Опитування: Знакові події

Ніка ГЛАЗУНОВА

Рік, що минув, був щедрим на нововведення та зміни. «УЮ» поцікавився у провідних юристів, які події в культурному та суспільному житті були найбільш визначальними для України

Яна Ягниченко,
юрист ЮК «Правова гільдія «ВікторіАл»

Якщо досліджувати ТОП-5 подій в житті України за 2011 рік, то, перш за все, необхідно відзначити таке.

Політичні події:

—?20-річчя Незалежності України;

—?Саміт Україна — ЄС у Києві;

—?судова тяжба над Юлією Тимошенко;

—?акції протесту чорнобильців у різних містах України;

—?активізація і завершення переговорів з ЄС щодо нової Угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі;

—?валюта за паспортами;

—?списання боргів ПЕК;

—?«Укртелеком» продано;

—?найгучніше вбивство в Україні — ліквідація найманого вбивці Аслана Дікаєва;

—?2011 рік для українців був рекордним на врожай овочів і фруктів.

Великі зміни в законодавстві. Прийняття нового Податкового кодексу України, антикорупційного законодавства, Закону України «Про захист баз персональних даних», пенсійна реформа тощо. Кожен із законів супроводжувався скандалами і залишив слід у суспільстві.

Підготовка до Євро-2012 супроводжувалась гучними відкриттями стадіонів у Києві, Львові та Харкові, реконструкцією аеропортів та відкриттям нових терміналів. Також інші події, пов’язані з Євро-2012. Наприклад, жеребкування до Євро-2012, виступи зірок міжнародного масштабу на відкритті стадіонів та низка скандалів, пов’язаних з проведенням Євро-2012 в Україні.

Гастролі видатних іноземних виконавців. 2011 рік був багатий на іноземних гастролерів світового масштабу: вперше Україну відвідали Стінг, Анастейша, Кайлі Міноуг, гурт Muse. На подив багатьох справжній аншлаг у Києві зірвала колишня американська поп-принцеса Брітні Спірс з програмою «Femme Fatale». Не менш грандіозним був візит колумбійської співачки Шакіри, яка виступала на відкритті НСК «Олімпійський» у Києві.

Низка перемог на світовому рівні в багатьох культурних сферах та спортивних подіях:

—?справжньою культурною перемогою минулого року по праву можна назвати короткометражний фільм молодої української режисерки Марини Вроди «Крос», за який авторка отримала «Золоту пальмову гілку» кінофестивалю у Каннах. Такого успіху авторка не очікувала, адже свою роботу Марина Врода відзняла за 5 днів з бюджетом у 4 тисячі євро. Спочатку претендентів на найвищу нагороду кінофестивалю було понад тисячу, з них відібрали дев’ятьох. Українській кінорежисерці вдалося вибороти нагороду у достойних конкурентів і привезти до України першу «Золоту пальмову гілку»;

—?першою Віце-міс на ювілейному, 60-му, конкурсі «Міс Всесвіт-2011» стала українка Олеся Степанко;

—?абсолютний тріумф братів Кличків у боксі;

—?в українському хокеї засяяла нова яскрава зірочка — донецький ХК «Донбас», який навесні був прий­нятий до російської Вищої хокейної ліги (ВХЛ). Перед стартом у Росії донеччани виграли міжнародний турнір у Словаччині — Кубок Топольчани, — отримавши перший міжнародний трофей в історії! Що стосується виступів у ВХЛ, то «Донбас» упевнено лідирує в Західній Конференції і є одним із лідерів усього чемпіонату;

—?2011 рік українські біатлоністи розпочали блискучим виступом на всесвітній зимовій Універсіаді, де ­здобули шість золотих медалей і одну срібну.

Ці події не залишилися поза увагою українців. І залишили як позитивний, так і негативний слід і для країни, і для суспільства.

Павло Батіщев,
керуючий партнер ЮК Exlege

Перемога Володимира Кличка в об’єднавчому поєдинку проти Девіда Хейя. Першими в історії боксу брати Клички об’єднали всі чемпіонські титули за основ­ними версіями у важкій вазі. Для мене це хороший приклад втілення у життя завдяки наполегливій праці мрії, яка, на перший погляд, здається недосяжною.

Кримінальні справи проти лідерів опозиції. На мій погляд, є багато спільного між справами Тимошенко, Луценка та справами проти колишніх російських олігархів Ходорковського, Лебедєва. Так само йдеться про вибіркове, політично мотивоване правосуддя, як і вісім років тому в Росії, знайдеться чимало людей, які задоволені арештом Юрія Луценка та обвинувальним вироком у справі Юлії Тимошенко, котрі помилково сприймають ці процеси як наведення порядку. На жаль, знадобилося вісім років, щоб відносно широке коло російського населення зрозуміло, що кримінальні справи проти Ходорковського та Лебедєва були першими кроками на шляху до авторитаризму, вісім років — щоб змінилося ставлення суспільства до процесів над ув’язненими, щоб їх помилування стало однією з поширених передвиборчих обіцянок різних політичних сил, навіть комуністів.

Роман «Записки українського самашедшого» Ліни Костенко. Незважаючи на те, що роман вийшов у 2010 році, його презентація та широке обговорення, без сумніву, стали подією 2011 року. Роман про сьогодення — це записки українського інтелігента, «реальність абсурду». Мабуть, за останні роки український читач не отримував нічого подібного.

Протести підприємців та чорнобильців. Зазначені події свідчать, що між владою та суспільством немає зворотного зв’язку, зокрема через інститути громадянського суспільства, тож зацікавлені групи громадян вимушені вдаватися до крайніх форм волевиявлення — протестів. Природа цих протестів, на мій погляд, дуже відрізняється від подій 2004 року та аналогічних подій, що відбуваються нині в Росії. Протести 2011 року в Україні були спрямовані проти віднімання останнього куска хліба. Сьогодні українське суспільство, на жаль, не висуває вимог до влади щодо гарантування громадянських свобод, встановлення громадського контролю над владою.

Юридичні рішення в сфері соціального забезпечення. 2011 року були прийняті дуже значні юридичні рішення в сфері соціального забезпечення. Наслідки цих рішень суспільство відучуватиме протягом наступних років, йдеться про пенсійну реформу, ручне регулювання обсягу соціальних виплат урядом, виходячи з можливостей бюджету, зміну Конституційним Судом України своєї практики щодо зменшення встановленого обсягу соціальних прав і гарантій.

Сергій Римар,
адвокат, старший юрист АК «Правочин»

Короткометражний фільм «Крос» українського режисера Марини Вроди здобув «Золоту пальмову гілку» на цьогорічному Канському кінофестивалі. В українському прокаті фільм до цього часу не демонструвався. Бюджет — 3,5 тисячі євро.

Роман «Записки українського самашедшого» Ліни Костенко презентували за лічені дні до кінця 2010 року. Але більшість змогла отримати книгу лише в 2011-му. Перший наклад — 10 тисяч примірників — розійшовся миттєво, спричинивши небачений для нинішньої української літератури ажіотаж. Попри різні відгуки, в 2011 році книга здобула визнання, в тому числі й у вигляді відзнак літературних рейтингів. Критики визнали це видання найбільш знаковою літературною подією, а в інтернет-голосуванні щодо найкращої книги року Ліна Костенко займає перші позиції, суттєво відірвавшись від Юрія Андруховича і Тараса Прохаська.

Введення в дію Податкового кодексу України, прийняття пенсійної реформи, посилення тиску фіскальних та правоохоронних органів на малий та середній бізнес, зміна виборчого законодавства в інтересах правлячої партії. Натомість початок дії у 2011 році антикорупційних законів не зменшив корупцію в державі, а навпаки, збільшив — у щорічному світовому рейтингу Transparency International Україна опустилася з 134 на 152 місце, розділивши його з Таджикистаном.

Радикалізація соціальних протестів. 2011 року радикалізувалися соціальні протести (акції чорнобильців, афганців, фермерів, студентів тощо), а також посилилися терористичні тенденції (вибух у Макіївці, підозра у підготовці вчинення теракту на День Незалежності членами організації «Патріот України»), що дозволило владі надати більші повноваження силовим структурам, а також перешкоджати організації та проведенню протестних акцій.

Кримінальні переслідування колишніх можновладців з-поміж опозиціонерів, які, на думку більшості українців, має яскраво виражену політичну мету та помсту з боку провладної політичної сили. Порушення кримінальних справ щодо опозиційних політиків та виправдання або звільнення від реального відбування покарання інших високопосадовців або VIP-персон, які пішли на домовленості з владою, дали обґрунтовані підстави світовій спільноті говорити про недосконалість правової системи, вибірковість правосуддя та обмеження демократії в Україні, що, в свою чергу, очевидно, стало причиною провалу довгоочікуваної та анонсованої владою угоди між Україною та ЄС.

-->