№05 Травень 2013 року → У вільний час

Цікаво: Книжковий час

Ніка ГЛАЗУНОВА

Найбільша книжкова виставка в Україні — ІІІ Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал», що об’єднує літературу та мистецтво, відбудеться в м. Києві

З 24 травня по 1 червня 2013 року в Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі «Мистецький Арсенал» в м. Києві на відвідувачів чекатиме наймасштабніша книжкова виставка в Україні. «Книжковий Арсенал» — безпрецедентна для України книжкова подія не лише за своєю масштабністю, але й за якістю простору, рівнем організації та презентації. Проект має довгострокову місію у сфері культурної політики. На відміну від інших столичних ярмарків, «Книжковий Арсенал» — не бізнес-проект, а культурна ініціатива. Його мета — популяризувати читання, сприяти діалогу між читачами та авторами.

«Книжковий Арсенал» відвідають непересічні письменники, які представлятимуть свої нові книги, переклади на українську мову, а також літературні діячі, митці й музиканти із Франції, Австрії, Швейцарії, Німеччини, Польщі, Чехії, Росії, США та інших країн. У рамках фестивалю на десяти майданчиках «Мистецького Арсеналу» відбудеться понад двісті подій. У структурі фестивалю:

— книжкова виставка, в якій візьмуть участь близько двохсот експонентів;

— презентації нових книг, зустрічі з авторами, автограф-сесії зірок української та світової літератури;

— ніч поезії та музики до Дня Києва 25 травня;

— велика дитяча та благодійна програма;

— спеціальна програма до 1150-річного ювілею кирилиці: конференція «Кирилівські читання», друкарські майстерні, виставка графіки, ілюстрації та шрифту;

— кафе мальованих історій та коміксів «Чуб»;

— спеціальний проект «Обмін речовин» — публічні діалоги між відомими письменниками;

— лекторій «Арсенал героїв: сучасно про класику», майстер-класи та дискусії;

— міжнародні майстерні перекладу;

— спеціальна вечірня програма — «Фестиваль нової музики».

У фокусі цьогорічного фестивалю — мистецька та філософська література, зокрема, Жан-Клода Маркаде — одного із найавторитетніших у світі дослідників авангардного мистецтва, автора книг «Малевич» (1990); «Російський авангард. 1907—1927» (1995, 2007); «Кальдер» (2006); «Ейзенштейн. Секретні малюнки» (1998), «Анна Старицька» (2000); «Творчість Н.С. Лєскова» (2006); «Ніколя де Сталь. Малярство та малюнки» (2009). На «Книжковому Арсеналі» Маркаде презентує свою монографію, альбом «Малевич», що готується до друку у видавництві «Родовід».

Не менш цікавою постаттю є Олів’є Монжен — соціальний філософ, публіцист, керівник легендарного часопису Esprit з 1988 року, віце-президент Синдикату культурної та наукової преси Франції. Українською була видана його книга «Виклики скептицизму» (Дух і Літера, 2011). Окрім історії інтелектуального життя Франції, теми, яких часто торкається Монжен, — урбаністика, розвиток міст, мистецтво, насильство, сміх.

Участь у «Книжковому Арсеналі» візьме Борис Буден — австрійський філософ, письменник, куратор, теоретик перекладу, журналіст. Окрім того, він є засновником і головним редактором незалежного видавництва Bastard. Торік пан Буден був гостем Першої Київської міжнародної бієнале сучасного мистецтва ARSENALE-2012. На «Книжковому Арсеналі» Борис Буден виступить на круглому столі, присвяченому питанням філософії перекладу «Політики репрезентації», а 29 травня презентує свою книжку «Зона переходу. Про кінець посткомунізму», що вийде у видавничому проекті журналу Простори «Медуза».

Молоду європейську літературу на форумі представить, зокрема, Крістоф Зімон — швейцарський письменник, карикатурист та музикант. Пан Крістоф буде першим у новому спецпроекті фестивалю — міжнародній авторській резиденції — і проведе в Україні близько десяти днів. Зімон навчався у школі джазу в Берні. Його перший роман «Франц, або Чому антилопи бігають у стаді» розійшовся тиражем 10 000, а «Планета Обріст» була номінована на престижну премію імені Інгеборг Бахманн. Його збірка «Багато гарного за малу ціну», проілюстрована самим автором, буде видана спеціально до «Книжкового Арсеналу».

До Києва прибуде Ярослав Рудіш — чеський письменник, кіносценарист, музикант, автор романів «Небо під Берліном», «Гранд-готель», «Потиху». Лауреат Премії Їржі Ортена і читацької премії Magnesia Litera. На «Книжковому Арсеналі» Рудіш разом із видавництвом «Темпора» презентує своє перше видання українською мовою — роман «Смерть панка у Гельсінкі». У презентації візьме участь давній товариш Рудіша, український письменник Юрій Андрухович.

Відвідувачі матимуть змогу зустрітися із засновником літературного журналу L’Animal, французьким письменником і філософом Тьєрі Ессом, автором романів «Американське кладовище», за який отримав незалежну премію Prix du Petit Gaillon (2003) і Prix Robert Walser (2004), «Юра» (2005), «Демон» (2009), «Безсвідоме» (2012). Роман «Демон» був одним із найбільш обговорюваних в останні роки у Франції і незабаром буде вперше виданий українською мовою.

Цього року «Книжковий Арсенал» має чіткі польські акценти. Популярна література представлена творчістю Януша Леона Вишневського — одного із найпопулярніших польських письменників, автора роману-бестселера «Самотність у мережі». У доробку Вишневського — шістнадцять художніх книжок. На фестивалі він презентуватиме дві нові книги, видані українською — «На Face із сином» і «Марцелінка». Ще однією представницею країни на виставці є Барбара Космовська — сучасна польська письменниця, філолог, авторка тринадцяти книг, з яких три були опубліковані українською мовою видавництвом «Урбіно». Зокрема, книжка «Позолочена рибка» здобула літературну премію «Книга Року-2007», засновану польською філією IBBY (International Board on Books for Young People) та отримала першу премію на Літературному конкурсі імені Астрід Ліндгрен. Барбара Космовська також є авторкою радіоспектаклів для дітей та юнацтва.

Під час фестивалю відбудеться концерт-презентація серії нотних видань творів для фортепіано Фредеріка Шопена, зокрема першого тому «Етюди». Це нова ініціатива видавництва «Музична Україна» та Польського Інституту в м. Києві — видання 12-томної збірки фортепіанних творів Фредеріка Шопена в редакції Яна Екєра. Частину накладу буде безкоштовно розіслано музичним академіям і училищам України.

І, нарешті, «Книжковий Арсенал» у партнерстві з агенцією «УХО» презентує витончену вечірню музично-літературну програму — «Фестиваль нової музики». Дев’ять концертів відомих на весь світ сучасних композиторів і виконавців із Великобританії, Японії, Італії, Росії та України: П’єр Бастьєн (Франція), Одрі Чен (США, Китай), Лоренцо Гільємі (Італія) та інших. Центральною подією програми буде світова прем’єра «Аліси в країні див» — моноопери Святослава Луньова у супроводі Національного симфонічного оркестру.

Паралельно з фестивалем відбуватиметься книжковий ярмарок, який запропонує найкращі умови для читацького шопінгу, сучасну й зрозумілу експозицію за профілем видавництв, якісний вибір художньої, дитячої та non-fiction літератури, мистецьких книг.

-->