№03 Березень 2014 року → У вільний час

Арт-хроніка: Шевченкоманія

Ніка ГЛАЗУНОВА

200-річчя з дня народження Тараса Шевченка символічно співпало з переломним моментом в історії України. В історії кожного народу є особистості, які стають уособленням сокровенних національних прагнень, ідеальними символами досягнень та історичної долі

Код нації

Мовою Кобзаря

***************

Поховайте та вставайте,

Кайдани порвіте

***************

І мене в сем’ї великій,

В сім’ї вольній, новій,

Не забудьте пом’янути

***************

Суєслови, лицеміри,

Ви любите на братові

Шкуру, а не душу!

***************

Огонь запеклих не пече

***************

Борітеся — поборете...

***************

І на оновленій землі

Врага не буде, супостата,

А буде син, і буде мати,

І будуть люде на землі.

 

***************

Наша дума, наша пісня

Не вмре, не загине...

От де, люде, наша слава,

Слава України!

***************

В своїй хаті своя правда,

І сила, і воля.

***************

Отаке-то на сім світі

Роблять людям люде!

Того в’яжуть, того ріжуть,

Той сам себе губить...

***************

У культурному іконостасі України вже майже півтора сторіччя бе­зумовним моральним авторитетом є Тарас Шевченко. Поет. Художник. Людина, доля якої була і залишається зразковим прикладом «служіння народу». У «Кобзарі» Шевченка зашифрований генетичний код України. Ген — це наполовину біологічна, наполовину інформаційна одиниця. Тарас Григорович зумів зашифрувати інформацію, яка впливає на генетичному рівні на всіх українців. Його творчість була переосмислена на фоні революційних подій у країні, а рядки його віршів знайшли новий, близький і зрозумілий сучасним українцям сенс. Актуальність творчості поета і письменника обростає містикою. Поезія Шевченка служить ключем у спробах передбачити завт­рашній день. Сайт «Тарас Шевченко. Кобзар», де розміщені твори з «Кобзаря», за два останніх місяці відвідали 87 тисяч людей. Шевченко знайшов нове втілення в популярній культурі. Шевченко присутній на Майдані з першої хвилини. Тут він у кардинально різних аспектах. І в плакатах «Борітеся — поборете», і в гіпсових бюстах, які продають біля Головпоштамту на Майдані.

Світова спадщина

200-річчя з дня народження Тараса Шевченка символічно співпало в переломним моментом в історії України. На генеральній конференції 37-ї сесії ЮНЕСКО 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка було включено до Календаря пам’ятних дат міжнародної організації. Усе українство світу, а це понад 25 млн українців за межами України, відзначало ювілей Тараса Григоровича. Це визначна подія для всього світу, а не лише для України, адже про масштаб постаті поета свідчить те, що пам’ятники Тарасові Шевченку встановлено більш ніж у ста країнах, а його ім’я тісно пов’язане з історією та культурою багатьох країн Європи, а також Росії та Казахстану. У світі понад 1 100 пам’ятників поету. За кількістю встановлених скульп­тур Тарас Григорович поступається лише Вільяму Шекспіру. Шевченко був першим слов’янським поетом, якому спорудили пам’ятник у Вашингтоні. Монумент поетові встановлено на висоті 4 200 метрів над рівнем моря у Кабардино-Балкарії. У Черкасах функціонує єдиний у світі музей однієї книги — «Кобзаря» Тараса Григоровича. Його твори перекладені понад 130 мовами. Письменниця Оксана Забужко вважає, що Україні дуже пощастило з національним класиком. «Шевченко робить для нас ту роботу, яку завжди виконують генії для своїх народів. Він тримає над нами небеса».

Рука майстра

Цього року святкування ювілею пройшли камерно. Урочистості на державному рівні у Палаці мистецтв «Україна» скасували. Усі заходи із вшанування Кобзаря проходили на сцені Майдану Незалежності, багато різноманітних культурних подій, присвячених творчості Шевченка, відбулися у регіонах країни. Увечері на головній сцені країни відбувся концерт за мотивами творів Тараса Шевченка народних колективів, сучасних письменників, фольклорних та рок-колективів, зокрема гуртів «Хорея Козацька», «Гайдамаки», «Сестри Тельнюк» та «Кому Вниз». Завершився святковий день прем’єрою документального фільму Сергія Проскурні «Тарас Шевченко IDентифікація».

У Національному музейному комплексі «Мистецький Арсенал» проходив проект ШЕВЧЕНКО/MANIA/. На експозиції були представлені понад 50 художніх творів Тараса Григоровича з колекції Національного музею Тараса Шевченка. Вишукані акварелі та філігранні офорти 1830—1850-х років пов’язані з основними етапами життєвого шляху майстра: серед енциклопедичних і одночасно маловідомих творів — унікальна серія малюнків, створена Тарасом Шевченком під час Аральської, Каратауської експедицій, а також до Новопетрівської фортеці, яка до цього часу не була представлена широкій публіці. У рамках мистецького проекту глядачі вперше за тривалий час побачили оригінали унікальних рукописів Тараса Шевченка та альбоми його етнографічних замальовок 1840-х років, а також прижиттєві видання Кобзаря з фондів Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка Національної академії наук України. Проект подарував відвідувачам «Мистецького Арсеналу» виняткову можливість побачити рядки, пам’ятні ще із шкільних років, написані рукою майстра, документальні фото, артефакти, пов’язані з його життям і творчістю, — можливість поглянути на Тараса Шевченка поблизу як на художника і поета, поза стереотипних міфологем і нашарованих інтерпретацій.

У масштабній відеоінсталяції «Наш Шевченко» відомого режисера Сергія Проскурні з кожного екрана промовляють школярі, студенти, поети, вчителі, художники, аптекарі, спортсмени, пожежники, перукарі, журналісти, люди різних соціальних та вікових груп. 365 відеосюжетів демонструють, що Шевченко, актуальний і сучасний, є в кожному з нас, і у кожного він свій. Захід включав відкриту ніч «Доба Шевченка» — ніч кіно, музики, поезії, яка відбулася з 9 на 10 березня. Проект ШЕВЧЕНКО/MANIA викликав велику цікавість у аудиторії. За перші десять днів виставку відвідали 19 тисяч глядачів, тому її продовжили ще на шість.

Схід і Захід разом

Творчість Шевченка об’єднує Захід і Схід. Тарас Григорович ніколи не був у Донбасі. Але палке слово Кобзаря, його неприборканий дух завжди жили в серцях донбасівців. Тому й не дивно, що першою друкованою книгою, яка вийшла на Донеччині після революції, був «Кобзар», виданий у Маріуполі 1920 року. Тож спеціально до ювілею розроблено туристсько-екскурсійний маршрут «Відомі українці на Донеччині. У гості до Шевченка». Він передбачає відвідування Літературно-художнього музею Т.Г. Шевченка в Обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Крупської. Музей представляє поетичну й художню спадщину Т.Г. Шевченка. У ньому зібрано понад тисячу експонатів, серед яких — унікальна колекція видань поетичної збірки «Кобзар», ювілейні й академічні зібрання творів, а також твори поета, надруковані болгарською, польською, словацькою, грузинською, іспанською, французькою, німецькою та англійською мовами, видання, присвячені постаті Тараса Шевченка.

У Львові школярі влаштували живий ланцюг від проспекту Тараса Шевченка до пам’ятника поетові на проспекті Свободи. Діти в національних вишиванках з рук в руки передавали «Кобзар» великого поета, а потім влаштували акцію «Читаймо Шевченка разом», в якій взяли участь 2 500 школярів. Твори духов­ного пророка звучали в центрі міста 16 іноземними мовами. Урочисті заходи у Львові, присвячені 200-річчю з дня народження поета, об’єднані в проект «Шевченко Реал» і триватимуть до кінця року, включаючи різні події в різних районах міста.

-->