Професія: ФОРC-мінор

Алеся КОСМИНА

Як події останніх місяців відобразилися на роботі українських юрфірм та їхніх стосунках із партнерами

За будь-яких форс-мажорних обставин державного масштабу навантаження на консалтингові компанії одразу стає більшим — юристам доводиться майже цілодобово надавати клієнтам юридичну та психологічну підтримку і водночас думати, як розв’язати власні проблеми.

Швидка допомога«Через АТО вимушено припинено роботу офісу компанії в Донецьку, — розповідає партнер адвокатського об’єднання «СК ГРУП» Юлія Курило. — Працівники та клієнтські досьє евакуйовані до інших регіонів та офісів». Разом із тим у компанії почастішали запити від клієнтів, пов’язані із мобілізацією їхніх працівників, умовами добровільної допомоги на користь МВС та Міноборони. А в очікуванні санкцій для компаній з російським капіталом «СК ГРУП» має запити на аналіз різних сценаріїв розвитку ситуацій, виходячи з оприлюднених проектів нормативних актів. «Самі також дещо завмерли в намаганні зрозуміти, які наслідки можливі санкції матимуть для наших клієнтів та як правильно відреагувати на такі виклики (якими фахівцями підсилити команду, на які практики буде найбільше навантаження у зв’язку із впровадженням санкцій тощо)», — говорить Юлія Курило.
З іншого боку, юристи вже побачили значне зниження активності ведення бізнесу. «Кожна юридична компанія відчула на собі зниження цієї активності у вигляді меншого попиту на юридичні послуги від постійних клієнтів, і ми не є винятком, — розповідає керуючий партнер правової групи «Домініон» Олександр Пінчук. — Проте водночас ці події породили нові питання для бізнесу, які ми з жагою беремося вирішувати».
Одним із таких питань є посилення тиску на бізнес з боку правоохоронних органів. «Кількість обшуків збільшується у геометричній прог­ресії, — відзначає партнер практики правової безпеки бізнесу АО «Юскутум» Денис Овчаров. — Прокуратура і до військових дій у країні не особливо навантажувала себе конт­ролем за правоохоронними органами, а не скористатися цим зараз з їх боку було б просто помилкою».
Водночас Денис Овчаров зауважує, що став ефективнішим інститут слідчих суддів: спостерігається повернення незалежності суддів та рівності сторін у процесі, посилення реальної, а не на папері, позиції адвоката, а слідчі судді ефективні у випадках повернення вилученого майна після обшуку, зняття арештів з рахунків, ініціювання проведення слідчих дій.

Російське питанняУскладнює ситуацію охолодження у ділових відносинах українських компаній із російськими партнерами та клієнтами. «Політична і військова конфронтація України і Росії позначилася на значному зниженні ділової активності між нашими країнами, — говорить директор ЮКК «Де-Юре» Григорій Трипульський. — Більшість проектів у сфері нерухомості заморожені, приватні інвестори з РФ також вважають за краще не ризикувати і не інвестувати до України. До останнього часу можна було говорити про підтримку існуючих ділових зв’язків, особливо у сфері продуктів харчування, сільського господарства, проте заборони і обмеження, що регулярно вводяться РФ на постачання продукції з України, можуть зруйнувати і ці ділові зв’язки».
Олександр Пінчук також звертає увагу на те, що клієнти з Російської Федерації почали вести бізнес у більшості випадків дистанційно, а частіше взагалі виводять свої активи з терен нашої Батьківщини. На його думку, це пов’язано з тим, що у них є певні побоювання щодо безпечного перебування їх та їхнього бізнесу на території України.
У той же час Юлія Курило, чия компанія теж відчула зниження кількості запитів від клієнтів із сусідньої держави, впевнена, що це короткострокове явище і після того, як буде зрозумілий масштаб та напрям санкцій, роботи з мінімізацією негативних явищ, пов’язаних із санкціями України проти компаній з російським капіталом, буде багато.
Що стосується спілкування з колегами із Російської Федерації, то деяким компаніям вдається зберегти формальний нейтралітет. «У спілкуванні з нашими російськими колегами ми намагаємося уникати гострих політичних питань і виконувати свою роботу якісно та професійно, незалежно від політичних поглядів наших клієнтів, — відзначає Олександр Пінчук.
Не так багато юрфірм змогли це зробити — багато хто тимчасово призупинив співпрацю з клієнтами та партнерами із Російської Федерації. Однією з головних причин є агресивне і часом відверто хамське ставлення росіян до українських колег. Утім, як і навпаки. Адже важко тримати при собі емоції від час воєнних дій та потужної інформаційної війни.

Юридична підтримка«Проведення АТО, безумовно, відображається на житті кожного українця. На нашій території фактично йде війна і це накладає колосальну відповідальність на кожного громадянина», — впевнений директор ЮКК «Де-Юре» Григорій Трипульський.
Справді, у нашій країні сьогодні залишилося мало компаній та прос­тих людей, які зовсім не надавали б допомогу тим, хто її сьогодні потребує у зв’язку із АТО у східних областях. Юридичні фірми теж роблять свій внесок, причому не лише фінансово. Зокрема, «Де-Юре» сьогодні надає безоплатну правову допомогу особам, що постраждали в результаті АТО, біженцям, різним громадським організаціям, створеним для підтримки мирних жителів, а також військовим та членам їхніх сімей, що постраждали в результаті АТО.
Правова група «Домініон», у свою чергу, проводить активну підтримку Збройних Сил України у зоні АТО у вигляді надання коштів на потреби армії через волонтерів, які закупають для військових необхідні засоби захисту і технічні засоби, продукти харчування тощо. Крім того, на цьому етапі компанія також розробляє проект, за допомогою якого прагне залучити широкий юридичний загал до надання допомоги хлопцям з АТО, які зазнали тяжких поранень, та сім’ям померлих вояків. За словами Олександра Пінчука, залучення спільних можливостей дасть змогу якнайефективніше вкласти кошти і тим самим дієво допомогти родинам поранених та померлих військових.

Готовність номер одинПрогнози на найближче майбутнє юристи роблять дуже обережно — всі очікують найгіршого, сподіваючись на краще.
«Від осені очікуємо похолодання, — говорить керуючий партнер адвокатського об’єднання IMG Partners Ігор Мельник. — У тому числі подальшого «похолодання» ділової активності та інвестиційної привабливості, а також зменшення кількості клієнтів та обсягу ринку юридичних послуг. Разом із тим розраховуємо на збільшення замовлень у практиках проблемних заборгованостей і вирішення спорів, а також розвиток нової для нас практики — конкурсного і тендерного права, як наслідок, збільшення замовлення держави на товари і послуги від бізнесу».
Олександр Пінчук очікує стабілізації ситуації та закінчення воєнного конфлікту зі збереженням кордонів суверенної України. Важливим він вважає налагодження мирних відносин на паритетних засадах з усіма державами світу. «Віримо, що гірка доля, яка останнім часом випала українському народові, спричинить кардинальні зміни у суспільстві в цілому, — озвучує він сподівання багатьох українців. — І, звичайно, ми чекаємо того, що є необхідним для розвитку України як європейської держави, а саме: початку проведення в Україні дієвих реформ, які призведуть до кардинального поліпшення стандартів правосуддя, зниження рівня корупції, поліпшення умов ведення бізнесу тощо».
Продумані і системні дії уряду, підтримувані парламентом, хоче восени побачити Григорій Трипульський. Він упевнений, що всі чудово розуміють, на які хвороби вже тривалий час хворіє Україна, і те, що у лікування нашої країни має бути системний та постійний характер. Адже корупцію не можна перемогти окремими показовими процесами і точковими змінами законодавства, а судову систему не змінити за допомогою люстрації окремих суддів.
За його словами, «податкова система зміниться лише тоді, коли прос­ті громадяни припинять помічати начальників податкових інспекції на нових «лексусах», а переплачені податки буде можливо повернути, не віддавши половину у вигляді хабарів». Тож восени українці повинні побачити підготовлені законопроекти щодо зміни податкової системи, реформування судів та судоустрою, зниження кількості контролюючих органів, а також реальної боротьби з коруп­цією. «Концентрація роботи уряду на цих питаннях, а не на отриманні політичних передвиборних дивідендів може допомогти наший країні стати справді правовою державою», — підсумовує пан Трипульський.

Legal Alarm

Денис ОВЧАРОВ, партнер практики правової безпеки бізнесу АО «Юскутум»

 

У зв’язку з проведенням АТО наша компанія в рамках програми лояльності client care регулярно проводить семінари/вебінари щодо правових підстав мобілізації в Україні.

Допомагаємо юридично тим, хто фізично не може вести бізнес у Луганській та Донецькій областях з огляду на військові події, проте бажає й надалі розвивати свій бізнес. Мобільний застосунок Juscutum Legal Alarm, який ми недавно запровадили, дає змогу також ефективно протидіяти викраденням наших клієнтів, відстежувати їхнє місцезнаходження, не користуючись послугами правоохоронців як посередників. У зв’язку з підписанням угоди про асоціацію та реформуванням податкового законодавства наші юристи входять до складу робочих груп щодо розробки нової моделі оподаткування.

Чого хоче клієнт

Ігор МЕЛЬНИК, керуючий партнер АО IMG Partners

 

Унаслідок Майдану та піврічної трансформації суспільства після нього відбулося деяке перепрофілювання затребуваних бізнесом компетенцій. Дещо зменшилася кількість податкових справ. Разом із тим збільшилася кількість справ щодо стягнення заборгованості, що пов’язано з деякими фінансовими труднощами. Частина проектів призупинені, зокрема інвестиційні проекти й усі ті, що пов’язані з окупованою терито­рією, бо робота судів там заблокована.

Щодо наших ініціатив, то взимку ми підтримували Майдан, а тепер продов­жуємо активно підтримувати бійців декількох підрозділів Нацгвардії та прикордонників, але в приватному порядку. В основному це наші друзі та друзі друзів, які беруть участь в АТО.

Плани на осінь

Юлія КУРИЛО, партнер АО «СК ГРУП»

 

Восени в нашій компанії стартує новий масштабний проект у банківській сфері. Сподіваємося, що він буде вдалий та суттєво розширить нашу практику з банківського права.

Як клієнтоорієнтована компанія, на осінь ми запланували декілька цікавих тренінгів для юристів наших клієнтів з метою розширення арсеналу засобів захисту бізнесу, у тому числі через використання іноземних судових органів та іноземних процесуальних норм, процедур банкрутства та досудової санації, а також із впливу Угоди про асоціацію з Європейським Союзом та угоди про зону вільної торгівлі з Європейським Союзом на бізнес наших клієнтів.

-->