Професія: Сімейний підряд

Євген ПІДЛІСНИЙ

Чого більше у родинних стосунках всередині юридичної фірми: шкоди чи блага?

Як відомо, в окремих українських юрфірмах пліч-о-пліч працюють родичі, і для багатьох це є сімейним бізнесом. Думки щодо сімейності в юриспруденції діаметрально протилежні. Одні юристи категорично проти, наводячи чимало аргументів на користь того, чому родичі не повинні працювати під одним юридичним дахом. Зокрема, є точка зору, що створення спільного з родичем бізнесу — це прямий шлях до розбрату та руйнування сімейних стосунків, до того ж родинність заважає сприйняттю родича як ділового партнера. Інші ж до сімейного юридичного бізнесу ставляться абсолютно спокійно, як от Ганна Цірат, партнер ЮФ «Юрзовнішсервіс». За її спостереженнями, в Україні дуже багато сімейних компаній в юридичній сфері. «Як правило, діти працюють з батьками. Це непогано, адже батьки таким чином можуть передати своїй дитині все, чого вони вже самі навчилися», — відзначає пані Ганна. До речі, у США та Західній Європі чимало адвокатських компаній, що мають тривалі сімейні традиції, в яких працює навіть четверте-п’яте покоління родичів. Назагал сімейний бізнес у світі — явище широко розповсюджене: за даними Всесвітньої ради підприємництва (WCB), сімейний бізнес становить близько 70 % усіх компаній на Землі, причому одними із лідерів у цьому показнику виступають, зокрема, Франція (80 %) та Фінляндія (94 %). Розвивається сімейний бізнес і в Україні, навіть попри те, що українське законодавство не передбачає таку категорію, як «сімейний бізнес» чи «сімейне підприємництво», а держава жодним чином не стимулює його розвиток.

Запорука успіху

Для успішного ведення сімейного юридичного бізнесу необхідно насамперед відокремити особисті стосунки від робочих чи принаймні мінімізувати їхній вплив, наскільки б складно це не було. Анна Вронська, керуючий партнер ЮФ «Вронський, Вронська та Партнери», вважає, що стовідсотково це зробити практично неможливо не тільки в сімейній фірмі. Проте можна домовитися, що в офісі йде обговорення лише робочих тем, а всі сімейні стосунки залишаються «на вихідні». Доцільно також укласти партнерську угоду, в якій чітко визначити участь членів родини в управлінні фірмою, межі відповідальності та впливу кожного члена родини на процедуру призначення посадових осіб тощо. Ганна Цірат додає, що спільний юридичний бізнес можливий лише за наявності взаємної поваги, розуміння та довіри.

У випадку непорозумінь протягом робочого часу щодо питань бізнесу необхідно пам’ятати, що це лише бізнес і нічого особистого. Пані Ганна відзначає, що стикалася з тим, що дуже часто юристи сприймають зауваження стосовно їхньої роботи як зауваження щодо особистості. Проте це не так. Усі юристи працюють задля єдиної мети — надати клієнту якісну консультацію, яка допоможе йому реалізувати поставле­ну мету з найменшими витратами.

Складна спадщина

Чи не єдиною особливістю сімейного юридичного бізнесу є те, що його найчастіше просто неможливо передати у спадок: адже основ­ний капітал будь-якої юрфірми — це інтелект та особисті якості самих юристів, у першу чергу — керівництва. Саме власники юридичного бізнесу є візитівкою юрфірми, без їхньої харизми, навіть за наявності кваліфікованих юристів, компанія не матиме повноцінного успіху. Та й самі юристи навряд чи захочуть працювати під керівництвом недостатньо компетентного спадкоємця, навіть при всій повазі до його батьків.

Засновник компанії «Вимпел-Комунікації», що володіє торговельною маркою «Білайн», Дмитро Зімін якось сказав: «Якщо ти передаси управління великою компанією не найкращому менеджеру, а спадкоємцю, то просто загубиш компанію, яку створив і яку любиш». Ці слова можна застосувати і до будь-якої юрфірми. Бути її власником — це далеко не те саме, що бути власником пакета акцій підприємства. Навіть наявності юридичної освіти та досвіду юридичної роботи не завжди достатньо для спадкування сімейного юридичного бізнесу.

Спільні цінності

Анна ВРОНСЬКА,
керуючий партнер ЮФ «Вронський, Вронська та Партнери»

Як стверджують фахівці, сьогодні у світі сімейний бізнес є достатньо поширеним — від невеликих сімейних крамничок до потужних компаній, таких як BMW, Samsung, Wal-Mart Stores тощо. Досвід великих сімейних компаній показує, що вони мають значну власну історію. Говорячи про сімейний юридичний бізнес, потрібно відзначити насамперед не специфіку ведення бізнесу, а швидше, специфіку організації сімейної юридичної фірми. Адже саме визначення «сімейна юридична фірма» передбачає, що фірму заснували або там працюють члени однієї сім’ї. Побудова сімейної концепції, яка дозволить членам однієї родини бути відданими власній справі, є запорукою успіху сімейної юридичної фірми. Перевагою такої юридичної фірми є, передусім, спільні цінності членів однієї сім’ї, довіра між партнерами, її репутація, що базується на досвіді декількох поколінь, збереження активів та прибутків у межах однієї родини тощо. Недоліками є участь в управлінні компанією членів сім’ї, а не фахових спеціалістів, можливість впливу особистих стосунків або сімейних конфліктів на ділові відносини та деякі інші.

Умовності бізнесу

Євген КУБКО,
президент, старший партнер ЮФ «Салком»

В юридичній сфері сімейного бізнесу немає. Це не бізнес, а заробітчанство, тобто про сімейний бізнес в юридичній практиці можна говорити лише умовно. Якщо під сімейним бізнесом розуміти спільну діяльність родичів, то це взагалі шкідливе явище. Тому моя порада та рекомендація родичам — не розпочинати юридичний бізнес, а краще зайнятися іншими видами підприємницької діяльності.

Бізнес, особливо юридичний, вимагає передусім професійних, а не сімейних стосунків. З іншого боку, родичі можуть працювати в одній юридичній компанії, і це не погано. Але обов’язковою умовою є те, що перспективи розвитку компанії мають бути пов’язані з умовами ринку та з професійними якостями юристів. Я не знаю жодної успішної юридичної компанії, яка була б побудована на принципах сімейних стосунків, адже діяльність юридичної фірми не може залежати від характеру сімейних відносин. На певному етапі «сімейні компанії» можуть бути успішними з точки зору прибутковості, але перспектив на майбутнє така компанія не має. Родичі можуть працювати в одній компанії, але лише на загальних умовах. До речі, також не потрібно забувати і про професійну етику, коли йдеться про так званий сімейний бізнес у юридичній сфері.

Практика стосунків

Ганна ЦІРАТ,
партнер ЮФ «Юрзовнішсервіс»

Вважаю, що юридична фірма «Юрзовнішсервіс» не є прикладом сімейного бізнесу, адже у нашій компанії четверо партнерів, які не є родичами. Навіть у випадку наявності такої ситуації, як у нас, що двоє з партнерів — чоловік та дружина, це не накладає якогось особливого відбитку на веденні справ, особливо тепер, коли ми в цьому бізнесі понад 20 років. Усі важливі рішення для фірми вирішуються на зібранні партнерів, а щось спеціально обговорювати вдома, так би мовити, готувати позицію для інших партнерів заздалегідь — ми не практикуємо. Стосовно особливостей перебування партнером серед інших партнерів-чоловіків можу сказати, що іноді це дуже приємно, адже чоловіки вирішують деякі питання (підготовка до свят або вирішення якихось побутових питань) без моєї участі.

Не бачу недоліків у веденні бізнесу зі своїм чоловіком. Якби недоліки були, гадаю, ми не працювали б разом. Можливо, така позиція є наслідком того, що ми практикуємо в різних сферах, тож навіть буваючи в офісі, ми можемо не зустрічатися протягом цілого дня, кожен працює у своєму кабінету зі своїми помічниками.

Перевагою спільного бізнесу, очевидно, є розуміння його мети, хоча це не означає наявності однакових, а не різних поглядів та думок щодо його розвитку.

-->