Форум: Корпоративний дух

Євгенія РУЖЕНЦЕВА

Юристи підприємств отримали потужний майданчик для спілкування зі своїми колегами з юрфірм, а також власний рейтинг «50 провідних юридичних департаментів України»

У той час як юристи вітчизняних юридичних фірм уже давно згуртувалися в окрему, дисципліновану спільноту, зі своїми правилами і традиціями, їхні колеги, які працюють в юридичних департаментах підприємств, лише стають на цей шлях, поволі звикаючи до соціальної активності, уваги преси та необхідності бути більш публічними. Змусити in-house правників залишати свої «домівки» і ставати більш відкритими та дос­тупними, виходити на діалог з колегами із «протилежного табору» покликаний новий захід — Щорічний форум юрисконсультів, у межах якого відтепер щороку визначатимуться та нагороджуватимуться «50 провідних юридичних департаментів України». Перший такий форум, організований видавництвом «Юридична практика», відбувся 17 жовтня ц.р. у київському готелі «Прем’єр Палац».

Паралельні виміри

Дещо новим для правників видався і формат заходу. Так, учасники Форуму зранку зустрілися на першій спільній сесії, присвяченій питанням менеджменту, далі працювали у паралельних секціях («Судова практика», «Податкове право», «Захист економічної конкуренції», «Міжнародний арбітраж»), після чого знову зібралися повним загалом, щоб обговорити кримінально-правові ризики ведення господарської діяльності та актуальні питання ринків капіталу. Наявність цікавих тем у кожній з паралелей дещо ускладнювала вибір учасникам, тож, якщо одні одразу визначалися й прямували до секції, що відповідала їхній спеціалізації, інші — розривалися між темами, ­бажаючи отримати від Форуму все.

Однією з найбільш очікуваних виявилася сесія менеджменту. Юристи підприємств, услід за своїми більш просунутими у цьому відношенні колегами з юрфірм, поступово доходять думки про необхідність піару власної діяльності. Сьогодні замало прос­то ефективно працювати. Адже, як слушно підмітив директор юридичного департаменту ПАТ «КІНТО» Олександр Онуфрієнко, що краще працює юридична служба, то менш помітна її робота. На відміну від юрфірм, керівництво підприємств зазвичай навіть уявлення не має ані про характер, ані про технології роботи своїх правників, часто не розуміючи, що за простим «так» або «ні» стоїть копітка праця, а зекономлені компанією кошти — заслуга не лише фінансового департаменту. Тож регулярне інформування про успіхи та професійні досягнення штатних юристів і їхню роль у забезпеченні стабільності роботи підприємства (а відтак — і власної непомітності), а також правильне донесення специфіки їхньої роботи має вийти сьогодні на перший план. Інакше оцінка місця та значення юридичної служби буде неадекватною.

Від складного — до простого!

Консультуючи «внутрішнього клієнта», як називає співробітників та менеджмент компанії Юрій Терентьєв, генеральний юрисконсульт ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», штатні юристи мають враховувати, що менеджери середньої ланки частіше очікують від них не юридичний висновок, а конкретний план дій. Допомагаючи ж власнику або топ-менеджеру в прийнятті рішення, юрисконсульт швидше виправдає очікування останніх, якщо надасть повний сценарій розвитку подій з оцінкою ризиків та власними рекомендаціями, зробивши акцент на необхідні дії, ймовірність ризиків та загальний економічний ефект.

Харизматична Світлана Романова, директор з правового забезпечення ТОВ «Метінвест Холдинг», поділилася власним рецептом оптимальної побудови структури юридичної служби у великих компаніях. На її думку, як і у відомому прислів’ї, — слона треба їсти шматочками, а роботу юридичного департаменту необхідно будувати за принципом «від складного — до простого!».

Маючи у підпорядкуванні 250 юристів, яким переважно від 30 до 40 років, частина з яких працює в Україні, частина — за ­кордоном, спілкуються різними мовами, пані Романова напрацювала власні підходи до організації їхньої роботи. Так, для корпоративних юристів, не менш ніж для їхніх колег з юрфірм, важлива спеціалізація. «Краще (знати) менше, та краще», — впевнена пані Романова. У підконтрольній їй службі юристи виконують чотири основних функції — договірну, судову, загальноправову та корпоративну — на рівні великих (20—40 юристів) і середніх (7—19) підприємств. Для дрібних компаній (до 7 юристів) передбачено функціональну спеціалізацію правників без створення відділів. Крім того, тут дотримуються єдиного підходу до найменування посад, оцінки їхнього грейду та, відповідно, рівня оплати, а також підтримують правильний баланс співробітників з досвідом та початківців. Не варто ганятися за готовими «зірками», переконана доповідач, краще шукати тих, хто має потенціал ними стати: особисті якості, мотивацію та здатність навчатися.

Та найголовнішою передумовою успішного управління юридичним департаментом Світлана Романова вважає вміння його керівника правильно та ефективно комунікувати. Чим, зрештою, і мали нагоду зайнятися учасники Форуму в кулуарах та під час решти сесій, присвячених найбільш затребуваним галузям практики. Представники юридичного бізнесу поділилися власними напрацюваннями, юристи підприємств могли принагідно проконсультуватися у своїх та «чужих» зовнішніх радників, і ті, й інші почули про перебіг та перспективи розвитку законодавства і практики його застосування з перших вуст — від чиновників та суддів. А як слушно зауважив керуючий партнер ЮФ «Лавринович і Партнери» Максим Лавринович, співпраця корпоративних юристів з юридичними фірмами є одним з найкращих методів підвищення кваліфікації.

Незважаючи на те, що Форум проводився вперше, організаторам вдалося зібрати рекордну кількість представників юридичного бізнесу та юристів підприємств — 210 осіб, з яких майже половина юрисконсульти, — та підтвердити статус потужного комунікаційного майданчика, яким і покликаний стати Щорічний форум юрисконсультів.

Галузеві лідери

Найкращий юридичний департамент компанії у сфері

металургії

«Метінвест Холдинг»

АПК

Агрохолдинг «Авангард»

нафтогазової промисловості

«Укргазвидобування»

машинобудування

ДП «Антонов»

телекомунікацій

«Укртелеком»

торгівлі

FOZZY GROUP

банківської діяльності

ПУМБ

енергетики

«ДТЕК»

транспорту

Укрзалізниця

Церемонія

По завершенні Форуму в ресторані «Теракота» відбулося урочисте нагородження переможців дослідження «50 провідних юридичних департаментів України» — проекту, покликаного надати вичерпну інформацію про діяльність юридичних департаментів провідних компаній України.

Свої нагороди отримали представники юридичних департаментів підприємств у дев’яти галузях економіки України. Крім того, було визначено найкращих керівників юридичних служб, якими стали: Юрій Терентьєв (генеральний юрисконсульт «Арселор Міттал Кривий Ріг»), Ростислав Матяш (віце-президент «Альфа-банк») та Андрій Журжій (керівник юридичного департаменту FOZZY GROUP).

-->