Актуально: Legalize this

Однією з передумов успішної інтеграції людини в іноземному середовищі сьогодні є зроблена за всіма правилами легалізація документів. І хоча універсальної процедури сьогодні немає, все ж таки є декілька простих правил, яких варто дотримуватися

Зважаючи на євроінтеграційну спрямованість України, зусилля, яких докладає наша держава, аби стати повноправним членом світової спільноти, не видається дивним, що досить багато успішних, талановитих і просто амбіційних українців намагаються реалізовуватися не тільки на Батьківщині, але й за її межами. Одні вступають до престижних університетів і бізнес-шкіл, інші шукають роботу за кордоном, ще хтось укладає шлюби з іноземними громадянами або переїжджає до інших країн на постійне проживання.

Не є новиною, що еміграційні служби будь-якої держави (а понад усе країн з високим рівнем життя) дуже прискіпливо ставляться до іноземців, які перетинають кордон. Коли ж мова заходить не про туристичну подорож або службове відрядження, а про довгострокове перебування експатів на території їхньої держави, то рівень уваги до таких осіб неабияк зростає, інколи більше нагадуючи параною, ніж суворе дотримання букви закону.

Це можна зрозуміти, бо кожна країна захищає свої кордони від небажаних осіб, убезпечує своїх громадян від зайвої зовнішньої конкуренції. І тому допускає на свої терени іноземців лише з бездоганною репутацією (послужним списком, фінансовою історією тощо), які створять нові можливості для подальшого розвитку країни, а не обтяжать її додатковими проблемами.

Найпоширеніші помилки

Людина, яка на тривалий час залишає Батьківщину, неодмінно потрапляє в незвичне для себе соціальне та культурне середовище і, що найважливіше, в геть інше правове поле. Настільки кардинальні зміни, фактично, відкривають нову сторінку в її житті.

Аби не починати все з чистого аркуша, важливо перенести в «нове» життя власну самоідентифікацію, суспільне становище, що його було вже досягнуто в Україні, а також якомога більше своїх успіхів та здобутків, підтверджених документально. Іншими словами, людині необхідно попередньо легалізувати свої документи — пройти спеціальну процедуру оформлення, перевірки та підтвердження їхньої юридичної сили в іншій державі.

Легалізація паперів завжди здійснюється на території країни, в якій вони були видані або оформлені. Тому для українських громадян легалізація провадиться лише в Україні й повинна передувати виїзду за кордон на тривалий термін або з метою пос­тійного проживання.

Незважаючи на всю важливість і життєву необхідність (тільки легалізовані документи можуть подаватися на розгляд в офіційні органи іншої держави), легалізація залишається досить складною, не універсальною процедурою.

Кожна країна висуває власні вимоги щодо оформлення легалізованих документів. Так, для паперів, що подаються до офіційних установ держав — учасниць Гаазької конвенції, легалізація відбувається через проставлення штампу апостиля чи подвійного апостиля. Інші країни вимагають підтвердження справжності документів, підписів та печаток у формі консульської легалізації.

Крім того, процедура легалізації приховує безліч нюансів щодо ­порядку оформлення документів різних типів. Інколи папери мають пройти до п’яти інстанцій, серед яких не тільки перекладач і нотаріус, але й різноманітні служби українських держустанов — Міністерства юстиції, Міністерства закордонних справ, Міністерства освіти, — а також консульство (посольство) іншої країни.

Легалізувати документи власними силами, бігаючи по інстанціях, безперечно, можливо. Проте, як свідчить практика, це не призводить до економії грошей, не кажучи вже про витрачені нерви та час. До того ж потрібно пам’ятати, що неправильно оформлені і, як наслідок, неприйняті з першого подання папери вже неодноразово ставали причиною відмов при подальших розглядах.

Непоодинокими є випадки, коли громадяни України легалізують не ті або не всі необхідні документи і опиняються сам на сам із значними проб­леми, вже перебуваючи за кордоном. Пізнє залагодження цих питань вимагає повернення людини до України. Або громадянин може залишитися за кордоном (проте, перебуваючи там в юридично невизначеному становищі) та залучити до вирішення своїх справ довірених осіб, послуги міжнародної пошти з пересилання документів. У будь-якому разі ці дії супроводжуватимуться значними витратами та часто-густо ще й непоправними репутаційними втратами.

Під ключ

Зрозуміло, що у такій важливій, копіткій справі, як легалізація, ліпше покладатися на досвід професіоналів, що виконують гарантоване оформлення документів під ключ. В Україні стабільною репутацією та досвідом роботи понад двадцять років сьогодні може похвалитися, зок­рема, відділ легалізації Центру перекладів «ТРІС».

ЦП «ТРІС» оформлює близько 40 % від загальної кількості документів українських громадян, що ­проходять легалізацію. Компанія надає повний спектр послуг легалізації: від фахового перекладу документів до їхнього засвідчення у посольстві іншої держави. Громадянин може подати свої папери до найближчого із сімнадцяти офісів Центру перекладів «ТРІС», що працюють у Києві, Одесі та Харкові. Мешканці інших міст мають змогу надіслати документи поштою. У разі необхідності клієнт може просто передати свої папери з кур’єром, а потім у заздалегідь обумовлений термін отримати назад повний комплект уже засвідчених документів.

Завдяки відпрацьованим роками, відточеним до автоматизму процедурам оформлення паперів та налагодженим зв’язкам з державними установами і консульськими відділами, що виконують засвідчення документів, ЦП «ТРІС» також надає послугу термінового оформлення. На жаль, легалізація у стислі терміни поки можлива не для всіх документів. Так, перевірка паперів, виданих стосовно недавно і тому занесених до електронного реєстру, провадиться за комп’ютерними базами даних. Тому їхнє оформлення відбувається протягом кількох діб. Проте на легалізацію «старих» документів, інформація про які зберігається лише у паперових архівах, може знадобитися місяць.

Саме тому фахівці відділу легалізації радять оформлювати документи заздалегідь, хоча б за 35—40 діб до від’їзду. У цьому випадку Центр перекладів «ТРІС» гарантує вчасну легалізацію всіх необхідних паперів.

«Будь-який юрист знає, що в оформленні документів немає дрібниць, несуттєвих моментів. Документ, що становить єдине загальноприйняте посвідчення людини у полі правових відносин, не припускає помилок чи різночитань. Усі юридичні процедури, якими б штучними вони інколи не здавалися, повинні бути суворо дотримані. Саме тому раджу українцям, які збираються за кордон на тривалий час, почати з консультації у фахівця з легалізації, — говорить Олександра Коростій, менеджер відділу легалізації ЦП «ТРІС». — Ми уважно відстежуємо найменші зміни у вимогах до паперів українських громадян, що матимуть юридичну силу в інших країнах; вивчаємо реальні ситуації, аби чітко розуміти, який пакет документів потрібно оформлювати в тому чи іншому випадку. Щоб отримати безоплатну консультацію експерта з легалізації, достатньо відвідати найближчий офіс Центру перекладів «ТРІС», зателефонувати чи звернутися через інтернет-сайт. Разом із фахівцем ви вибудуєте план дій, дотримуючись якого, досягнете мети в якнайкоротший термін і з якнайменшими зусиллями».

Легалізуйте свої документи правильно! Це дасть вам змогу з першого дня перебування за кордоном почуватися не гостем, а повноправним членом суспільства, який має всі можливості, аби реалізувати свої наміри, які, власне, й становили мету приїзду до іншої країни.

-->