Бізнес: Стартовий пакет

Алеся КОСМИНА

Які програми українські юридичні фірми пропонують сьогодні талановитим студентам та як студенту довести юрфірмі своєї мрії, що саме він їй потрібен?

Кожен амбітний студент, мрією якого є серйозна кар’єра в юридичній компанії, прагне потрапити на стажування до провідної юридичної фірми. Утім, студентів багато, а місць у юрфірмах — ні, тож критерії відбору досить суворі. Але й бонуси серйозні — починаючи від можливості побачити роботу лідерів ринку на власні очі до запрошення на роботу. Отже, які проекти для молодих та амбітних нині пропонують юридичні фірми?

 

Ласкаво просимо

 

Попри кризу в економіці, що зачіпає і юридичний ринок, компанії запевняють, що свої програми стажування, конкурси та інші проекти з підтримки талановитої молоді вони не змінили.

«Торік компанія незначним чином скоротила бюджет на проведення таких програм, однак це ніяк не вплинуло на якість досвіду, що його отримують наші стажери в ході ­своєї практики», — запевняє керуючий партнер київського офісу міжнародної юридичної фірми DLA PIPER Маргарита Карпенко.

Наразі DLA Piper пропонує декілька програм стажування для студентів-правників, в ході яких зі стажерами працюють юристи, які дають можливість мати справу із реальними проектами. Стажери можуть не тільки отримати уявлення, як працює зсередини міжнародна юридична фірма, але й набути реального досвіду юридичної роботи. Серед програм — Всеукраїнський конкурс для студентів-правників, переможці якого потрапляють до фірми на стажування, співпраця із вищими навчальними закладами, індивідуальна практика тощо. «У відповідь на реалії сьогодення влітку 2014 року DLA Piper також провела програму стажувань для студентів з Криму, а також Донецької та Луганської областей, — додає Маргарита Карпенко. — Найкращі з аплікантів були обрані за результатами скайп-співбесід та стажувалися в Києві».

Стажування в DLA Piper не є оплачуваним. Винятком став цьогорічний конкурс для студентів з Криму та студентів з Луганської та Донецької областей. Крім того, під час проведення Всеукраїнського конкурсу DLA Piper для студентів-правників у деяких випадках надаються добові студентам некиївських вишів.

Без змін залишилася у 2014 році і програма стажування в юридичній фірмі Sayenko Kharenko. Наразі двоє студентів проходять стажування у компанії, а до кінця року планується відкрити ще одну вакансію. «Наша програма стажування особливо приваблива для студентів, про що свідчить значна кількість резюме (і це попри досить складну процедуру відбору: тести, розбір кейсів, співбесіда з менеджером з управління персоналу та юристами відповідної практики!)», — зауважує менеджер з управління персоналом Sayenko Kharenko Альона Гірда. Подібну зацікавленість вона пояснює тим, що інтерн протягом свого стажування отримує заробітну плату, тоді як більшість юридичних компаній пропонують стажування на безоплатній основі.

Адвокатське об’єднання AVER LEX, як і раніше, найчастіше приймає на стажування учасників своїх заходів, а також робить додаткові набори на стажування, які стартують восени та навесні. Недавно завершився черговий осінній набір. «Ми були приємно здивовані такою величезною кількістю достойних кандидатів, проте варто було обрати найкращих, — розповідає молодший партнер та керівник департаменту із розвитку АО AVER LEX Юлія Патій. — Сьогодні в нас стажуються п’ятеро найдостойніших претендентів. Стажер закріплюється за певним адвокатом, який повністю курує його активність, ставить завдання, надає зворотний зв’язок. Кожного «молодого адвоката» ми сприймаємо як майбутнього колегу, тому вони виконують не просто тестові завдання, а включаються у проектну роботу».

Частина юрфірм віддає перевагу лише літнім програмам стажування. «Нинішня кризова ситуація жодним чином не вплинула на проведення Літньої школи стажування 2014 року, що вже проводиться третій рік поспіль у київському офісі Baker&McKenzie, — говорить менеджер з управління персоналом МЮФ Baker&McKenzie Юлія Мацик. — Усе залишилося без змін: стажування — орієнтоване на студентів, які на момент відбору на стажування завершили третій курс і старші — аж до випускників. Час проведення — кінець липня — початок серпня, що складає шість тижнів. До цього часу всі студенти вже завершили навчання та здали сесії».

Кількість учасників-стажерів у Літній школі стажування залишилася незмінною, так само, як і умови стажування. Після проходження відбору, що складається з чотирьох етапів, восьмеро стажерів мають змогу безпосередньо зануритись і відчути на практиці справжню роботу юристів. За словами Юлії Мацик, юристи та партнери залучають стажерів до всіх проектів, над якими ведеться робота на час проведення стажування. Окрім безпосередньої роботи з клієнтськими завданнями, стажери також протягом перших двох тижнів прослуховують семінари та презентації старших юристів і партнерів про специфіку роботи юриста, а також проходять тренінги з інформаційних технологій.

Традиційно запрошує студентів на стажування в період з червня по серпень юридична фірма «Василь Кісіль і Партнери». Загальна тривалість стажування визначається індивідуально і може тривати від двох до чотирьох тижнів.

Студенти, які працюють у «Василь Кісіль і Партнери», також беруть участь у міжнародних програмах стажування, зокрема в Канадсько-Українській Парламентській Програмі (КУПП). «Програма допомагає юристам здобути досвід, розширити кругозір та зсередини дізнатися про роботу інституцій іншої країни, — розповідає HR-менеджер ЮФ «Василь Кісіль і Партнери» Інна Телегіна. — З метою обміну знаннями, досвідом та культурним обміном в 2013 році компанія запросила на стажування студентів з інших країн». Так, студент зі школи права Університету Південної Кароліни мав можливість долучитися до юридичних проектів з корпоративного права. Тоді як студент Оксфордського університету, який навчається на філологічному факультеті, проходив перекладацьку практику.

«Організовуючи стажування, ми ставимо за мету дати талановитим студентам стати на деякий час частиною нашої команди, відчути нашу корпоративну культуру і зазирнути у світ роботи професіоналів, — підсумовує пані Телегіна. — Допомагаємо зробити декілька кроків до професійного становлення, познайомитися та попрацювати з людьми, в яких хочеться і є чому вчитися. Стажування також дає можливість визначитися студенту, чи хоче він працювати саме в юридичній фірмі, адже юридична освіта відкриває також інші можливості для самореалізації».

 

Дорогу активним

 

Вимоги до студентів-прак­ти­кан­тів в українських юридичних фірмах підвищуються з кожним роком. З огляду на високу конкуренцію та суворі вимоги ринку до фахівців, опинитися на стажуванні не так і легко — потрібно або показати себе у конкурсах, які проводять юрфірми, або ж пройти декілька кіл відбору. Серед критеріїв (окрім власне правових знань) — володіння іноземними мовами, активність та навчання у вищому навчальному закладі з позитивною репутацією кузні юридичних кадрів.

Найбільше способів потрапити на стажування студентам пропонує DLA Piper. Перший — участь у Все­українському конкурсі для студентів-правників, який компанія проводить уже дев’ять років поспіль і незабаром розпочне десятий, ювілейний, конкурс. Переможці цього конкурсу потрапляють на стажування в офіси компанії. Цьогоріч це будуть стажування у київському офісі DLA Piper (як і минулого року).

DLA Piper також має домовленість з Київським національним економічним університетом стосовно прийняття на офіційне стажування їхніх студентів юридичного факультету четвертого курсу і вище, а отже, деканат вишу надсилає до компанії найкращих студентів на стажування згідно із узгодженим графіком. «Однак у такої практики інша програма, ніж програма стажування для переможців Всеукраїнського конкурсу DLA Piper», — зауважує Маргарита Карпенко.

Наполегливий студент може потрапити на практику в офіс компанії і самостійно, не беручи участь у конкурсах. Як правило, такі студенти надсилають запити та резюме на електронну пошту, телефонують тощо. Але, за словами Маргарити Карпенко, це швидше поодинокі випадки, і результат залежить від резюме кандидата.

Справді, до чималої кількості юрфірм потрапити на стажування мають можливість здебільшого учасники конкурсів та інших заходів, які підтримує або організовує компанія. «Як показує практика, найчастіше стажерами стають учасники наших заходів, перевірені в «польових умовах» під керівництвом адвокатів, — підтверджує Юлія Патій. — Це ми називаємо «2 в 1»: попередньо нав­чаємо певним практичним основам і запрошуємо найкращих на стажування з можливістю подальшого працевлаштування».

Юридична фірма «Василь Кісіль і Партнери», пропонуючи стажування студентам четвертих і п’ятих курсів профільних вишів, віддає перевагу активним студентам, тож у тих, хто бере участь у заходах, шанси вищі. «У першу чергу оцінюється рівень професійних знань та рівень володіння іноземними мовами, — озвучує вимоги компанії Інна Телегіна. — Активна життєва позиція студента, членство у громадських професійних організаціях та участь у юридичних конкурсах теж є суттєвою перевагою для потенційного кандидата. Наприклад, студенти, які беруть участь у стипендіальних конкурсах Ліги студентів АПУ за ініціативи та підтримки ЮФ «Василь Кісіль і Партнери», отримують можливість проходити двотижневе стажування».

Але шанси потрапити до юрфірми у тих, хто з якоїсь причини не може або не хоче брати участь у конкурсах, є. Приміром, відкритим є конкурс на проходження стажування у Baker&McKenzie. «У квітні кожного року ми розміщуємо інформацію на нашому сайті про відкриття конкурсу, вивішуємо у вишах оголошення на інформаційних куточках, робимо розсилки на студентські спілки, а також беремо участь у Днях правничої кар’єри, що проводиться Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, — розповідає Юлія Мацик. — Беручи це все до уваги, кожен студент, який прагне розвиватися в напрямі юриспруденції, так чи інакше може знайти інформацію про стажування у нашій фірмі».

У Baker&McKenzie також дослухаються до порад та рекомендацій викладачів, з якими вона співпрацює, але всі студенти, незалежно від того, подались вони самостійно чи були рекомендовані вишами, проходять усі етапи відбору однаково.

Міжнародна юридична фірма Integrites співпрацює зі студентами провідних юридичних вишів, віддаючи перевагу випускникам Київського національного університету імені Тараса Шевченка та КІМО, Києво-Могилянської академії, Харківської академії Ярослава Мудрого, Одеської юридичної академії та Академії адвокатури України. «Але найбільше уваги ми приділяємо не формальним вимогам, таким як виш, а особистісним якостям та талантам молодих спеціалістів, — стверджує HR-Director компанії Олена Дмитрук.

Щоправда, є низка вимог, які Integrites не може порушувати при прийомі молодих юристів на роботу та стажування. Перш за все, це знан­ня англійської мови. «Жодного студента у нас не було, який не володів би англійською мовою вільно, — говорить пані Дмитрук. — Важливим є і знання спеціальної лексики — це можуть бути курси English Legal Writing, Legal English тощо».

Окрім знання англійської мови, для Integrites важливою є мотивація. «Саме молоді, амбіційні спеціалісти, захоплені своєю професією, і досягають небувалих висот та успіхів», — переконана Олена Дмитрук.

Мотивація є одним із основних критеріїв і для студентів, які хочуть пройти стажування у AVER LEX. За словами Юлії Патій, вимоги, яким має відповідати студент, дуже прос­ті: «наполегливість у всьому, «здорова зубастість», очі, «які горять» ­бажанням будувати кар’єру адвоката, високий рівень самоорганізації, любов до права, бажання приєднатися саме до нашої команди та розвиватися в наших спеціалізація». Усе інше додасться, впевнена вона.

Окремо Юлія Патій виділяє навички складання резюме. «Мені дуже імпонує, що сьогодні студенти вже навчилися писати достойні резюме та мотиваційні листи, за якими теж можна одразу робити певну вибірку, — говорить вона. — Для натхнення цитата із одного мотиваційного листа: «Я найкращий претендент, адже я маю конкретну ціль — стати вправним юристом. Велика мотивація та тверде прагнення до професійного росту спонукає мене до самовдосконалення й безперервного руху вперед!». На зустрічі (і вже в подальшій роботі) ми переконалися, що це не порожні балачки, а цілком усвідомлені слова, які підкріплюються щоденними діями».

 

Залишайся зі мною

 

Звичайно, проходячи стажування, переважна більшість студентів мріє про отримання роботи у компанії. Особливо, якщо стажування пройшло успішно. Але тут усе залежить не стільки від студента, скільки від збігу обставин.

«Ми не обіцяємо працевлаштування нашим стажерам, — пояснює Маргарита Карпенко. — І все ж є випадки, коли стажери залишалися працювати в компанії. Це питання дуже залежить не тільки від успішного проходження стажування, але й від того, чи зацікавлена компанія в нових співробітниках на тому чи іншому етапі». За увесь час проведення Всеукраїнського конкурсу для студентів (а це дев’ять років), у компанії залишилося працювати близько п’ятьох його переможців.

В інших компанія показники працевлаштування вищі. Лише за два останніх роки у Sayenko Kharenko пройшли стажування близько 16 студентів, з яких близько 80 % продов­жили працювати у компанії, у AVER LEX з 15 студентів залишилася у компанії майже половина, а «Василь Кісіль і Партнери» запросили на роботу дев’ятьох стажерів із 50.

«Студенти, які працюють у нашій юридичній фірмі, успішно поєднують навчання у виші з роботою, — стверджує Інна Телегіна. — Багато молодих колег проходили стажування у компанії під час канікул, потім поверталися до навчання, а після отримання диплома приходили до нас працювати».

Загалом представники юрбізнесу та викладачі вищих навчальних закладів з кожним роком усе більш схвально відгукуються про студентів-юристів, відзначаючи амбіційність, бажання виходити за рамки стандартного навчання, прагнення вирішувати нестандартні завдання тощо.

Справді, сьогодні для успіху в юридичній професії замало самих лише знань та навичок їх використовувати. «Для побудови успішної кар’єри майбутнім юристам необхідно дивитися ширше на свою роль, трансформувати підходи до роботи, відповідаючи на виклики часу та динаміку ринку юридичних послуг, розвиватися не лише у рамках обраної юридичної спеціалізації, а й у напрямі розвитку бізнесу та управління проектами», — рекомендує Альона Гірда із Sayenko Kharenko.

Досвід та практика

Маргарита КАРПЕНКО, керуючий партнер київського офісу МЮФ DLA PIPER

У наших конкурсах та програмах можуть брати участь усі бажаючі, незалежно від того, з якого вони вишу (вони мають відповідати вимогам конкретної програми стажування). Однак перемагають з усіх учасників зазвичай активні, сильні особистості, які не тільки доб­ре підготовлені теоретично, але й мають деякі практичні навички, а також знають англійську мову на високому рівні (це в нас окремий важливий критерій відбору).

DLA Piper має також потужну програму стажувань для співробітників за кордоном. Наразі двоє співробітників київського офісу перебувають на тривалому стажуванні в іноземних офісах. Серед бонусів такої програми для компанії — безперечно, обмін досвідом та запозичення найкращих практик із центральних офісів, куди, зазвичай, співробітники їдуть на стажування. Причому такі стажування компанія організовує не тільки для юристів, але й для ключових співробітників департаментів бек-офісу.

Складові успіху

Олена ДМИТРУК, HR-Director МЮФ Integrites

Юридична професія — та, в яку завжди потрібно інвестувати: зусилля, час, гроші та знання. Тому кар’єрний шлях юриста логічно починається зі стажування — на моєму досвіді це найбільш поширена картина. Якщо говорити про тенденції, то найчастіше молоді юристи починають проходити практику або стажування з третього курсу, а після закінчення магістратури — працювати на повний день. Також одна з поширених сучасних тенденцій — здобуття освіти за кордоном. Найчастіше це закінчення бакалавра в Україні та перехід на магістратуру в закордонні заклади.

Таким чином, якщо ви хочете здобути освіту юриста, а потім успішно працювати в одній з провідних юридичних фірм, то потрібно, по-перше, вільно володіти іноземними мовами, по-друге — сильна мотивація і, по-третє, бути працьовитою людиною з прагненням до розвитку в професії.

Правильна наполегливість

Юлія ПАТІЙ, молодший партнер, керівник департаменту із розвитку АО AVER LEX

Зважаючи на те, що адвокатське об’єднання AVER LEX є вузькоспеціалізованою компанією із своєю нішею — захистом у рамках кримінальних проваджень, то кризові тенденції нас фактично не зачепили, а лише збільшили обсяг роботи, додали як нових клієнтів, так і низку проектів pro bono. Не стала винятком і політика соціально-корпоративної відповідальності компанії. Наша компанія завжди відкрита до студентських стажувань та ініціювання навчальних проектів.

Ми відкриті і чуємо всіх, хто хотів би пройти стажування у нас. Але не можемо дати всім таку можливість. Тому обираємо найкращих та найперспективніших різними методами: і за успішним проходженням наших навчальних соціальних проектів, і за наполегливим стуканням у наші двері, і за достойними рекомендаціями. Цікаві були випадки, коли «потенційні колеги» дивували своїм «комплексним підходом»: приносили роздруковані резюме та мотиваційні листи прямо в офіс, писали в фейсбуці на публічній сторінці, писали кільком партнерам одночасно на пошту, прямо спілкувалися на громадських заходах. І це в нас називається «правильна наполегливість».

Перевага стажерам

Юлія МАЦИК, менеджер з управління персоналом МЮФ Baker&McKenzie

Найголовніші вимоги для проходження конкурсу на стажування — це вчасне та повне подання необхідних документів, відмінне написання тестової роботи, що вимагає вільного володіння англійською мовою, а також прагнення та бажання студента до отримання нових знань. Тому якщо студент відповідає таким критеріям, то у нього є всі шанси потрапити на стажування до нашої фірми, і при цьому жодних преференцій щодо вишів ми не маємо.

За роки проведення Літньої школи стажування, а це вже три роки, ми прийняли на роботу п’ятьох студентів. Більшість з них вже стали дипломованими спеціалістами, а деякі ще закінчують навчання. Ми надаємо змогу студентам, які ще не отримали дипломи, поєднувати роботу з навчанням та сесіями. На майбутнє, щойно у нас з’являється вакансія, ми, звичайно ж, надаємо перевагу кандидатам, які успішно пройшли стажування у нас.

Командні навички

Альона ГІРДА, менеджер з управління персоналом ЮФ Sayenko Kharenko

При відборі стажерів ми дотримуємося таких критеріїв: знання англійської мови на високому рівні, уважність, аналітичні якості, здатність чітко та зрозуміло викладати свої думки як усно, так і письмово, а також швидко опановувати нові знання. Інтерн Sayenko Kharenko — це насамперед людина, яка вміє працювати в команді та швидко адаптується до змін.

Проактивна життєва позиція — додаткова перевага для студента, який бажає потрапити на стажування в Sayenko Kharenko. Активна участь у конференціях, семінарах, правничих школах та подібних заходах, членство в профільних молодіжних організаціях підвищують шанс потрапити як до нашої фірми, так і до будь-якої іншої компанії.

Щодо вишів, то безумовними лідерами і так званими постачальниками талантів залишаються Київський національний університет імені Тараса Шевченка та Національний університет «Києво-Могилянська академія», також варто відзначити Національний університет «Острозька академія».

Долучитися до проектів

Інна ТЕЛЕГІНА, HR-менеджер ЮФ «Василь Кісіль і Партнери»

Під час стажування студенти працюють з наставником (зазвичай це радник або старший юрист фірми) і отримують завдання з поточних проектів, що дає можливість одразу зануритись у вир правової роботи. Завдання стажери отримують винятково юридичного характеру, а адміністративний департамент (секретарі, перекладачі, економісти) надає підтримку. Таким чином, у юристів і стажерів є можливість займатися тільки цікавими професійними проектами та виконувати творчі завдання.

Студенти цікавляться всіма практиками, без винятків. Однак інколи буває так, що під час співбесіди з керуючим партнером або керівником практики студенту радять спробувати свої сили в іншій практиці і саме в тій практиці юрист досягає успіху. Досвідчені професіонали фірми дуже добре відчувають потенціал кожного молодого спеціаліста.