Особиста думка: Амбітна молодість

У країнах Європи та США загальноприйнятим є вік партнерів від 40 років. В Україні професія молодшає

Ринок потребує «свіжої крові», нових бізнес-підходів, інноваційних менеджерських стратегій. Якими якостями та знаннями необхідно володіти, щоб у молодому віці достягти кар’єрних висот, «УЮ» запитав у провідних правників.

Вік не є перешкодою у здобутті посади

Ірина КУРКІНА,
партнер ЮК «Віва Лекс»

На наш погляд, вік не є ключовим аргументом у підборі кадрів. У цьому питанні найважливіше — це особисті якості працівника, його професіоналізм, рівень кваліфікації, вміння спілкуватися з клієнтами. Вік при цьому відходить на другий план і не є перешкодою у здобутті бажаної посади. Тому можливість стати партнером юридичної компанії у віці 28—33 років є досить реальною. З особистого досвіду можу сказати, що практика молодого партнерства — достатньо розповсюджена. І це говорить про якісні та позитивні зміни в юридичній сфері та у системі підготовки кадрів у цілому. Адже посада партнера доводить високий рівень професіоналізму, тож якщо її обіймає молодий і талановитий юрист, це тільки бонус юридичній компанії.

Для стрімкого розвитку кар’єри невід’ємними супутниками працівника повинні стати чесність, відповідальність, лідерські якості, бажання працювати на результат. Обов’язково партнер повинен мати високий рівень кваліфікації та професіоналізму. Не менш вагомим є вміння знаходити нових клієнтів та підтримувати належний рівень спілкування з ними. Усе це забезпечить швидкий шлях до бажаної посади партнера.

Юридичний бізнес є особливим різновидом бізнесу взагалі, має свою специфіку. Необхідно бути постійно «біля керма» своєї юридичної фірми, тримати всю роботу бізнесу під контролем. Звісно, в такій ситуації вільного часу майже не залишається. Тому, якщо у працівника є мета стати партнером юридичної компанії, то необхідно постійно перебувати в динамічному розвитку своєї особистості та повністю присвятити себе роботі.

Поступове і гармонійне переведення роботи в розряд улюбленого оплачуваного хобі — це ідеальний розвиток працівника як особистості та як фахівця у цілому. Кожна компанія повинна прагнути до того, щоб її працівники ставилися до своєї роботи не тільки як до обов’язків, але й отримували задоволення від того, що вони роблять.

В юридичній компанії «Віва Лекс» є партнери, які пройшли шлях від молодшого юриста до партнера фірми. При цьому вони є молодими фахівцями. Вирішальними факторами у виборі партнерів були кваліфікація, вміння залучати нових клієнтів та спілкуватися з ними на високому професійному рівні. Молодий вік у цьому питанні не перешкоджав, а був, навпаки, позитивним моментом.

Роботу потрібно любити

Антоніна ЯГОЛЬНИК,
партнер МЮГ AstapovLawyers

Cтати партнером юридичної фірми у віці 28—33 років цілком можливо! Усе залежить від зовнішніх та внутрішніх факторів людини. Внутрішні фактори — це професійні знан­ня і розуміння юриспруденції як бізнесу, а зовнішні — це наявність можливості зростання в конкретній компанії. Молодих партнерів досить багато, бо дуже багато відкривається нових фірм. Здебільшого молодими партнерами стають юристи, які з тих чи інших причин пішли зі старих фірм і створили власний бізнес. Тому, в принципі, професія має тенденцію до того, щоб «молодшати». У першу чергу партнером роблять не людину, котра має лише чудові професійні знання, а ту, яка на додаток до професійних якостей має розуміння юриспруденції як бізнесу.

Я вважаю, що жодна людина не може бути успішною, якщо вона не є щасливою. А щаслива людина не може весь свій час приділяти тільки роботі. Тобто, в неї повинен бути баланс між вільним часом і роботою. При цьому вільний час може бути чим завгодно: це час, проведений з сім’єю, друзями, спорт та хобі. Коли людина весь час перебуває на роботі, мені здається, життя її не є повноцінним. Звичайно, наша професія забирає досить багато часу. Це як покликання, а тому потрібно розуміти, що коли ти йдеш в юриспруденцію, в тебе буде ненормований робочий час і ти залежатимеш від графіка клієнтів. Але, попри це, треба вміти знаходити час для себе, своєї сім’ї та для оточення. Потрібно десь черпати енергію для цієї важкої роботи, адже якщо немає, де її черпати, робота буде не настільки якісною і не приноситиме задоволення.

На мою думку, будь-яку роботу потрібно любити. Якщо ти не любиш свою роботу, ти не досягнеш великих результатів, оскільки тебе елементарно не вистачить на довготривалий шлях. Але я не думаю, що робота може бути також і хобі. Щоб бути багатогранною людиною, повинні бути якісь зацікавлення, крім роботи. Наведу елементарний приклад: клієнти очікують, що будь-який успішний юрист — він є хорошим фахівцем, але при цьому вони очікують, що людина буде приємна для спілкування. Коли в юриста одна юриспруденція в голові і, зустрічаючи клієнта на якомусь заході, він починає спілкуватися з ним про юриспруденцію та роботу, то, клієнту — потенційному або теперішньому — це стає нецікаво. Я вважаю, що, безумовно, роботі треба віддавати максимально багато зусиль, але вільний час потрібно проводити, займаючись чимось іншим.

Досвід та постійна робота над собою

Михайло СПАСОВ,
адвокат, партнер ЮФ VOX LEGUM

У нашій фірмі всі партнери молоді і більшість з них стали партнерами у віці від ­ 28 до 33 років. Як на мене, цей вік досить хороший, бо у 28—33 роки людина вже має дос­татньо стажу, щоб бути професіоналом. При цьому вона ще залишається достатньо молодою, щоб мати ентузіазм і максималізм (запал) до професії і вже приймає зважені рішення. Тобто, це такий вік — динамічний, але досить обережний і з достатнім дос­відом. Я вважаю, що саме 30 років — досить хороший вік для того, щоб стати партнером. Наша фірма якраз і показує цю динаміку.

Перш за все, треба розуміти, що партнерство у відомій українській фірмі та партнерство у міжнародній фірми є досить різними речами. Звісно, шанси стати партнером в українській юридичній фірмі до 30 років набагато вищі, аніж пройти такий самий шлях та за такий самий строк у міжнародній юридичній фірмі. І все ж і перший, і другий варіанти можливі за сприятливих умов та стовідсоткової працездатності.

Професія справді молодшає і відсоток молодих партнерів у провідних українських юридичних фірмах щорічно збільшується. Усе більше юридичних фірм розуміють, що виховання свого фахівця, який буде партнером фірми у подальшому, є набагато вигіднішою та раціональнішою інвестицією порівняно із залученням таких партнерів з інших фірм.

Постійне прагнення до самовдосконалення та нав­чання, персональна та професійна амбіційність, рішучість, лідерство, здатність вести за собою та згортувати і надихати команду, впевненість у власних силах, витривалість та стресостійкість — якості без яких важко уявити партнера юридичної фірми.

Ці речі, звісно, сумісні, але тільки до певної межі. Як у будь-якій важливій та великій справі без жертвування не обходиться. Авжеж, всі розуміють, що бажано знаходити час як на фізичні вправи, так і на особисте життя, однак все ж варто відзначити, що баланс частіше схиляється на користь кар’єри. При цьому зазначу, що більшість юристів усе ж таки є досить соціально-активними членами суспільства та знаходять час на особисте життя. Також ­наголошу на тому, що необхідним є наявність хобі, адже при емоційному перевантаженні потрібно мати ту справу, якою себе розвантажити.

Вважаю, що юрист не зможе бути успішним, якщо професія не приносить йому задоволення. Якщо ти зай­маєшся справою, яка не приносить тобі задоволення, то, звісно, рано чи пізно «перегориш». Як сказав Конфуцій: «Знайдіть собі справу до душі і вам не доведеться працювати ні дня у житті». Звісно, це не зовсім так, працювати доведеться, але робити те, що тобі подобається, справді, є великою перевагою.

Наша фірма була створена молодими та амбітними юристами, які в певний момент зрозуміли, що працювати на когось — це не їхній шлях. І все ж кожен із нас пройшов певний професійний шлях і розуміє суть юридичного бізнесу із середини. Основними етапами становлення майбутнього партнера є одержання необхідного досвіду та постійна робота над собою. Якщо в певний момент думаєш, що знаєш достатньо, — це перший крок до провалу, ніколи не можна зупинятися на досягнутому. Таким чином, можна підсумувати, що основний секрет ус­піху — це любов до своєї справи та прагнення постійного ­вдосконалення, разом із задоволенням професійних та особистих амбіцій.

Необхідно виходити за рамки звичних справ

Ольга ПРОСЯНЮК,
керуючий партнер АО AVER LEX

Сьогодні в Україні стати партнером юридичної фірми у віці до 30 років нелегко, але реально. Усе залежить від внут­рішніх мотивів юриста, його бажання самому відповідати за власні дії та дії команди, а отже, готовності брати велику відповідальність, постійно вдосконалюватися та виходити за рамки звичних справ. Ринок потребує «свіжої крові», нових бізнес-підходів, інноваційних менеджерських стратегій у побудові команди та ведення бізнесу, яке сьогодні саме й привносить молоде покоління.

Сьогодні частка молодих партнерів в юридичних фірмах досить значна: формується коло нового покоління партнерів, які швидше розвиваються, які хочуть усе й одразу, які не готові чекати.

Молодому фахівцю для стрімкого розвитку кар’єри та отримання позиції партнера варто бути проактивним, любити свою професію, бути прихильним до компанії, робити більше, ніж від нього очікують, бути самодисцип­лінованим та чесним, у першу чергу із самим собою.

Справа не в кількості годин, проведених за робочим столом, а в продуктивності цих годин. Сьогодні лідер — це не просто працеголік, а всебічно розвинута, гармонійна й харизматична особистість, яка вміє правильно розпоряджатися власним часом та життям, чудовий нетворкер.

Кожна діяльність, якщо покликання іде від душі, — це, перш за все, хобі. Якщо ти любиш свою професію та живеш нею, додавши амбітні фінансові цілі, — все складеться саме так, як хочеться. У нашій компанії всі партнери — молоді й цілеспрямовані, ми пишаємося нашою командою та намагаємося створювати власні правила. Секрет простий — його немає. Потрібно не обмежувати себе в мріях, вірити та бути впевненим у перемозі: діяти й досягати!

В Україні професія юриста молодшає

Віктор МОРОЗ,
генеральний директор, керуючий партнер ЮК «Правова гільдія «ВікторіАл»

Якщо для західних країн (Європа та США) загальноприйнятим є вік партнерів від 40 років, то для України з її молодою ринковою економікою та молодим ринком юридичних послуг партнерство у віці 28—33 років не є чимось надзвичайним і в ряді провідних юридичних компаній нашої країни партнери саме цих вікових меж. Звичайно, є питання якості експертизи таких партнерів, але якщо вони пройшли хорошу школу в передових юридичних компаніях до того, як стали партнерами, то жодних проблем із молодим віком я не бачу. В Україні частка молодих партнерів юридичних фірм досить значна, думаю, що не менш ніж 40 %. Так, можна говорити, що в нашій державі професія молодшає.

На мій погляд, для отримання пропозиції стати партнером молодий фахівець повинен мати надзвичайно якісну експертизу в тій галузі права, де він практикує, та мати хороші навички з розвитку та управління бізнесом і залучення клієнтів. За умови, що зусилля правника присвячені побудові кар’єри та меті здобути статус партнера, вільний час є, швидше, винятком, адже ефективна та якісна робота вимагають значно більше часу, ніж стандартні вісім робочих годин. Безумовно, якщо робота, яку виконуєш, приносить задоволення, то, попри те, що вона займає весь вільний час, вона може перетворитися на цікаве хобі. Якщо ж робота задоволення не приносить, то варто задуматися, чи потрібна людині така робота.

У нашій фірмі є два партнери у віковій категорії 28—33 роки. Власне, ці партнери і заснували юридичну компанію «Правова гільдія «ВікторіАл». До створення нашої юридичної компанії в кожного з них був свій цікавий шлях. У мене — робота з супроводження діяльності контракторів в Організації Об’єднаних Націй у закордонних місіях, а в Алли Пустовіт — робота юристом в одній з провідних авіаційних компаній України, робота помічником судді Господарського суду м. Києва та робота в одній із провідних юридичних компаній України. Секрет успіху — професійне зростання та здорові амбіції помножені на частку обґрунтованого ризику.

-->