Моя компанія: Захищаючи цінності

Віце-президент «Сітібанк» в Україні, член Наглядової ради меткомбінату «Дунаферр» в Угорщині, директор інвестиційного банку «Драгон Кепітал», директор з реструктуризації та стягнення боргів у «Сведбанк», виконавчий директор банку «Форум» (німецька група «Комерцбанк») — це ще не весь кар’єрний список Олександра Завадецького, який 2009 року вирішив створити власну альтернативу роботі у компаніях та почав розвивати приватну юридичну практику. Будучи адвокатом з 2001 року та маючи бажання займатися вирішенням конфліктних ситуацій, пан Олександр заснував у 2009 році адвокатське бюро, яке спеціалізується на вирішенні спорів та кримінальному процесі. Чи було рішення змінити кар’єру правильним, про специфіку роботи адвокатського бюро, попит, пропозицію та інші особливості роботи фірми з «кримінальною спеціалізацією» розповів Олександр Завадецький, директор Адвокатського бюро Завадецького

Пане Олександре, що ж насправді змусило змінити успішну кар’єру у фінансовій сфері на юридичну практику, до того ж у досить специфічній галузі?

Справді, час моєї роботи штатним юристом у компаніях я б назвав продуктивним, особливо впродовж п’яти-шести останніх років. Наприклад, один із проектів — меткомбінат в Угорщині — був найбільшою інвестицією українського бізнесу в Європейському Союзі. А у «Драгон Кепітал» з 2006-го по 2009 рік більша частина українських проектів на ринках капіталів була нашою — це IPO, M&A, управління активами і ще багато чого цікавого. Робота з проблемними кредитними портфелями була вже ближчою до «конфліктів», але все ж таки захотілося зайнятися дещо іншим, а саме: реалізуватися як адвокат і, зокрема, у сфері кримінального права.

 

Це щось внутрішнє?

Швидше так. Відчував, що мені цього не вистачає. Тому, власне, і був обраний такий формат як адвокатське бюро — юридична фірма, що надає адвокатський захист та допомогу, в нашому випадку, перш за все, юридичним особам та власникам бізнесу. Ми займаємося тим, що називається економічними злочинами, тобто white collar crime. Крім того, відчував, що завдяки тринадцятирічній роботі у міжнародних банках та великому українському бізнесі набув корисного досвіду, який можна використовувати в адвокатській діяльності.

 

Займаєтеся винятково кримінальним правом?

Не тільки. Але це та спеціалізація, яка склалася сама собою за декілька останніх років. Більша частина наших замовлень та успіхів — саме у цій сфері. Узагалі ми орієнтуємося на роботу з будь-якими конфліктами — господарськими, цивільними, адміністративними, а також з кримінальними справами. Працюючи з борговими зобов’язаннями, ми почали виокремлювати для себе такий сегмент, як кримінально-правова складова цих справ.

Це справи, де клієнтам висуваються певні підозри чи обвинувачення або ж вони самі вважають, що мають підстави у кримінальному порядку переслідувати свого недобросовісного контрагента. Згодом, коли ми глибше занурилися в цю тему, до нас почали частіше звертатися клієнти з подібними запитами, приміром, коли поряд із договірними відносинами має місце шахрайство, неправомірне привласнення тощо. У нашому портфелі сьогодні є великі справи щодо кредитного шахрайства, коли акціонери боржників присвоюють кредитні кошти чи виводять активи. Недавно також завершили розслідування крадіжки топ-менеджером у своєї компанії мільйонів євро шляхом укладення фіктивних договорів.

 

А як вплинула на вашу практику нинішня ситуація в країні?

З’явилося досить багато справ за участю банків та страхових компаній у зв’язку із випадками у зоні АТО, де зараз масово знищується майно та вчиняються насильницькі дії. Так, при їх визначенні, чи має страхувальник право отримати страхове відшкодування і чи повинен страховик його виплачувати, принципове значення має кваліфікація події — є вона страховим випадком або ж форс-мажором. Останнім часом у нас було декілька справ на мільйонні суми у доларах, де нашим завданням був супровід кримінального розслідування цих подій. Наша робота полягає у тому, щоб, використовуючи процесуальні методи, домогтися адекватної кваліфікації подій та розслідування. З проблемами, пов’язаними із заподіянням шкоди майну, до нас звертаються і банки, оскільки вони часто виступають заставодержателями та вигодонабувачами.

Також у нашій практиці зараз є декілька кримінальних справ, де обвинувачуваними та підозрюваними виступають бізнесмени, які підтримували попередню політичну еліту.

 

Такі справи мають масовий характер?

Ні, не масовий. Більше того, у багатьох таких справах адвокати не відіграють активну роль. Люди намагаються якось «зам’яти» їх самотужки, використовуючи особисті зв’язки. Але у деяких випадках потребують адвокатів з певними можливостями, наприклад, коли треба не просто вийти із СІЗО та закрити справу, а реабілітуватися та продовжити бізнес чи суспільну активність. Також є справи, в яких, окрім вміння працювати у кримінальному процесі, необхідна компетенція у різних галузях господарського права, у тому числі в міжнародних аспектах. Наприклад, якщо ми захищаємо фінансиста, який займався продажем акцій українського підприємства на фондовій біржі в Європі і якого підозрюють у введенні інвесторів в оману.

Окремою категорією справ є стягнення боргів та відшкодування шкоди, коли вичерпані цивільні чи господарські процесуальні методи, коли відбувається незаконний вивід активів, підробка документів, фіктивні угоди тощо. У кримінальному процесі є свої специфічні інструменти для роботи з такими проблемами.

Ось такою є наша специфіка сьогодні. Часто не ми вирішуємо, чим нам займатися, а клієнти ведуть нас у певний бік. Довелося навіть відкрити такий напрям, як насильницькі злочини, який наразі курує один із наших провідних адвокатів.

 

З відкриттям нових напрямів доводилося збільшувати штат?

Звичайно. Ми ростемо кількісно, хоча й повільно. У нашому напрямі кількість юристів не є визначальним показником. Для надання допомоги бізнесу у повсякденній діяльності важлива певна кількість фахівців, здатних опрацьовувати певний обсяг рутинної роботи. Чим ближче до адвокатської діяльності, тим більше значення має здатність невеликої команди ефективно виконувати унікальні завдання. На побачення з ув’язненим із командою юрисконсультів не пустять. Над клопотанням про проведення слідчих дій інколи має працювати одна людина, яка досконало знає матеріальні та психологічні аспекти справи і яка, власне, спілкується з усіма фігурантами. Приклади можна продовжувати… Нині в бюро працюють семеро адвокатів, двоє радників та двоє молодших юристів, плюс допоміжний персонал. Серед наших адвокатів є також колишні працівники МВС, які займали високі пости.

 

Працівники зі слідчим минулим — це рекрутингова тактика?

Так, коли я зрозумів, що ми йдемо у кримінальному напрямі, то почав залучати адвокатів із подібним досвідом роботи. Наявність таких фахівців дає нам змогу доб­ре орієнтуватися у правоохоронних структурах, на будь-яких рівнях та в будь-яких регіонах країни.

Це специфічна сфера роботи і для того, щоб швидко та ефективно допомагати своїм клієнтам, недостатньо бути просто грамотним юристом — потрібно ще знати, як функціонує ця система. Знати, як працюють слідчі, прокурори, аж до того, як вони один одному службові записки та рапорти пишуть. Не розуміючи цього, досягати результату дуже складно.

 

Є юристи, які зовсім не займаються кримінальною практикою?

Є юристи, які не спеціалізуються на кримінальному праві, їхня сфера — цивільний, господарський та адміністративний процес. Власне, крім кримінального права, я маю великий досвід у сфері корпоративних фінансів, і у нас є юристи, які ефективно підтримують мене у цій роботі.

 

Податкова практика теж представлена?

Так, податкова практика у нас є частиною того, що ми називаємо «регуляторна практика», тобто відносини осіб приватного права з регуляторами, але переважно в їх конфліктній частині. Нещодавно, наприк­лад, завершили справу за участю американської компанії, чиї посадові особи підозрювалися в ухиленні від сплати податків на велику суму. Ми домоглися закриття цієї справи на стадії досудового слідства. Довели безпідставність підозри та недостатність доказів загалом для існування цієї кримінальної справи.

Також одним із останніх великих проектів було податкове погодження передачі кредитного портфелю українським банком на баланс іноземного, для чого потрібно було отримати податкове роз’яснення. Робота з «податковою системою» видалася непростою, але, зрештою, вдалося отримати таке податкове роз’яснення, з яким операція набула комерційного сенсу.

 

Які ще масштабні проекти можете згадати?

У нас були справи, де ми супроводжували розслідування злочинів на стороні потерпілих компаній та завдяки нашій участі вдавалося розкривати злочини, знаходити активи, ідентифікувати злочинців, надавати подіям правильну кваліфікацію, а це безпосередньо зумовлювало можливість отримати відшкодування чи повернення привласненого. У таких проектах ми допомагали переважно страховим компаніям та банкам. Як я вже згадував, була також справа з розкриття привласнення коштів компанії її бухгалтером, до речі, майже три мільйони євро.

На стороні захисту була справа, де ми забезпечили звільнення з в’язниці іноземного громадянина на шість років раніше терміну, до якого його спочатку прирекли. Є справа, де ми домоглися зміни кваліфікації та звільнення обвинуваченого з-під варти, зараз працюємо над зняттям обвинувачення цілком. У господарських та адміністративних судах відстоюємо інтереси великих компаній з Європи, Америки, Китаю.

 

Вашим адвокатам доводиться працювати і детективами. Часто наймають лише для цього?

Оскільки в Україні не дозволена приватна детективна діяльність, то ми не можемо її вести. Але як адвокати ми маємо певні процесуальні права і за допомогою процесуальних методів можемо домогтися ефективного проведення кримінального розслідування.

 

Іноземні компанії часто звертаються за допомогою?

Серед юридичних осіб значна частина наших клієнтів — це іноземні компанії глобального масштабу.

 

Консультуючи щодо ведення бізнесу в Україні, пропонуєте клієнтам таку послугу, як кримінальний комплаєнс?

Звичайно, консультуючи клієнтів щодо регуляторного середовища, ми звертаємо увагу на питання дотримання законодавства, порушення якого може потягти за собою відкриття певних процедур, таких як кримінальне переслідування, адміністративні позови, накладення санкцій. Тобто за великим рахунком ми це робимо, але основний напрям нашої діяльності — робота з проблемами, що виникають.

Є ще один цікавий момент. Часто компанії, шукаючи адвокатів для розв’язання певної проблеми кримінального характеру, проводять тендер на надання послуг із комплаєнсу. Але фактично робота розпочинається саме з кримінальної чи судової справи, «ось, до речі, в нас тут є одна справа…». Тобто фактично тендер проводиться на комплаєнс, але реально роботи по ньому менша частина.

 

Сьогодні справді багато методів роботи, які порушують законодавство і можуть призвести до кримінальних справ?

Ми такі методи виявляємо у своїх клієнтів часто, але насправді звинуватити у тому їх не можна. Адже переважна більшість економічних злочинів передбачає наявність умислу. В наших клієнтів у більшості випадків умислу немає і при правильному захисті довести це цілком реально.

Щоправда, трапляється й інша ситуація, коли ми працюємо над тим, щоб довести умисел. Приміром, що це була не звичайна господарська діяльність, а цілеспрямований вивід активів, тобто доводимо відсутність комерційного сенсу у певних угодах.

 

Якої маркетингової стратегії дотримуєтеся?

Ми обираємо стриману маркетингову політику, не здійснюємо якихось набігів на потенційних клієнтів та не нав’язуємо послуги. Проблеми, з якими ми працюємо, є нестандартними. Ми ж не можемо пропонувати людям: коли почнеться слідство — звертайтеся до нас. Це не є частиною бізнесу, ніхто не планує потрапляти у такі ситуації. Усе, що ми можемо робити, це інформувати про свою присутність (приміром, за рахунок рекламних макетів у ділових та профільних виданнях, при відвідуванні певних заходів, у тому числі й міжнародних). І той, кому це буде потрібно, нас знайде. Крім того, на нашому сайті є сторінка, де викладаються наші справи. Бачу, що це допомагає.

 

Надаєте послуги pro bono? Які ще проекти з корпоративної соціальної відповідальності реалізуєте?

Пропонувати не пропонуємо, але часто виникає ситуація, коли допомагаємо клієнтам, не беручи за це оплату. Це відбувається, коли у процесі роботи виникає низка додаткових проблем і ми їх розв’язуємо, не збільшуючи при цьому гонорар. Ми цінуємо, перш за все, відносини з клієнтами. Можу пригадати смішний випадок: декілька разів їздив до клієнта у тюрму, далеко від Києва, на власному авто. У результаті цих поїздок ремонт коштував у рази більше, ніж гонорар за самі поїздки. Але то була справа «честі адвокатського мундиру», людині треба було допомогти.

Що стосується КСВ-проектів, то вважаємо, що обов’язковою частиною діяльності юрфірми має бути благодійність. Ми допомагаємо дітям через спеціалізовані фонди.

 

Ви та ваші співробітники відвідуєте різноманітні юридичні форуми, конференції тощо? Якщо так, то яку користь це приносить з огляду на досить вузьку спеціалізацію вашого бюро?

Так, співробітники ходять на такі заходи від EBA та AmCham, я в основному беру участь у міжнародних заходах, наприклад у конференціях IBA. Такі заходи допомагають встановити контакти і ознайомитися з досвідом адвокатів з white collar crime в інших країнах, де вона добре розвинута, таких як США чи Велика Британія. Було декілька справ із трансграничними нюансами (коли, приміром, доводилося шукати активи в інших юрисдикціях), де мені дуже знадобилися мої знайомства із адвокатами з інших країн. Тож такий формат спілкування просто необхідний.

 

Які плани на найближче майбутнє і на що очікуєте від нас­тупного року, який обіцяє стати досить складним для юридичного ринку?

Можу сказати, що терміни «ринок», «юридичний бізнес» та подібні до них не зовсім пасують до того, що ми робимо. Є в англійській мові таке поняття — commodity product, тобто стандартний продукт. У застосуванні до роботи юристів стандартний продукт — це, наприклад, складання договорів та видання юридичних висновків (не завжди, але переважно). Для тих, хто на цьому спеціалізується, це «бізнес» і вони діють «на ринку». Якщо адвокат сприймає свого підзахисного, як бізнес, а кримінальні суди та тюрми, як ринок, — гріш йому ціна. Тому наш план — перш за все, удосконалюватися професійно та не забувати про соціальну складову нашої діяльності, а там уже буде, як буде.

-->