№09 Вересень 2013 року → У вільний час

Книжкова полиця: Задзеркалля Віктора Пелевіна

Ніка ГЛАЗУНОВА

Одинадцятий роман культового письменника Віктора Пелевіна, що вийшов у світ в березні цього року, утримує інтерес публіки і перші рядки продажів у Росії та Україні

«Будь-яка гламурна революція безпечна,
бо закінчується природним чином —
як тільки протест виходить з моди».

Віктор Пелевін. «Бетман Аполло»

Віктор Пелевін — один із небагатьох письменників на сучасному пострадянському просторі, виходу чергової книги якого чекають з нетерпінням. Його називають головним містифікатором сучасної літератури. Письменник із самого початку своєї творчої кар’єри практично не спілкується із ЗМІ і не зустрічається із прихильниками, а поява кожної його нової книги завжди була оповита таємничим флером. До Пелевіна прислухаються, його твори активно обговорюють. Згідно з опитуванням порталу OpenSpace, в якому взяли участь 40 тисяч відвідувачів сайту, Пелевін визнаний найвпливовішим інтелектуалом Росії. Український читач також підпадає під вплив письменника, оскільки український літературний ринок на 80—90 % складається з російських книг.

У «Бетмані Аполло» — продов­женні роману Пелевіна Empire V — світом правлять вампіри — не самі, а через своїх довірених людей, так званих халдеїв. Пелевін проводить тонку паралель між світом вампірів і сучасним політичним устроєм Росії. Словами головного героя роману весь опозиційний рух у Росії двох останніх років — не більш ніж ляльковий спектакль, де за вірьовки смикають халдеї, керовані вампірами. «У повсякденній дійсності, — говорить старий і досвідчений вампір, — людину випробовують постійно наростаючі з віком муки, що кінчаються смертю. Така природа речей. Але внаслідок бомбардування образами щастя та успіху людина доходить переконання, що її хтось обдурив і пограбував. Бо її життя зовсім не схоже на рай, схожий на той, що промиває голову з інформаційних потоків».

Рецензенти нового твору, як ніколи раніше, були критичними. Причина — не в художній, а в політичній площині. Віктор Пелевін у своїй новій книзі відгукнувся на процеси формування опозиції до нинішньої російської влади. Критики не чекали, що цей відгук буде настільки різко негативним. Причому зробив це письменник у своїй звичайній гротесковій манері, яка унеможливлює пред’явлення авторові будь-яких прямих претензій. Хіба можна серйозно реагувати на слова «дівчини в нижній білизні лілового шовку» або купки вампірів?

У той же час від «Бетмана Аполло» не залишається відчуття туги та безвиході, як від більшості інших пелевінських книг. Вона вчить тому, що треба бачити суть речей, відрізняти дійсні завдання від помилкових цілей і розуміти, що в найчорнішій реальності завжди є місце опору.

Твори Пелевіна перекладені всіма основними світовими мовами, включаючи японську та китайську. П’єси за мотивами його книг йдуть у театрах Москви, Лондона і Парижа. У 2011 році в прокат вийшов фільм «Generation ІІ» по знаменитому роману письменника.

ТОП-10
книг, що користуються найбільшим попитом в Україні

Френсіс Скотт Фіцджеральд «Великий Гетсбі»

Еріка Джеймс «П’ятдесят відтінків...». Трилогія

Віктор Пелевін «Бетман Аполло»

Рей Бредбері «451 градус за Фаренгейтом»

Тетяна Устінова «Десь на краю світу»

Оскар Уайльд «Портрет Доріана Грея»

Фаїна Раневська «Життя, розказане нею самою»

Марія Метлицька «Після зради»

Гійом Мюссо «Врятуй мене»

Тетяна Полякова «Вона в моєму серці»

*Рейтинг складений за результатами продажів у магазинах мереж «Книжковий супермаркет» і «Читай-місто».

 

-->