№04 Квітень 2014 року → У вільний час

Стиль: Сприятливі умови

Кожна юридична фірма має свій особливий стиль, незалежно від того, чи є він продуманим та запровадженим, або ж більш спонтанним. Він уособлюється в корпоративній культурі, у дизайні приміщення та рекламних буклетах, навіть у форматі електронних листів. «УЮ» вирішив започаткувати нову рубрику, у якій спробує дослідити особливості стилю українських юрфірм. І перший у фокусі «УЮ» — стиль адвокатського об’єднання AVER LEX

На початку року партнерський склад адвокатського об’єднання AVER LEX провів стратегічну сесію щодо подальшого розвитку компанії та її основних векторів руху. Підґрунтям корпоративного управління компанія вважає гармонійне поєднання турботи про людей і турботи про бізнес. Розповідь про стиль управління, корпоративну культуру та атмосферу в колективі від першої особи — Юлії Патій, молодшого партнера, керівника департаменту з розвитку адвокатського об’єднання AVER LEX.

Цінності — не тільки те, що на фасаді

Дуже часто цінностями вважається те, що «на фасаді». Але тут є одна специфіка — цинізм приховати неможливо, він однак десь та й просочиться. Тільки людяність може дозволити лідерам бути тими візіонерами, що заглядають за горизонт, і саме людяність підказує, що таким горизонтом є тільки люди — ближні й дальні. На основі цінностей формується культура. Якщо ми спонукаємо людей ділитися досвідом, то спільне використання стане частиною нашої культури. Якщо ми винагороджуємо довіру, то довіра стає невід’ємною її частиною. Якщо ми з любов’ю ставимося до клієнтів, тоді турбота про них стане нашою культурою. Культура — це не лише різдвяна вечірка, корпоративний пікнік, це не слова, а дії.

Лідерство сучасного типу

Лідерство сучасного типу насправді приносить прибуток. Чим відповідальніші люди, чим більш відкритий лідер — тим ефективніший бізнес. Якщо малий бізнес чи велика корпорація засновані на ідеях авторитаризму чи диктатури, то вони витрачають дуже багато часу своїх працівників на узгодження рішень в ієрархічній структурі. В організаціях із сучасною культурою лідерства також набагато вищий соціальний капітал. П’єр Бурдьє, який створив це поняття, доводив, що капітали фінансовий, соціальний, символічний та культурний — конвертуються, переходять з одного в інший. Високий соціальний капітал — це скорочення витрат часу та інших ресурсів, передовсім на транзакціях між людьми. Попит на ціннісну розмову в Україні є, але явище це не дуже поширене. Не секрет, що «левова частка» у великої кількості юридичних компаній зводиться до високої «турботи про бізнес» та низького ступеня «турботи про людей». Ефективність діяльності зумовлена створенням таких умов, за яких вплив особистісних факторів зведений до мінімуму, — так званий режим підпорядкування керівнику. Люди, як маленькі гвинтики системи, якими можна легко управляти, латати або ж викидати. Незамінних гвинтиків немає в такій системі координат. Відомі бізнесмени говорять «Nothing personal, it’s just business».

Біхевіоральна решітка Блейка — Мутона

Максимальне сприяння

Стиль управління AVER LEX ми називаємо стилем «максимального сприяння». У багатьох компаніях занадто часто співробітнику так і не вдається розкрити свій потенціал через «криві» корпоративних політик, слабке керівництво, задушливу бюрократію. Дуже часто люди хочуть вирішувати достойні завдання, виходити за рамки, тому завжди їм потрібно давати шанс. Ми намагаємося в компанії створити таку атмосферу, щоб правників оточувала взаємна довіра, незалежність, можливість гнучкості, творчості, а найважливіше — орієнтації на результат. Стиль управління, за якого кожна дія потребує затвердження, породжує недовіру.

Що виграють компанії, які, наприклад, забороняють користуватися соціальними мережами під час роботи? Нічого. Цей час не буде магічним чином конвертований у роботу. Люди знайдуть будь-який спосіб відволіктися. Ми підтримуємо позицію продуктивності робочих годин, а не кількості проведених за робочим столом. А також віримо в магічність натхнення як мультиплікатора продуктивності. Заохочуємо ініціативність та лояльність. Більшість адміністративних нововведень ми доводимо до відома команди на етапі редакційної версії. Усім дається рівна можливість прокоментувати, запропонувати свій варіант, ту чи іншу концепцію, яка обов’язково розглядається. Ми допомагаємо в особистому та професійному розвит­ку, демонструємо впевненість у зав­трашньому дні компанії — поняття стратегії розвитку, надаємо можливість цікавих проектів як ключа до професійного розвитку тощо.

Рецепт, що не всім підходить

Проте наш підхід не підходить для тих, хто звик у своєму житті до авторитарного управління і не готовий до відповідальності зі свого боку. За авторитарного стилю процес пошуку суворо централізований, ко­оперативний стиль передбачає більшу децентралізацію. Інколи не просто витримати ту важливу грань між «максимальним сприянням для людей» та ефективністю діяльності. Як показує практика, є настільки лояльні співробітники, які своїми діями та результатами не дають іншої можливості, як надання набагато більших бонусів, підтримки різноманітних прохань, ініціатив тощо. З іншого боку, трапляються випадки, коли люди не цінують те, що їм дається, сприймають це як необхідність. Разом із тим ми віримо в проактивний підхід до життя — не відмовляємо в задоволенні приписувати успіхи собі, навіть якщо просто пощастило. Але і всі провали компанії — це теж наші провали. Адже команду ми самі собі формуємо, навчаємо, мотивуємо.

Post Scriptum

І наостанок, ми впевнені, що кожна компанія особлива. У нас немає конкурентів, ніхто не може робити так, як ми, бо ми — це ми. Ми любимо свою роботу, любимо радіти спільним перемогам, занурюючись у найбільш амбітні проекти, та завжди прагнучи йти до вершини, не втрачаючи при цьому порядності.