№03 Березень 2014 року → У вільний час

Фокус: Культурні зрушення

Ніка ГЛАЗУНОВА

Напружена політична ситуація в Україні кардинально впливає не тільки на соціальний порядок денний, але й відбивається на культурному житті

Події в Україні служать головним джерелом рефлексії як для аналітиків, так і для діячів мистецтва. Традиційно однією з перших жертв кризи стає культура. Музиканти, актори, художники, архітектори стикаються з різким скороченням кількості замовлень, культурні заходи згортаються. Проте вплив кризи на культуру цим не обмежується

Криза і народження шедеврів

Девід Тросбі в книзі «Економіка і Культура» доводить, що в ряді випадків криза призводила до появи справжніх шедеврів. Показова історія великого архітектора Френка Ллойда Райта. До початку Великої Депресії в США він був досить відомим фахівцем, але після початку економічної кризи кілька років був без роботи. Проте тоді він отримав низку замовлень на спорудження приватних будинків, деякі з яких увій­шли до скарбниці світової архітектури. Криза впливає і на різні аспекти моди. Широко відома залежність довжини спідниць від стану економіки. Цей фактор уперше проявився після Другої Світової війни, коли жінки змушені були економити, результатом чого стало зменшення розмірів спідниць і винахід «міні».

Від популізму до морально-естетичного осмислення

Ще одним наслідком економічної кризи традиційно є зростання популярності серйозної економічної, історичної та освітньої літератури. Фінансова криза також традиційно впливає і на кінематограф. Світова економічна рецесія почалася в 2008 році, і, за оцінками експертів, у цей період було продано рекордну кількість квитків до кінотеатрів США, Великобританії, Франції, Канади, Німеччини. Військові конфлікти впливають на зміст кінофільмів — режисери активно звертаються до військової тематики, особливо в документальному жанрі. Кризи в галузі масової культури зазвичай проходять дві стадії: спершу майстри культури беруть на озброєння ідеологію сентиментального оптимістичного популізму, а коли ситуація починає виправлятися, на порядок денний виходить тема морально-естетичного осмислення подій, що відбулися.

Культурний вододіл

У зв’язку із змінами, якими супроводжується революція в Україні, культурний ландшафт також трансформується. Відбувається переоцінка цінностей. Вододіл проходить також по лінії культурних зв’язків. Думки російських культурних діячів щодо операції Росії в Україні розділилися: схвалення, підтримка — з одного боку і засудження, неприй­няття — з іншого. Серед останніх подій — промова Джареда Лето на врученні премії «Оскар», яку навіть вирізали з телеефіру церемонії в Росії. Актор, який отримав «Оскар» у номінації «Найкращий актор другого плану» у фільмі «Далласский клуб покупців», звернувся до українців: «Поки ви воюєте за те, щоб ваші мрії здійснилися, за неможливе, ми думаємо про вас», — сказав артист на церемонії. Культурні втрати неминучі. «УЮ» з’ясував, яких серйозних культурних заходів в останні місяці вже позбулася Україна.

 

Втрати і придбання

Музика

У політично нестабільній Україні поки воліють не з’являтися деякі музиканти. Так, свій концерт у Києві скасував французький поп-співак Гару. Крім того, прийняв рішення не привозити свого клієнта до української столиці менеджер rnb-зірки Джастіна Тімберлейка. Незважаючи на те, що концерт мав відбутися аж наприкінці весни, 20 травня. Обидва співаки планували представити в Києві нові програми, названі «Rhythm and Blues» та «The 20/20 Experience» відповідно.

Концерт відомого російського піаніста Дениса Мацуєва в Києві також скасовано організаторами виступу. Водночас у Владивостоці скасували концерт української рок-групи «Океан Ельзи». Також на невизначений термін відкладено концерт у Хабаровську. Раніше у групи сталися труднощі з організацією вис­тупу в Санкт-Петербурзі: 31 березня артисти мали співати в «Льодовому палаці», але їм запропонували інший майданчик, а потім концерт остаточно скасували.

Фестивалі

Фестиваль «Китайський Новий Рік в Україні», який повинен був пройти у Львові в період з 30 січня по 2 лютого, був скасований також. Серед заходів, які повинні були відбутися в рамках «Китайського Нового Року», — хода вогненних драконів, лазерне шоу, танцювальна програма, виступи китайських музикантів тощо. Перший аналогічний фестиваль відбувся у Львові в 2012 році.

Квітень також не обійшовся без втрат. Святкові гуляння, присвячені Масляній, в Києві також були скасовані. Так, цього року не було традиційного ярмарку «Мистецька Масляна» в «Мистецькому Арсеналі», святкових заходів на ВДНГ в музеї «Пирогово» і на Співочому полі. Одеські депутати вирішили, що у зв’язку зі складною обстановкою в країні, святкування Гуморини не проводитиметься як загальноміський захід. Однак творчі колективи, громадські організації, одесити і гості міста, які виявили бажання відсвяткувати 1 квітня, зможуть провести свої акції.

Спорт

Уже декілька визначних подій у світі українського спорту у зв’язку з політичною обстановкою не відбулися. Так, у Луганську вирішили не проводити Чемпіонат України з тайського боксу. Організатори чемпіонату заявили, що хочуть «уникнути конфліктів». Крім того, з початку року з’явилися чутки про те, що «з політичних причин» баскетбольна асоціація ФІБА-Європа може «забрати» в України право проведення чемпіонату Євробаскет-2015. Нині розглядаються можливості залучення до підготовки Євробаскету співорганізаторів або знайти нового господаря турніру. Заявки на проведення Євробаскету-2015 уже подали шістнадцять країн, включаючи Францію. Остаточне рішення щодо цього питання Європейська федерація баскетболу прийме наприкінці березня.

А тим часом наші спортсмени вирішили не відмовлятися від участі в Паралімпіаді в Сочі. Україна на Паралімпійських іграх уперше взяла участь окремою командою в 1996 році на літніх іграх в Атланті, і відтоді бере участь на всіх літніх і зимових Іграх. Усього було виграно 322 медалі, з них 99 — золотих. До скарбнички українців на Іграх у Сочі потрапило 5 золотих, 9 срібних та 11 бронзових нагород.

Кіно

Одеський міжнародний кінофестиваль (ОМКФ), запланований на 11—19 липня, відбудеться! За словами медіакоординатора кіноогляду в Москві Анастасії Булгакової, фестиваль не буде скасований не тільки тому, що давно переріс рівень національної події і міцно зай­няв своє місце в міжнародному кінокалендарі. «А й тому, — пояснила медіакоординатор, — що, переживаючи важкий період, ми зобов’язані думати про майбутнє». Анастасія Булгакова зазначила, що ОМКФ «довів свою ефективність як платформа для діалогу з іншими культурами та розвитку українського кіно». За чотири роки фестиваль відвідали понад три тисяч діячів кіно з 40 країн світу, а 300 тисяч прихильників якісного кіно переглянули більш ніж 400 фільмів.