Подія: Україні — ЄС

Правові аспекти Угоди про асоціацію між Україною та ЄС стали головною темою тематичного форуму

Міжнародний юридичний форум «Україна — ЄС», що відбувся 24 вересня у столичному «Прем’єр Палаці», став знаковою подією для представників юридичного співтовариства, адже Угода про асоціацію між Україною та Євросоюзом відкрила нові можливості для вітчизняного бізнесу і разом із тим кинула нові виклики.

Захід, влаштований газетою «Юридическая практика», привернув неабияку увагу з боку насамперед практикуючих юристів, позаяк саме правові аспекти угоди виходять на перший план, охоплюючи при цьому значну кількість практик.

Роботі форуму передувала панельна дискусія «Реформування законодавства: європейські вимоги та українські реалії», в якій взяли участь Валерій П’ятницький — заступник міністра економічного розвитку та торгівлі, Олена Зеркаль — заступник міністра іноземних справ України, Бернард Кейсі — президент Американської торгової палати (АСС), Сергій Козьяков — старший партнер АО «Сергій Козьяков та Партнери», Наталія Микільська — радник ЮФ Sayenko Kharenko, Роман Марченко — старший партнер ЮФ «Ілляшев та Партнери», Дмитро Пічугін — партнер МЮФ Goldblum and Partners.

Учасники дискусії наголосили на важливості торгової частини угоди, готовності української сторони до запровадження європейських стандартів, а також торкнулися питання відстрочки застосування Угоди та ратифікації Україною Римського статуту.

На першій сесії форуму «Вільна торгівля між Україною та ЄС: можливості та виклики», модератором якої виступив Олег Макаров, керуючий партнер ЮФ «Василь Кісіль та Партнери», учасники обговорили розвиток міжнародної торгівлі у контексті застосування Угоди. Зокрема, Тарас Качка, член делегації України у переговорах з ЄС щодо Угоди про асоціацію, віце-президент з питань стратегічного розвитку АСС в Україні, розповів про особливості односторонніх торгових преференцій, запропонованих Євросоюзом. У свою чергу, Гліб Бялий, керівник практики міжнародного торгового і митного права, співкерівник практики вирішення спорів ЮБ «Єгоров, Пугінскій, Афанасьєв і Партнери», торкнувся питання запровадження захисних заходів при імпорті продукції в ЄС та пов’язаних із цим ризиків. Про дос­від ЄС в отриманні дозволів на квоти розповіла Анна Штепа, юрист МЮФ Baker&McKenzie, звернувши при цьому увагу на проблему імпорту з окупованого Криму. Про основні напрями активізації економічної співпраці між Польщею та Україною розповів Олег Дубиш, віце-президент Польсько-української палати у м. Києві, радник міністра фінансів України. На завершення першої сесії Ігор Гресь, віце-президент Українського національного комітету Міжнародної торгової палати, ознайомив з Концепцією збільшення експорту і страхування українських товарів.

Намагання організаторів форуму висвітлити якомога ширше коло питань у другій сесії, присвяченій європейському майбутньому українського бізнесу, втілилося у пропозиції взяти участь в одній із трьох паралельних секцій: АПК та харчова промисловість; ІТ, телекомунікації та електронна комерція; банківські та фінансові послуги.

У такому ж форматі відбулася робота третьої сесії, де кожен міг обрати для себе найцікавіше із запропонованого: захист інтелектуальної власності, гармонізація регуляторного середовища, конкуренція та державні закупівлі.

Остання сесія була присвячена врегулюванню спорів. На її початку Ігор Бондарчук, заступник міністра юстиції, передав слова вітання від міністра юстиції Павла Петренка та побажав плідної праці.

Про те, як зараз відбувається формування судової практики та які труднощі постають, розповів суддя ВСУ Василь Гуменюк. Він, зокрема, наголосив на неоднаковому застосуванні судами касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права. Андрій Пожидаєв, партнер ЮФ «Астерс», зупинився на питанні угоди про вибір суду, натомість Юлія Черних, арбітр МКАС, партнер ЮК ARBITRADE, порівняла ґрунт для спорів з рухом літосферних плит, відзначивши при цьому тенденцію до збільшення справ за участю українських та європейських компаній, які розглядає МКАС.

У свою чергу, Олег Маліневський, партнер ЮК FCLEX, проаналізував виконання судових рішень, взявши до уваги політичний, правовий та соціально-економічний аспекти. Про те, що Угода — насамперед, інвестиції, нагадав Микола Ковальчук, зазначивши при цьому, що сьогодні серед проблем варто виділити незахищеність у питанні права власності та корупцію.

-->