Тема: Юрист на вимогу

Олена ДМИТРУК,
директор з персоналу МЮФ Integrites

Тема боротьби за таланти не втрачає своєї актуальності за будь-яких обставин — економічних, політичних, соціальних, і особливо важливим це питання є для фірм, які надають професійні послуги, адже саме в такому бізнесі людський фактор та особистість мають найбільше значення

Представники юридичних фірм підкреслюють, що запорука успіху — це сильна, згуртована команда професіоналів, які об’єднані однією метою, мають подібні цінності та пог­ляди. Отже, перед партнерами юридичних фірм та HR-службою постає питання, як створити таку команду або як її посилити?

Майже кожен виш готує кадри за спеціальністю «юрист», тому останнім часом кількість юристів на ринку праці в декілька разів перебільшує кількість пропозицій від роботодавців, тобто вакансій. На майже 500 вакансій у розділі «Юристи, адвокати, нотаріуси» припадає 30 610 резюме — така статистика провідних сайтів праце­влаштування. Отже, і конкуренція серед юристів дуже висока. Але пос­тає питання, чому ж тоді за такої перенасиченості ринку праці перед юридичними фірмами, однак постає проблема рекрутингу.

На всі руки

Якщо говорити про кваліфікаційні вимоги до аплікантів, то це, мабуть, одна з тих професій, яка потребує найбільших зусиль, інвестицій часу та фінансів. Спеціаліст у юридичній сфері, справжній професіонал, повинен володіти такими якостями, як справедливість, наполегливість, витривалість, висока правосвідомість, чітке розуміння своєї відповідальності та, звісно, глибокі знання права.

Юрист має розуміти, чим складна і цікава юридична професія, особливості її впливу та її роль у людських відносинах. Кожен юрист має визначитися, які головні риси, якості та навички потрібно розвивати у собі, щоб стати справжнім професіоналом, і повинен професійно зростати в цьому напрямі.

Вільне володіння англійською мовою — вимога, без якої юрист не зможе побудувати успішну кар’єру. Наприклад, у міжнародній юридичній фірмі Integrites без вільного знання англійської юрист просто не зможе працювати, адже більшість проектів пов’язані з міжнародним правом або це проекти іноземних компаній. До того ж компанії віддають на аутсорсинг найскладніші проекти, ті, що потребують вузької експертизи. А для цього необхідна дуже висока професійна підготовка та багато досвіду ведення подібних проектів.

Останнім часом усе більше випускників підвищують свою кваліфікацію навчанням за кордоном, це можуть бути програми LL.M європейських навчальних закладів, а також США і Канади. Таким чином, вони здобувають юридичні знання високого рівня, а також вільне володіння іноземними мовами, що вкрай важливо.

Робота в юридичній фірмі потребує також високої мобільності, віддачі та багатозадачності від юристів. Дуже часто буває, що робочий день для представників юридичної сфери не закінчується рівно о шостій. Усі ці фактори ускладнюють рекрутинг в юридичній фірмі, оскільки, звісно, кожен цінує свій час, сімейні ідеали та особистий простір.

Розширений пошук

В МЮФ Integrites одним із нап­рямів HR-політики є робота з молодими спеціалістами — це програми стажування для випускників та студентів провідних українських вишів, також програма стажування для студентів європейських вишів (ELSA), Стипендіальний конкурс. Усі ці ­заходи мають одну мету — відбір найталановитіших розумних молодих юристів-професіоналів, які прагнуть розвиватися і досягати успіхів в юридичній професії. Такий підхід має багато переваг, але, звичайно, це завдання стратегічне і має пройти не один рік, поки інтерн «дозріє» і буде готовий стати досвідченим старшим юристом або навіть партнером.

До речі, результати Стипендіального конкурсу серед студентів українських вишів показали, що найбільш приваблива галузь права для молоді — міжнародний арбіт­раж та міжнародне приватне право. А, наприклад, серед студентів європейських вишів — корпоративне право та M&А. Цікавий факт: Україна є популярною країною для проходження стажування студентами з Європи. Так, цього року було надіслано майже 50 анкет з 12 країн Європи, тоді як торік їх було вдвоє менше — 21.

Одним з найважливіших аспектів роботи МЮФ Integrites є розвиток молодого юридичного міжнародного співтовариства. Наприклад, нині наша фірма тісно співпрацює з організацією ELSA (The European Law Students’ Association) і вже не вперше приймає на практику студентів з європейських вищих навчальних закладів. У червні ми прийняли двох практикантів — Milan Sykora з Праги та Jane Ekelschot з Амстердама.

Стажування триватиме чотири тижні: для Джейн — у практиці міжнародного арбітражу, а для Мілана — в практиці корпоративного права, Tax і M&A. На сьогодні це унікальний досвід в юридичній сфері, і МЮФ Integrites — єдина юридична компанія в Україні, яка спільно з ELSA приймає на практику студентів з Європи.

Окрім розвитку та «вирощування» персоналу всередині компанії, у нас також є необхідність звертатися до зовнішнього ринку праці. Ринок юридичних послуг достатньо вузький і, як правило, видатні досягнення окремих юристів не залишаються без уваги юридичної спільноти України, тому в пошуку необхідних спеціалістів застосовуються технології Executive search та Headhunting.

Під час підбору ми перш за все звертаємо увагу на досвід роботи у великих масштабних проектах, бажання розвиватися як юрист, високу експертність у своїй галузі, амбітність. Зазвичай перевагу надаємо юристам, які мають досвід роботи в юридичних фірмах, адже за понад десять років роботи в сфері рекрутингу я простежила закономірність, що перехід до юридичних фірм так званих інхаусів може бути дуже проб­лемним і не матиме успіху.

Отже, рекрутинг в юридичних фірмах, звичайно, має певні особливості. Але, незважаючи на перенасиченість ринку праці, високо мотивовані професіонали матимуть попит за будь-яких обставин.

-->