№04 Квітень 2013 року → У вільний час

Цікаво: Французька весна в Україні

В Україні пройшов ювілейний фестиваль культури і мистецтв «Французька весна-2013». Найкращі зразки французького кіно, театру, музики і образотворчого мистецтва представили у Києві, Дніпропетровську, Донецьку, Львові, Одесі та Харкові

Фестиваль відкрився 2 квітня в Національному ботанічному саду імені М.М. Гришка вуличним дійством «Вогні» від компанії La Machine. Старовинний сад з’явився перед гостями фестивалю в новому ракурсі — осяяним світлом тисяч вогнів, прикрашений полум’яними інсталяціями, звідусіль лунав спів і музика. Кульмінацією вуличної вистави було масштабне піротехнічне шоу.

Кіно

На шанувальників кіно чекали допрем’єрні покази: шпигунського трилера «Мебіус» (режисер — Ерік Рошан) із Жаном Дюжарденом у головній ролі — про заборонений зв’язок агента російських спецслужб і підозрюваного в шахрайстві фінансиста; анімаційної історії «Ернест і Селестіна» — про дружбу ведмедя і мишки; трилера Франсуа Озону «В будинку» — про скелети в чужих шафах; драми Жака Одіяра «Смак іржі і кістки» з Маріон Котійяр у головній ролі.

У добірку найкращих французьких короткометражних фільмів «Довгі ночі...» увійшли переважно нові кінороботи, відзначені на престижних кінофестивалях: фантастичні драми, сентиментальні комедії, анімації, міфологічні історії та мюзикли. У рамках тематичного циклу «Шукайте шпигуна» відбувся ретроспективний показ фільмів: «Досьє на 51-го» (1978 рік, режисер — Мішель Девіль), «Шпигуни» (2009 рік, режисер — Ніколя Саада), «Прощальна справа» (2009 рік, режисер — Крістіан Каріон) з Еміром Кустуріцею в головній ролі, «Патріоти» (1994 рік, режисер — Ерік Рошан).

Пам’яті геніального кінорежисера, автора короткометражки «Подорож на Луну» було присвячено кіноконцерт «Жорж Мельєс» у виконанні його нащадків Марі-Елен (текст) і Лоуренса Лєєріссе (фортепіано). Піонер у використанні камери для художньої зйомки, першовідкривач «сценічної ілюзії», у період між 1896-м і 1913 роками Жорж Мельєс зняв 520 фільмів, в яких був актором, продюсером та дистриб’ютором.

Література

Уперше з українським глядачем зустрівся письменник і драматург Ерік-Емманюєль Шмітт, твори якого перекладені більш ніж сорока мовами, а п’єси поставлені в п’ятидесяти країнах світу. З-під його пера вийшли такі відомі п’єси, як «Відвідувач» (1993 рік), «Загадкові варіації» (1996 рік), «Фредерік або Бульвар злочинів» (1998 рік), «Тектоніка відчуттів» (2008 рік), романи «Пан Ібрагім і квіти Корану», а останній — «Мрійник з Остенде» — було видано з нагоди приїзду автора до України. Також у Києві з лекцією «Пруст і погляд Раскіна» виступила професор Лондонського університету Синтія Гембл. Лекція присвячена багатогранній особистості інтелектуала, художника, філософа Джона Раскіна та його впливу на формування Марселя Пруста як письменника.

Театр і танець

Українському глядачеві показали спектаклі «Маленькі подружні злочини», «Крик півня!», «Tiger, tiger, burning bright», «Обережно: крихке» і «Жити».

Родинна комедія «Маленькі подружні злочини» за п’єсою Еріка-Емманюєля Шмітта побудована довкола стосунків пари на межі розриву. Жиль одужує після дивного нещасного випадку і страждає на амнезію, а його дружина Ліза неоднозначно переживає цю загадкову історію.

Постановка «Крик півня!» — незвичайне поєднання театру і танцю у виконанні одного актора. Молода самотня жінка, яка сумує за коханим, свої емоції виражає через ритмічні рухи і танець, передаючи всю гаму відчуттів — від відчуття абсурдності буття до меланхолії і, врешті-решт,  заклику до життя.

Спектакль сучасного танцю «Tiger, tiger, burning bright» присвячено проблемам прискорення нашого життя, здіб­ності кожного до майже акробатичної еквілібристики, до якої необхідно вдаватися, щоб визначити своє ставлення до світу.

Музика

Концерти ансамблю Le Balcon відбулися у Києві та Львові 27 і 28 березня. У програмі прозвучали твори Кіри Майденберг-Тодорової, Хуана Пабло Каренно, Педро Гарсія-Веласкеза, Остапа Мануляка та Жерара Грізе. Концерти поп-співачки Зази Фурньє пройшли у Дніпропетровську, Донецьку і Одесі.

Виставки

На виставці «Яків Шапіро. Київ — Париж» у Національному художньому музеї в м. Києві (11 квітня — 4 травня) представлено шістдесят полотен з приватних колекцій, а також фотографії, на яких збережено творчий шлях художника. Колективна виставка «Ми Ти Життя» пройшла у Центрі сучасного мистецтва М17 в м. Києві (3—15 квітня). В експозиції було представлено роботи колективу Garance, який об’єднує п’ятеро художників і одного фотографа, присвячені особливостям сприйняття і метаморфозам реальності.

Виставка «Зірки між піднебінням і землею» (Музей сучасного українського мистецтва, м. Київ, 18—30 квітня) об’єднує чорно-білі фотографії з архівів авіакомпанії Air France, на яких збережені її видатні пасажири: Бриджіт Бардо, Френк Синатра, Марлен Дітріх, Альфред Хічкок, Федеріко Феліні, Ів Сен-Лоран, Шон Коннері, Шарль Азнавур, Серж Генсбург і Джейн Біркін.

Виставка фотографій Жюльєна Маллана Extramuros ілюструє кругосвітню подорож художника назустріч знаковим муралістам з усього світу. Виставка відбулася у м. Харкові (Центр сучасного мистецтва «ЄрміловЦентр», 1—14 квітня) та у м. Києві (Музей сучасного мистецтва України, 17—30 квітня).

-->