті — незаплямоване ім’я». Навіть недовга історія розвитку юридичного ринку України свідчить про те, що ті, хто не дбав про свою репутацію і постійно не розвивався, втратили свої позиції. Ті ж, хто прийшов серйозно і надовго, не женуться за швидкими грошима, а вибудовують довгострокові відносини з клієнтами, піклуючись про своє добре ім’я. Вірю, що за такими компаніями і професіоналами від юриспруденції майбутнє юридичного ринку та юридичної професії в цілому.