International: Слідство ведуть

Алеся КОСМИНА

Такий вид послуг, як фінансові розслідування, сьогодні перебуває на піку своєї популярності, що, за словами деяких експертів, може навіть призвести до масового об’єднання юридичних та бухгалтерських фірм

Forensic accounting (у найпоширенішому варіанті перекладу — судова бухгалтерія), що, по суті, є фінансовим розслідуванням, останнім часом стає все більш затребуваним. Ще десятиріччя тому термін «судовий бухгалтер» викликав би подив у адвокатів, сьогодні ж останні і кроку не можуть ступити, не натикнувшись на представників цієї професії.

Судові бухгалтери є втіленням прикладу сучасного професійного маркетингу. Вони взяли бухгалтерію, професію, яка вважається досить нудною, й успішно поєднали її із детективними елементами. І тепер юристам, які займаються корпоративними спорами та розлученнями, де йдеться про великі гроші, нікуди не подітися від судової бухгалтерії.

Крім того, за останній рік Європа, зокрема Велика Британія, побачили швидке збільшення кількості нішевих гравців, що виходять із бухгалтерського «кола» та об’єднуються з американськими юридичними фірмами, які недавно відкрили офіси на Туманному Альбіоні. І чим більшою стає конкуренція, тим активніше судові бухгалтери «полюють» на юридичні фірми. Один з адвокатів юрфірми з Сіті розповів виданню The Lawyer, як його добре пригощали торік під час різноманітних заходів судові бухгалтери. За його словами, це пояснюється тими чималими сумами, які юридичні фірми витрачають на послуги судових бухгалтерів.

Самі бухгалтери не погоджуються з тим, що їм доводиться боротися за отримання для себе роботи, говорячи про збільшення попиту на їхні послуги. Утім, визнають, що проб­лема у ставках — дуже добре оплачувати такі послуги згодні далеко не всі клієнти юридичних та бухгалтерських фірм.

І все ж таки британський юридичний ринок активно обговорює можливість створення все більшої кількості різнопрофільних фірм мультидисциплінарних практик — ідею, яка десять років тому була похована. І поштовхом до цього стала поява законної можливості створення альтернативних бізнес-структур, що відчинила двері об’єднанню адвокатів з представниками інших професій та бізнесів. Власне, це мог­ло б розв’язати проблему протис­тояння між судовими бухгалтерами та юристами, оскільки обом сторонам ще й досі важко дійти згоди, хто з них головніший при виконанні певної роботи.

Цінні кадри

Звичайно, не можна сказати, що юристи з фірм magic circle та інші адвокати з Сіті не визнають важливість професії судового бухгалтера. Тим більше, що останнім часом судово-бухгалтерські практики непогано продають свої послуги. Щоправда, самі бухгалтери стверджують, що це не стільки вдала маркетингова стратегія, скільки відображення вимог клієнта. Адже останнім часом усе більшою є потреба в розслідуванні діяльності топ-менеджерів компаній, які почали частіше притягуватися до відповідальності — частково завдяки посиленню регулювання, частково завдяки активності акціонерів.

Також була змінена політика у багатонаціональних та інших великих корпораціях. Якщо раніше судові бухгалтери займалися винятково «посмертним» розслідуванням корпоративних бід, то тепер компанії віддають перевагу профілактичним заходам, щоб попередити нещасні випадки. Вони намагаються зрозуміти патологію шахрайства, з’ясувати, чому люди можуть вчинити погано та які попереджувальні заходи можна провести.

Не останню роль у зростанні популярності судової бухгалтерії у Великій Британії зіграла і поява у 1987 році Відомства із розслідування великих фінансових махінацій (Serious Fraud Office — SFO). Якщо до появи цього органу бухгалтери виступали лише як свідки-експерти, то з часом вони стали потужними гравцями на рівні з юристами та поліцією, а згодом зайнялися і приватною практикою.

Сьогодні адвокати вже відчувають повагу до того, що роблять судові бухгалтери, оскільки лише останні здатні швидко та якісно обробляти велику кількість даних та надавати короткий огляд бізнесу. Щоправда, і самі фірми, які надають послуги із фінансових розслідувань, перестали бути невиликими фірмами, що виконують чорнову роботу без особливої якості. Сьогодні на цьому ринку домінують великі фірми із чималим досвідом, а судова бухгалтерія стала бажаною сферою для розвитку кар’єри.

Встигнути за 60 секунд

За словами юристів, бізнес став більш складним, тому вони потребують фахівців. Окрім складності самих корпоративних відносин, йдеться і про технологічний бік фінансових розслідувань. У судових бухгалтерів, як правило, є арсенал методів здобування потрібної інформації, особ­ливо що стосується простеження шляху певних платежів.

Володіють судові бухгалтери і такими навичками, як прогнозуюче кодування. Для того щоб попередити шахрайство або хоча б його нас­лідки, часто потрібно діяти якомога швидше, приміром, майже негайно отримати судову заборону на виконання певних дій. І, на відміну від бухгалтерів, адвокати не є зразком швидкості.

Справді, бухгалтери часто звинувачують адвокатів у повільності — замість того, щоб швидко зателефонувати та надати необхідну інформацію, юристи, занепокоєні проблемами відповідальності, будуть місяцями вести переговори замість того, щоб діяти оперативно. А тим часом клієнт втрачає чималі гроші. Більше того, коли до судового процесу залишається лише декілька днів, юристи раптом згадують про судових бухгалтерів і дають їм завдання, виконання якого потребує щонайменше декількох тижнів.

У свою чергу, адвокати теж мають, у чому звинуватити судових бухгалтерів, а саме: у зневажанні адвокатської таємниці. Мовляв, часто після викриття факту шахрайства директори просто передають бухгалтерам ноутбуки із документацією і не обговорюють питання конфіденційності, тож можливий витік важливої інформації. Адвокати ображаються, що при настанні критичного моменту ніхто до них не звертається, тож адвокатською таємницею ніхто із сторін не опікується, що, зрештою, додає проблем усім учасникам процесу — клієнту, бухгалтерами та адвокатам.

Великі бухгалтерські компанії, такі як Ernst & Yang, власне, і самі визнають, що з конфіденційністю у бухгалтерів є проблеми, а тому самі рекомендують клієнтам залучати їх лише через юридичні фірми. Але в той же час вони вказують на те, що часто клієнти самі готові пожертвувати конфіденційністю, аби весь діловий світ не побачив, що вони най­мають юристів і не поповзли різноманітні чутки.

Чимдалі стає очевиднішим, що з появою на арені великих грошей та розумних шахраїв юристам та бухгалтерам не обійтися один без одного. Та чи побачить хоча б британський юридичний ринок найближчим часом їхнє масове об’єднання?

Думки з цього приводу є різні. Дехто вважає, що створення глобальних «мультипрактичних» фірм є неминучим і це лише питання часу. Інші — що юристи та бухгалтери далеко не в усіх проектах працюють разом, тому їм достатньо лише залучати одним одного за потреби. Хто правий — покаже час.