Цікаво: Гучні справи-2014

Ніка ГЛАЗУНОВА

Цього року світ очікує на низку резонансних судових процесів, здатних створити прецеденти для правової галузі. Найвідоміша у світі пісня може позбутися власника, а юридична особа надбати релігійну свободу

Юридична особа та релігійна свобода

Відповідно до реформи охорони здоров’я США великі компанії зобов’язані за власний рахунок забезпечувати працівників медичним страхуванням, у тому числі в галузі планування народжуваності. Зокрема, за новим законодавством, аборт співробітниця може зробити за рахунок роботодавця. Раніше три федеральних окружних суди визнали цю вимогу незаконною, а два  інших підтримали її. Верховний суд США погодився розглянути дві з майже півсотні скарг. У справі Sebelius (міністр охорони здоров’я США) проти Hobby Lobby Stores Inc (мережі магазинів для дітей) власник сімейного бізнесу Девід Грін стверджує, що його віра не дозволяє оплачувати вбивство, яким він вважає аборт. Традиційно свобода релігії вважалася персональним правом, нерозривно пов’язаним із здатністю людини схилятися перед богом і діяти, керуючись розумом і совістю. Юридична особа цими здібностями не володіє. Однак, на думку представників Constitutional Accountability Center, небезпека загрожує базовим принципам корпоративного законодавства. Зокрема, самій ідеї існування юридичної особи як окремого утворення, що не ототожнюється з людьми, які її створили.

Боротьба за право на смерть

У 2014 році Верховному суду Великобританії належить винести рішення за скаргами Пола Лемба і Тоні Ніклінсон. Лемб і Ніклінсон паралізовані нижче шиї, безперервно страждали, але в силу своєї недуги фізично нездатні на самогубство. Згідно із законодавством Британії, лікарю за допомогу в суїциді загрожує до 14 років ув’язнення. На думку позивачів, чинне законодавство є дискримінаційним, оскільки перешкоджає громадянам закінчити своє життя в обраний момент і вибраним способом. Однак у середовищі правозахисників є побоювання, що легалізація евтаназії поставить під удар інші уразливі групи населення — старих, хворих на деменцію, інвалідів, які можуть піддатися зовнішньому тиску з метою примусити їх погодитися на евтаназію, наприклад з боку родичів, які переконують їх «не бути тягарем». Раніше апеляційний суд прийняв одностайне рішення, що подібні справи — це компетенція парламенту країни, який є «совістю нації» у питаннях життя і смерті. Рішення Верховного суду матиме значення не тільки для безпосередньо Великобританії, але й створить прецедент у світовому контексті.

Кому належить найпопулярніша пісня в світі

Пісня Happy Birthday to you — музичне привітання, яке співають на днях народження по всьому світу — належить Warner Music Group, яка отримує плату за кожне її публічне виконання в комерційних цілях. 2014 року, як очікується, буде розглянуто позов кінорежисера Дженніфер Нельсон до правовласника. Позивач хоче, щоб суд оголосив пісню суспільним надбанням і заборонив музичній компанії претендувати на права і пов’язані з ними платежі. Нельсон зіткнулася з необхідністю заплатити за ліцензування, коли робила фільм про історію пісні. Позов спирається на дослідження Роберта Браунейса, професора Університету Джорджа Вашингтона, опубліковане в 2005 році. Автор роботи пояснює, що ще наприкінці XIX століття сест­ри Мілдред і Патті Хілл створили пісню Good Morning to all на той же мотив, але з іншими словами. На думку професора, пісня давно стала суспільним надбанням: по-перше, важко довести авторство слів і, по-друге, заявку на оновлення прав було подано неправильно. Утім, варто зазначити, що пісня приносить Warner Music Group близько 2 млн дол. США на рік. Тож можна очікувати на запеклий опір її юристів. Рішення суду може похитнути авторські права не однієї музичної корпорації, які отримують дохід від використання пісень із заплутаною історією.

За гіперпосилання — на заслання

Невизначений правовий статус гіперпосилань давно вже породжує конфліктні ситуації. Наприклад, деякі суди визнають розміщення гіперпосилань публічним розповсюдженням інтелектуальних творів, тобто порушенням авторського права. Можливо, деяка зрозумілість у цьому питанні з’явиться, коли Суд Європейського Союзу розгляне справу Svensson v Retriever Sverige AB. А поки наведемо як приклад одну судову справу, що мала місце в Америці. Журналіст Баррет Браун звинувачений у незаконному розповсюдженні засобів електронної аутентифікації, що є серйозним правопорушенням. Невідомий виклав у мережі Інтернет особисті дані співробітників урядової організації. Посилання на сторінку з цією інформацією багато журналістів згадали у своїх статтях. Один із таких журналістів і був обраний як показова жертва. Суд і обвинувачення не мають сумнівів, що Браун особисто не крав персональні дані і не викладав їх в Інтернеті. Усе, що він зробив, — навів гіперпосилання на веб-сторінку. Але цього виявилося достатньо, щоб порушити справу.

Бостонський марафон і процес Царнаєва

У 2014 році, як очікується, повинен завершитися процес у справі Джохара Царнаєва. За версією слідства, він і його старший брат привели в дію два саморобних вибухових пристрої біля фінішної межі Бостонського марафону 15 квітня 2013 року. У результаті теракту загинуло троє людей, поранено ще 264. Джохару пред’явлені звинувачення в цілому за 30 епізодами, 17 з яких допускають страту або довічне ув’язнення. Утім, на цьому етапі все ще обговорюється можливість угоди з обвинуваченням. Захист намагається представити підслідного лише виконавцем волі авторитарного старшого брата, який організував і підготував теракт. Однак Царнаєву нічого запропонувати обвинуваченню, крім інформації. Але якщо у Царнаєва є значимі відомості, обрана лінія захисту — «прос­то виконавець» — не спрацює.

Патентні війни

У березні 2014 року розпочнеться черговий етап боротьби Apple і Samsung. Нова справа стартувала ще в лютому 2012 року зі скарги Apple на порушення Samsung чотирьох патентів у гаджеті Samsung Galaxy Nexus, але відтоді розрослася настільки, що в лютому 2013 року суддя постановив знизити кількість патентів, згаданих у позові, до 25. Утім, є шанси на мирне вирішення спору: згідно з повідомленнями ЗМІ, глави двох технологічних гігантів домовилися про особисту зустріч у надії таки порозумітися. Тим часом Apple хоче домогтися судової заборони на продаж у США більш ніж двох десятків продуктів Samsung, які в ході першого процесу в 2012 році були визнані такими, що порушують патенти Apple. Одночасно триває бій Google Inc і Rockstar Consortium — групи компаній, що володіє безліччю патентів. У позові компанія Google стверджує, що патентна кампанія спрямована проти її партнерів і клієнтів, що працюють з платформою Andriod.

Росіяни знову судяться у Лондоні

У березні 2014 року почнеться чергова глава роману, розпочатого епічним процесом «Березовський проти Абрамовича», що збагатив англійську юриспруденцію поняттям krysha. Сім’я Бадрі Патаркацишвілі подала позов проти Василя Анісімова, в якому стверджує, що має право на частину його частки (20 %) в компанії «Металоінвест», якою раніше володів Анісімов. Очікується, що процес триватиме місяць, на кону — майже півтора мільярди доларів.

Новий виток у справі Берлусконі

У лютому 2014 року розпочнеться черговий процес у справі італійського політика. Йдеться про підкуп сенатора Сержіо де Грігоріо. Вважається, що в 2006 році Сільвіо Берлусконі намагався дати йому хабар у розмірі 3 млн євро в обмін на підтримку його партії «Народна свобода». Через кілька місяців після виборів спочатку «ліва» партія де Грігоріо приєдналася до «правої» партії Берлусконі, що сприяло зміщенню уряду Романо Проді та поверненню Берлусконі на пост прем’єр-міністра. Сенатор активно співпрацює зі слідством. При цьому сам де Грігоріо вже засуджений за хабарництво до 20 місяців позбавлення волі.

-->