№04 Квітень 2013 року → У вільний час

Особистий погляд: Долати стереотипи

Про те, як у таких несприятливих для кар’єрного зростання умовах жінки працюють, досягаючи успіху, «УЮ» вирішив запитати в Оксани Кобзар, адвоката, партнера ЮФ FELIX

Чому Ви обрали юридичну спеціальність?

Потяг до юриспруденції у мене з’явився ще у школі, коли почали вивчати основи права. Мала успіхи на олімпіадах з права, історії. Тоді, мабуть ще не зовсім свідомо, вирішила вступати до юридичної академії. Уявлення про юридичну професію на той час не мала, подобався сам предмет — право, мені воно було близьке і зрозуміле, його філософський аспект.

Які труднощі перед Вами постали в процесі становлення як юриста в Україні?

На початковому етапі — брак інформації. У сім’ї й оточенні юристів не було, не було свого наставника і в професійному середовищі. Знання хапала, як могла, — трохи тут, трохи там, десь почула, десь прочитала. А в цілому не мала з ким порадитися щодо кар’єрного розвитку, важко було обрати напрямок, не розуміла елементарних речей про принципи взаємодії з клієнтами, про підходи до вирішення тих чи інших завдань. Тепер вдячна за професійні підказки багатьом старшим колегам, з якими звела доля, а за менеджерські навички — моїм колишнім керівникам.

Чи траплялося Вам стикатися із явною відмінністю у ставленні до жінки і чоловіка-юриста. Наведіть приклад?

Стикалася з недовірою з боку чоловіків — керівників або клієнтів — у ситуаціях взаємодії з представниками правоохоронних органів. У тих, хто погано мене знає, були сумніви, чи зможу протистояти психологічному тиску, чи правильно оберу методи спілкування у конф­ліктній ситуації. Їх цілком можна зрозуміти — дівчина я тендітна, на вигляд не скажеш, що у разі потреби можу бути і «бультер’єром» (як сказав потім один клієнт). Зараз мені шкода дівчат, які у нас працюють, — на «конфліктні ситуації» відправляємо переважно хлопців. Якщо це й можна назвати дискримінацією, то по відношенню до чоловіків, а не жінок.

Чи однакові кар’єрні шанси у жінок і чоловік у професії?

Серед успішних бізнесменів переважають чоловіки. Є такі суто чоловічі формати встановлення бізнесових контактів, які недоступні жінці, тому шансів трохи менше. Натомість який це стимул для жінок, яку потужну мотивацію чи демотивацію дає, що ще й чоловіки позаздрять. Тобто, в усьому є свої плюси. Жінок вважають працьовитішими і відповідальнішими за чоловіків — на ці риси є попит у роботодавців. Десь, може, чоловік віддасть перевагу жінці як бізнес-партнеру чи консультанту, бо не вбачатиме у ній конкурента або загрози.

Якщо говорити про топові позиції або про власний бізнес, потрібно витратити трохи більше часу, щоб завоювати повагу чоловіків, треба мати більше чоловічих рис характеру. Доводиться все-таки долати стереотипи.

Плюс вічне питання поєднання кар’єри і сімейних обов’язків. Тут багато залежить від підтримки близьких.

Жінки часто вдаються до якихось крайнощів — або недооцінюють, або переоцінюють власні успіхи. Десь тут є проблема.

З огляду на статистику, наприклад США, жінки представлені більшою мірою на середній ланці менеджменту і менше жінок є партнерами юридичних фірм. Чи дублюється така ситуація в Україні, чи схожа вона в Європі?

Так, я думаю ситуація аналогічна у всьому світі. Це те, про що я говорила вище.

Які жіночі риси характеру допомагають, а які, навпаки, заважають Вам в юридичній кар’єрі?

Жіночі і чоловічі риси як стереотипи я в собі якось не аналізувала. Не можу знайти в собі рис, які можна назвати суто жіночими. Хіба що іноді занадто сильне почуття відповідальності. Хоча в юридичній професії воно не завадить. Заважають якраз ті риси, які традиційно жіночими не вважаються. Наприклад, недостатня терпимість.

Що для жінки означає обіймати високу посаду в юридичній фірмі?

Чим вища посада — тим менше часу і більше відповідальності. Відповідальність перед клієнтами і за персонал. У того, хто перебуває в постійному розвитку, а лише так і живуть партнери юридичних фірм, вільного часу немає взагалі.

Чи потрібно змінювати ставлення до жінки-юриста в суспільстві і чому?

А ми вже змінюємо — кожна з нас уже робить власний внесок успішною кар’єрою, прикладом для інших, кожна виконує просвітницьку роль. У держави багато інших завдань — суспільство хворіє на важкі хвороби і його необхідно лікувати, а косметологічний недолік нехай лікує самостійно.

-->