Події: Мислити глобально

Оксана КОЖУХІВСЬКА

Міжнародна конференція Kiev Arbitration Days 2011, організована Асоціацією правників України, стала одним із наймасштабніших юридичних заходів, що будь-коли проводилися в Україні

18 листопада 2011 року в м. Києві Асоціація правників України (АПУ) провела у готелі Radisson Blu дводенну міжнародну конференцію Kiev Arbitration Days 2011: мислити глобально.

Торік конференція, організована спільно з Міжнародною асоціацією юристів (International Bar Association, ІВА), показала, що міжнародний арбітраж є актуальною та затребуваною темою, а Україна — цікавою для експертів із-за кордону. Саме тому цього року організаційну частину заходу Асоціація правників України взяла на себе. У результаті конференція Kiev Arbitration Days 2011 стала мало не наймасштабнішим заходом за весь час існування Асоціації.

Конференція зібрала близько ста двадцяти учасників з різних країн світу: Австрії, Німеччини, Швеції, Румунії, Польщі, Великої Британії, Росії, Швеції, Франції, Фінляндії. Серед доповідачів — провідні експерти у галузі міжнародного арбіт­ражу та представники міжнародних арбітражних інституцій.

Першим на відкритті конференції виступив президент АПУ Валентин Загарія. Він висловив переконання, що міжнародний арбітраж може бути дієвим та ефективним інструментом вирішення комерційних спорів у реаліях недосконалої судової системи України. «Дводенна конференція Асоціації правників України завдяки насиченій програмі та високопрофесійним доповідачам сприятиме збільшенню обізнаності юристів з перевагами та особливостями міжнародного комерційного арбітражу. У той же час успіх конференції значною мірою зумовлено особистим внеском та ініціативою програмного координатора, керуючого партнера ЮФ ENGARDE Ірини Назарової», — зазначив Валентин Загарія.

У свою чергу, пані Назарова розповіла про те, що конференцію було задумано з метою зміцнення зв’язку між Україною та світом. «Назва конференції — це наше звернення до всіх учасників. Ми хочемо показати справжню Україну — цей ресурс людей, можливостей та ідей. Хоча нам ще потрібен час, щоб привести законодавство у відповідність міжнародним стандартам і подолати ряд інших перешкод, однак я вірю, що наша країна відіграватиме важливу роль у світі», — сказала Ірина Назарова.

Перебіг подій

Після офіційного відкриття конференції програма першого дня заходу запропонувала учасникам спектр актуальних питань сучасного міжнародного арбітражу.

Першу сесію, присвячену цілісності міжнародного арбітражу, експерти розпочали визначенням еволюції ролі державних судів в арбіт­ражному процесі. Голова практики з питань вирішення судових спорів White&Case LLP Павло Петкевич (Польща) поділився спостереженням, що з часом вплив державних судів на арбітраж меншає, однак у будь-якому випадку арбітраж потребує сприяння від державної судової влади.

Підтримуючи позицію колеги, Королівський арбітр з 20 Essex Street сер Браян Ніл як приклад навів гучну справу West Tankers або «Фронт Комор» (2009 рік). У цій справі Суд Євросоюзу виніс рішення, за яким заборонив судам країн — членів Євросоюзу видавати судові заборони на підтримку арбітражу. Таким чином, відповідачі мають можливість ініціювати провадження в іншій юрисдикції в обхід арбітражним зас­тереженням.

На завершення сесії керуючий партнер АФ ENGARDE Ірина Назарова (Україна) разом із партнером Baier Bohm Rechtsanwalte Ерхардом Бьомом (Австрія) розвіяли міф про обов’язкову конфіденційність арбіт­ражного процесу. Насправді з конфіденційністю все виявилося досить непросто, адже не всі арбітражні інституції розглядають необхідність дотримання вимог конфіденційності як данину — в певних випадках цими питаннями необхідно опікуватись окремо, аж до включення відповідних застережень до арбітражних угод.

Друга сесія конференції, яка проходила під головуванням радника Секретаріату Міжнародного арбіт­ражного суду МТП Галини Жукової (Франція), показала, що юристи не завжди вправні фінансисти. А при виборі типу та місця арбітражу треба враховувати всі витрати, які необхідно понести, адже в процесі доведеться платити за все — від погодинної ставки арбітрів до послуг секретаря, оренди залу та супутніх витрат. Окрім того, арбітражний розгляд справи, як правило, триває до року, а інколи й більше, тому треба враховувати всі витрати на розгляд справи, які можуть виникнути в цьому проміжку часу.

Пообіді експерти звернули увагу на правила подання доказів, допиту свідків та підходів до підготовки документів для передачі справи до розгляду. А завершила роботу конференції сесія з питань етики, під час якої були розглянуті питання відводу арбітрів за законодавством різних країн, етичні питання участі сторін, свідків та юристів у міжнародному арбітражі.

У перерві між сесіями відбулася відеопрезентація особливостей арбітражу в межах Міжнародного центру вирішення міжнародних спорів (ICSID), яку представив старший юридичний радник ICSID Гонзало Флорес (США), перебуваючи у Вашингтоні на прямому зв’язку з Києвом.

Увечері організатори запросили доповідачів та учасників конференції на вечірній прийом в унікальній архітектурній пам’ятці Києва — Шоколадному будинку. Під час короткої офіційної частини програмний координатор конференції Ірина Назарова подякувала всім, хто доклав зусиль для її успішної організації та проведення, і вручила дипломи доповідачам.

Другий день конференції був присвячений питанням всебічного захисту інвестицій та міжнародному інвестиційному арбітражу. Експерти розглядали способи структурування інвестицій, захисту від ризиків, у тому числі політичних, використання режиму найбільшого сприяння та можливості мирових угод, виконання рішень арбітражів та інші питання. Однак одним із головних висновків цього дня стало усвідомлення того, що мало не основною запорукою інвестиційної привабливості країни є бажання самих громадян вкладати кошти у національну економіку та довіра до своєї держави.