Інтерв’ю: Хорхе ІНТРІАГО: «Асоціація з ЄС — унікальний шанс для України»

Про майбутнє України партнер податково-юридичної практики Ernst & Young в Україні та Білорусі Хорхе ІНТРІАГО говорить з оптимізмом, вважаючи, що нашу державу чекає успішне майбутнє. Про причини такого оптимізму, а також про перспективи в ЄС, інвесторів, законодавство та український юридичний ринок він і розповів «УЮ»

Хорхе, на чому все ж таки ґрунтується Ваш оптимізм щодо українського майбутнього?
В Україні я вже понад 17 років і якби не бачив потенціалу, то не витратив би на цю країну стільки часу. Я спостерігав, як Україна змінювалася. Коли я приїхав, це була інша країна: законодавство, бізнес-практика, все це було погано розвиненим. У податковій сфері у 1995 році фактично був лише перелік податкових витрат, а не принципів вирахування витрат, як у нас зараз, і з цим доводилося працювати. Такого законодавства я раніше ніде не бачив. З того часу багато що змінилося.
Звісно, проблеми теж великі. І першою проблемою в минулому були державні лідери. Без гарного керівника система не працює, тож наразі з великими надіями та оптимізмом ми чекаємо, як себе покаже пан Порошенко. Друга велика проблема — це судова система.

І корупція на всіх рівнях…
Корупція є усюди, не лише в Україні. Але, як ви чули під час конференції «Модель успеха: испанский опыт — путь от изоляции к европейской интеграции», яку EY нещодавно організовував у Києві за участю видатних сенаторів іспанського парламенту, деякі українські учасники конференції робили посилання на випадки корупції в Іспанії. Але як люди про ці випадки дізнаються? Це тому, що корупціонерів заарештовують, і це супроводжується великими скандалами, про які повідомляють у ЗМІ. У цьому різниця з Україною — тут за корупційні злочини нікого не відправляють до в’язниці. Тобто в Іспанії корупція переслідується, а тут — ні. Для вирішення цієї проблеми потрібна лише політична воля, але її Україна не показувала.
Асоціація з ЄС сьогодні — це шанс для України вирішити багато питань. І поки цей шанс існує і нам дають такі можливості, треба ними скористатися, тому що нагода такого рівня не надається двічі!!.
Я дійсно є великим оптимістом. І завжди вважав, що Україна робить успіхи, але в минулому не мала чіткого напряму, куди їй рухатися. Потрібно або туди, або сюди, а не в усіх напрямах одразу. Тепер ми знаємо, що є курс на ЄС і є договір, в якому прописано, що і як потрібно зробити. Це вже стратегічний план, якого країна раніше ніколи не мала.
Причому це стосується не лише законодавства. Наведу приклад. Усі говорять про те, що зі вступом до ЄС доведеться закривати завод «Антонов», оскільки його літаки експортуються до Росії. На мою думку, проблема скоріше технічного характеру. Літаки заводу непогані і в Європі є країни, які від них не відмовилися б. Але для їхнього експорту до ЄС просто потрібно пройти сертифікацію, ліцензування, стандартизацію, можливо з Європейським партнером. Зараз літаки АН не можна продати до ЄС для використання у цивільній авіації, оскільки вони не відповідають певним стандартам. Ніхто не заважає це змінити.

Тобто Ви з тих людей, хто вважає, що Україні ЄС потрібен, у першу чергу, для проведення реформ?
Так. Тому що угода України з ЄС — це нетиповий договір. Усі говорять про вільну торгівлю тощо. Але ж це не лише торгівля, це набагато більше. У сутності, Україна буде частиною Євросоюзу, але не установ ЕС. Тому я всім кажу, що це наш шанс.
Євросоюз ґрунтується на чотирьох свободах — це вільний рух товарів, осіб, послуг та капіталів. І для цього потрібно реформувати всю систему. Якщо ти це зробиш — ласкаво просимо до ЄС. Щоправда, поки особ­ливих успіхів у реформуванні не помітно. І однією з причин є те, що нинішній парламент не має мандату від людей, не представляє їхні інтереси. Хоча насправді все дуже просто. Не потрібно нічого особливого вигадувати, є європейська модель того ж податкового законодавства, яку просто потрібно взяти за основу. Гадаю, що, зрештою, Україна зможе провести реформи чисто, швидко та по-європейськи.

Податкова практика Ernst & Young свої пропозиції до парламенту вносить?
Так, дуже часто і у великій кількості, безпосередньо в EY, у тому числі через EBA та ACC. Наприклад, у податковій сфері ми робимо багато пропозицій через EBA та ACC, де наші партнери та менеджери є головами податкових та митних комітетів. В інших юридичних сферах ми також представляємо наші пропозиції.

Епоха правління команди попереднього президента Віктора Януковича відзначилася масовим виходом інвесторів з України. За вашими спостереженнями, інвестори планують повертатися?
Інвестори не проти зайти до України, хоча ситуація сьогодні для них не надто зручна. Один з моїх клієнтів, американська компанія із проектом у сільськогосподарській галузі на 140 млн євро, що почала вивчати можливості заходу в Україну більш ніж півтора року тому, попри революцію та АТО, планів своїх не змінила.
Є і такі, хто зараз почав розглядати можливість інвестицій. Є клієнти, які вже певний час в Україні і наразі шукають можливості розширення. Є такі, хто зараз вивчає ситуацію, приміром, один із моїх клієнтів, велика фармацевтична компанія з першої десятки, хоче тут працювати. Це вперше, коли вона звернула увагу на український ринок. До цього часу в них був тут лише невеликий представник, зараз уже хочуть локалізуватися.

А якісь реальні кроки назустріч інвесторам на урядовому рівні зроблено?
Лише розмови йдуть. Приміром, про кількість перевірок. У нас тут дійсно дуже багато перевірок, майже кожен день хтось приходить щось інспектувати. І до суду бізнесмен зайвий раз не піде, оскільки прекрасно знає, як працюють суди.
Крім того, до інвесторів не видно особливого, гарного ставлення, тож вони елементарно бояться. Хоча багато хто готовий заходити хоч завтра.
Якщо говорити про Іспанію, яка багато у чому схожа на Україну, то у ній 85—90 % — це середній та дрібний бізнес. І цей бізнес не зміг би працювати у нас, оскільки навіть великому живеться важко. У нашій практиці сьогодні 50 юристів і в усіх дуже багато роботи. Для нас це, звичайно, добре. Але це свідчить про неабияку кількість проблем, які очікують на бізнес.
Також сьогодні в Україні багато бажаючих продати бізнес і мало бажаючих його купити. Особливо це стосується таких сфер, як нерухомість, де ринок скоротився на 80 %, будівництво. У нас немає жодного клієнта, який би цікавився цими сферами.

Інвестори з яких країн та в яких галузях сьогодні найчастіше цікавляться Україною?
Є галузі, де Україна є дійсно сильною — це сільське господарство та IT. Сільськогосподарський сектор є дуже цікавим для багатьох глобальних гравців. Також українці сьогодні вважаються експертами з IT, і у багатьох IT-компаній сьогодні великі плани щодо країни. Крім того, плани є у IT-напрямів багатьох глобальних компаній у сфері електроніки. Ну і у фармацевтичних, звичайно.
Що стосується походження інвесторів, то серед наших клієнтів їх найбільше із США та ЄС, а також з інших місць.

Для консалтингового бізнесу, особливо що стосується податкової практики, зараз «врожайні» часи, хоча юрфірми і скаржаться, що платоспроможність клієнтів стрімко знижується. Як йдуть справи у Ernst & Young і які плани на наступний рік?
У нас зараз дійсно багато роботи, ось недавно ще трансфертне ціноутворення додалося. Що стосується платоспроможності, то кризова ситуація не виникла нещодавно, вона триває вже три роки. В усьому світі знизився розмір погодинної ставки, і в Україні теж, хоча, мабуть, і більше, аніж в інших країнах. Утім, у нас ставки майже не знизилися.
Наступний рік, на мою думку, буде складним у всіх відношеннях. Не знаю, чому, але коли у всьому світі криза, то і тут криза, а коли у світі кризи немає, то Україна влаштовує свою локальну кризу. І кожні два-три роки розпочинається новий період.
Сподіваюся все ж таки на швидку стабілізацію з огляду на підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Мій прог­ноз — за рік усе має стабілізуватися і, нарешті, інвестори зможуть приносити в Україну 10—15 мільярдів євро щорічно. Головне — це прискорення реформи.
Наша податкова та юридична практика на наступний рік кардинальних кроків не планує, скорочення теж не очікуємо. Віримо в Україну, тому не дамо співробітникам піти. Якщо буде мало роботи, то переведемо на певний час співробітників до офісів у інших країнах.

Ринок юридичних послуг цей рік переживе спокійно, як вважаєте?
Українським юрфірмам для того, щоб вижити, потрібно консолідуватися, що для українського ринку ніколи не було звичним. Я сьогодні бачу, що кожного дня через амбіції відкриваються нові юридичні фірми. Здебільшого вони мають двох-трьох партнерів, які стверджують, що є фахівцями у всьому, і займаються відвертим демпінгом. І це в той час, коли у світі юрфірми намагаються об’єднуватися. Вважаю, що сьогодні вітчизняним компаніям все ж таки варто подумати про консолідацію.

-->