Репортаж: Відновлювальні роботи

Максим СИСОЄНКО

Газета «Юридическая практика» спільно з Громадською радою при Міністерстві доходів і зборів України провели 10 квітня міжнародний податковий форум

Програма заходу, покликаного стати майданчиком для обговорення між бізнесом, владою та громадськістю, включала як практичні аспекти планування та пристосування до останніх законодавчих змін, так і питання судової практики у податкових спорах. Серед учасників форуму, що відбувався у столичному «Прем’єр Палаці», завітали понад 200 осіб — представники юридичних фірм, фіскальних органів, суддівського корпусу, міжнародних бізнес-асоціацій.

Відновити довіру

Першій сесії форуму передували слова привітання від організаторів та панельна дискусія, в якій взяли участь голова Громадської ради при Міністерстві доходів і зборів, керуючий партнер МПЦ EUCON Ярослав Романчук, директор департаменту нормотворчості Міністерства доходів і зборів України Олексій Задорожний, директор департаменту податкової, митної політики, доходів, адміністрування платежів і методології бухгалтерського обліку Міністерства фінансів України Микола Чмерук, президент Американської торгової палати (АСС) Бернард Кейсі, президент Польсько-української господарчої палати (PUIG) Яцек Пєхота, виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації (EBA) Анна Дерев’янко.

Дискусія розгорнулася довкола питань пошуку механізмів відновлення довіри платників податків до податкових органів. Так, модератор панелі Ярослав Романчук назвав перевірки з боку фіскальних органів стресом для бізнесу, тому потрібно створювати умови для побудови довірчих правовідносинах. Натомість Анна Дерев’янко головною метою бізнесу у спілкуванні з фіскальними органами назвала отримання сервісу, якості обслуговування. У свою чергу, Бернард Кейсі закликав вводити світові стандарти в оподаткуванні, а Яцек Пєхота поділився досвідом впровадження нових підходів у роботі податкової служби у Польщі, зокрема введенню податкових роз’яснень та створенню централізованого контролю за їхньою уніфікацією. На думку Миколи Чмерука, серед заходів, що відновлять довіру до податкових органів, мають бути зміни у системі відбору підприємств, що підлягають перевіркам, ­запровадження ­механізмів податкових компромісів, систем апеляції тощо.

Також учасники дискусії обговорили перспективи реформування Міністерства доходів і зборів, податкової міліції та розробки нового податкового кодексу.

Змінити ситуацію

Подальша робота форуму про­довжилася у галузевих сесіях. Так, учасники сесії, присвяченої міжнародному податковому плануванню через призму нових механізмів боротьби з офшорами, обговорили питання приєднання України до глобального форуму обміну інформацією для податкових цілей; зміни формул у податковому плануванні; комплаєнсу у світлі тенденцій управління бізнесом та останнім податковим змінам.

Наступні сесії складалися з двох частин, одна з яких була присвячена трансфертному ціноутворенню, а інша — судовій практиці з податкових спорів. Як зазначила одна із доповідачів, партнер ЮФ «Лавринович і Партнери» Ірина Марушко, яка розглянула питання примирення у податкових спорах, сьогодні частка судових спорів у світовій практиці скорочується, тому, навіть попри існуючі ризики, інститут примирення має майбутнє.

Завершився форум сесією захисту активів під час податкових перевірок та кримінального переслідування. На думку голови Ради адвокатів України Інни Рафальської, нині адвокати потребують процесуальних засобів для захисту інтересів своїх довірителів, тому потрібно повернутися до презумпції добросовісного платника податків та удосконалювати кримінальний процес. Як зазначив ще один доповідач, радник МЮФ Baker & McKenzie Юрій Залуський, на форумі питанню планування присвячено третину часу, ще дві третини — податковим перевіркам, а наступного року ситуація має змінитися навпаки.

Підбиваючи підсумки роботи форуму, Ярослав Романчук висловив сподівання, що у подальшому на подібних заходах питанням кримінального права у податкових відносинах приділятиметься значно менше часу, тож закликав колег і надалі ділитися досвідом.

-->