№06 Червень 2014 року → У вільний час

Фокус: Відпустка з підтекстом

Ніка ГЛАЗУНОВА

Політична та економічна ситуація в Україні, а також відчуження Криму значно вплинули на географію туризму і динаміку туристичних потоків

Свої краєвиди

Цього року півострів Крим втратив пальму першості внутрішнього туризму. За прогнозами фахівців, до 70 % місць у готелях Криму, базах відпочинку і пансіонатах залишаться незаповненими в літній період. Окрім Криму, в Україні є п’ять областей, які мають вихід до Чорного та Азовського морів: Донецька, Запорізька, Херсонська, Миколаївська та Одеська області. Хоча на цих курортах немає такої туристичної інфраструктури, як у Криму, найбільш масових потоків туристів варто очікувати саме тут. Внутрішньому туризму віддадуть перевагу 80 % українців, які люблять морський відпочинок. Популярними курортами стануть Затока Одеської області, Коблево — Миколаївської, Залізний порт і Арабатська стрілка — Херсонської, Бердянська коса — Запорізької області.

Заморські країни

Частина українців вирушать на відпочинок за кордон, хоча виїзний турпотік з початку поточного року і станом на травень скоротився на 70—80 % порівняно з аналогічним періодом 2013 року. Таке значне падіння пов’язане не тільки зі зниженням купівельної спроможності населення, а й із психологічним фактором — українці бояться виїжджати за кордон в умовах невизначеності в країні. Проте Болгарія, Грузія, Ізраїль, Греція, Чорногорія і Кіпр розраховують поборотися за туристів з України. Останнім часом ці країни набирають популярність через спрощення візового режиму і спеціальні пропозиції.

ТОП-10 улюблених іноземних курортів українців

Місце

 

Країна

 

Кількість туристів, тис.

 

1

Туреччина

605

2

Єгипет

338

3

ОАЕ

211

4

Греція

204

5

Італія

193

6

Ізраїль

125

7

Іспанія

120

8

Болгарія

69

9

Чорногорія

48

10

Кіпр

36

Як альтернативу можна обрати актуальний наразі напрям етичного туризму і відвідати країни, що ­розвиваються і які не були помічені в грубих порушеннях прав людини, корупції та інших злочинах проти свого народу. Списки цих країн регулярно складає американська організація Ethical Traveler. До десятки таких держав цього року потрапили Багами, Барбадос, Кабо-Верде, Чилі, Домініканська Республіка, Латвія, Литва, Маврикій, Палау та Уругвай. Крім стандартних критеріїв природної та культурної привабливості, експерти оцінюють країну за 35 критеріями у чотирьох категоріях: охорона навколишнього середовища, соціальна справедливість, права людини і, вперше, захист тварин.

Латвія

Хоча ця невелика прибалтійська країна і не є для українців екзотичною, але відома своїми лісами, річками, в яких водиться лосось, і національними парками. За рівнем захисту навколишнього середовища вона посідає друге місце в Європі після Швейцарії. Але, крім природних красот, тут також є обожнювана туристами приголомшлива готична архітектура — середньовічні замки XIII сторіччя, церкви, монастирі і житлові квартали. У Латвії є і непогані пляжі, а економіка країни вже встигла оговтатися після недавньої економічної кризи.

Прямий переліт з Києва до Риги і назад коштує 400 дол. США і проводиться компанією Air Baltic.

Литва

Найбільша з прибалтійських країн, Литва також може похвалитися величною історією. З часів королів і лицарів тут залишилися замки, найвражаючий з яких — Тракайський острівний замок XIV сторіччя, що зай­має цілий острів. А серед зразків готичної архітектури виділяється Вільнюський університет — один з найстаріших у Європі. У Литві є також унікальний пляж — Куршська коса, яка являє собою піщані дюни, до того ж її внесено до списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Прямий переліт з Києва до Вільнюса і назад коштує 250 дол. США і проводиться компанією МАУ.

Багами

Ця країна, що складається з понад 700 островів у Карибському морі, славиться національними парками і зусиллями із захисту природи. В основному національні парки тут складаються з пляжів і джунглів. Причому, крім легендарних білих пляжів, тут є навіть рожеві пляжі — з піском настільки білого кольору, що він віддає ніжним рожевим відтінком. Багами — це ідеальне місце для пляжного відпочинку та яхтингу. В очах експертів країна заслужила на повагу ще й тому, що недавно вдвоє збільшила територію Національного парку Андрос, який користується особ­ливим захистом влади.

Переліт з Києва до Нассау і назад обійдеться в 1 300 дол. США, проводиться авіакомпаніями Air France і Delta; включає дві пересадки — у Парижі та Атланті.

Барбадос

Ця невелика країна є найбільш розвиненою у своєму регіоні, а також входить до 16 найменш корумпованих країн світу за рейтингом Transparency International. Крім цього, Барбадос славиться приголомшливими пляжами і кораловими рифами, на яких мешкає велика кількість унікальних видів риб і кілька видів рідкісних черепах. Через суміші культур — а на цьому острові сот­ні років живуть пліч-о-пліч вихідці з Африки, Індії, Китаю, арабських країн та євреї — тут цікава суміш архітектурних стилів і найрізноманітніша їжа.

Переліт з Києва до Бріджтауна і назад коштує 1 240 дол. США, проводиться компаніями МАУ і British Airways і включає пересадку в Лондоні.

Кабо-Верде

Група островів Кабо-Верде, раніше відома у нас як Острови Зеленого Мису, знаходиться в Атлантичному океані в 570 кілометрах від узбережжя Африки. Відкрита португальцями, ця територія незабаром стала перевалочним пунктом для торгівлі рабами, яких везли з Африки до Америки. Нині це одна з найрозвиненіших країн Африки, з демократією, вільною пресою і членством у СОТ. А туристи облюбували Кабо-Верде за приголомшливі пляжі, гори, безліч мальовничих вулканів, а також за поєднання португальської та африканської архітектури.

Переліт з Києва до Прая, столиці Кабо-Верде, і назад обійдеться в 1 000 дол. США з двома пересадками — у Лондоні і Касабланці. Перельоти здійснюють Британські авіалінії і Royal Air Maroc.

Чилі

Найрозвиненіша країна Південної Америки, яку іноді називають латиноамериканською Німеччиною, Чилі значно перевершує всі попередні країни за площею. Красот, які там варто побачити, стільки, що перерахувати складно. У топ улюблених місць мандрівників, безсумнівно, входить Патагонія — дика гірська територія на півдні Чилі, де приголомшливі Анди зустрічаються з Тихим океаном. Також це чудові пляжі і вируючі життям міста. Чилі також батьківщина одних з найкращих вин у світі.

Переліт з Києва до столиці Чилі Сантьяго коштує 2 000 дол. США, проводиться компаніями Lufthansa і Air Canada і включає дві пересадки — у Франкфурті та Буенос-Айресі.

Домініканська Республіка

Ще одна країна Карибського моря, яка ділить острів Гаїті з однойменною країною. Домініканська Республіка зовсім не страждає від нестачі уваги туристів, адже країна є найбільш відвідуваною в Карибському басейні. Особливою популярністю користуються місцеві поля для гольфу і пляжі. Також на Домінікані — найвища гора Карибського регіону, найбільше озеро, найстаріша церква, монастир і фортеця.

Переліт з Києва до Пунта Кану, одного з великих міст Домініканської Республіки, і назад коштує 1 400 дол. США, проходить з пересадкою в Парижі і проводиться компанією Air France.