Особистість: Виграшна позиція ЮФ Legal Eagles

Юридична компанія Legal Eagles на ринку юридичних послуг України з’явилася лише минулого року. Костянтин Сидоренко, відчувши, що настав час відкривати власну справу, зробив акцент на судовій практиці. Проте насолоджуватися плодами своєї праці поки що зарано, адже компанія тільки набирає обертів. Чому виникла потреба заснувати нову юридичну фірму, як її назва відображається на філософії компанії та яким чином захоплення впливає на професійну діяльність, у бесіді з «УЮ» розповів засновник Legal Eagles Костянтин Сидоренко

Пане Костянтине, Ваша компанія на ринку юридичних послуг з’явилася нещодавно. Чим було викликане рішення створити власну компанію? Чому Ви взагалі обрали цю сферу?

Чому я юрист? Таке, здається, прогнозоване запитання, до якого мав би і підготуватися, але такі найчастіше і заганяють у кут (посміхається). Не хочеться бути банальним, але й не перебільшуватиму. У «шалені» 90-ті я, як і більшість молоді, особливо нічим не цікавився, майже весь вільний час проводив з друзями, які й досі займають важливе місце в моєму житті. Єдине, що мене захоплювало, — це детективні історії Гарднера та Рекса Стаута, уявляв себе на місці Ніро Вульфа, намагався спрогнозувати розвиток подій. Тому, коли постало питання обрання вишу і професії, юриспруденція була першою і єдиною у списку. Так і став юристом, а потім і адвокатом.

До створення ж власної фірми йшов доволі довго. У певний час мені набридло їздити з однієї інстанції в іншу і я зрозумів, що сам хочу контролювати всі процеси. Одночасно хотілося бути корисним і особисто впливати на розвиток подій, мати змогу щось змінити. Тоді я вирішив зібрати невелику команду юристів, розподілити між ними роботу, а самому осісти в кабінеті.

Коли здобували освіту, думали про те, що колись у вас буде власна компанія?

Спочатку збирався йти на державну службу, думав стати суддею. Потім мені ця ідея перестала подобатися і я вирішив все-таки пов’язати своє життя зі стороною клієнта, а не суду. Відтоді усвідомив, що потрібно мати власну контору, професіоналів, які у ній працюватимуть. До того часу, поки клієнтів було небагато, справлявся власними силами, але тепер усе змінилося. Нині в ЮФ Legal Eagles, окрім мене, працюють ще четверо юристів.

Чим Ви керувалися при виборі назви компанії, адже Legal Eagles можна перекласти як «орли юриспруденції» — назва досить гучна, пригадується однойменний американський фільм. З іншого ж боку, для ринку юридичних послуг, де кожна друга фірма названа за прізвищами партнерів, це нехарактерно.

І мені це не подобається! Не хотів, щоб моя фірма називалася за аналогією з іншими. Усі мають подібні назви, а я не люблю бути як усі!

Вирішивши створити власну компанію, перебрав багато варіантів назви. «Як корабель назвеш, так він і попливе», а моя фірма, сподіваюся, стане надійним крейсером. Тільки не плутайте з «Титаніком» (сміється).

Назва, по-перше, має бути звучною, а по-друге, відображати найкращі якості. Мені пропонували різні варіанти і родичі, і друзі, та у певну мить назва Legal Eagles прийшла сама, з нею і логотип.

Для «орлів юриспруденції» і принцип роботи відповідний — продумати наперед можливі варіанти розвитку подій і прорахувати всі ризики для клієнта, адже я вважаю, що не маю права на помилку.

Які практики розвиваєте, як позиціонуєте свою фірму на ринку?

Мені особисто ближче судова практика, пов’язана насамперед з господарською діяльністю. Також беруся за адміністративні справи, якщо кримінальні, то лише економічні злочини. Тож спеціалізуюся на спорах між юридичними особами, юридичними особами і державними органами, на податкових спорах. Саме в цих напрямках збираюся розвивати і себе, і юридичну компанію в подальшому.

Проте вже зараз сфера діяльності фірми настільки широка, що клієнти можуть отримати відповіді на будь-які юридичні запитання. Я налаштовую своїх юристів на те, щоб до кожної справи вони підходили комплексно і працювали на результат.

У корпоративній практиці нині вважаю головним підбір оптимальної організаційно-правової форми ведення бізнесу, яка допоможе клієнтам максимально досягти бажаної мети. Часто проводимо повний юридичний аудит компаній, унаслідок чого виявляємо прогалини в роботі підприємств і допомагаємо їх виправити.

У своїй адвокатській практиці здебільшого займався економічними злочинами, тому мені добре відомо, що бізнес — справа ризикована. «Корпоративні війни» часто призводять до того, що колишні партнери ініціюють порушення кримінальних справ проти своїх ще вчорашніх компаньйонів. Наслідком може бути не тільки конфіскація усього майна, а й ув’язнення на декілька років. Тому завжди акцентую увагу, що захист у кримінальній справі буде тим ефективнішим, чим раніше клієнт або його родичі звернуться до адвоката. А далі — ваша проблема стане нашою.

Окрім того, для мене, як і для будь-якої людини, сім’я завжди залишається на першому місці, тому до вирішення сімейних спорів я підходжу з особливою увагою.

Ви тримаєте орієнтир на клієнтів із великого бізнесу? Хто переважно є клієнтами фірми?

Дозволю собі перефразувати Бенджаміна Франкліна: «Маленьких клієнтів не буває!». За таким принципом і працюю. Вважаю, що складні юридичні ситуації, які потребують професійної допомоги, трапляються в різних сферах великого і малого підприємництва. Приватні особи, серед яких є і гравці великого бізнесу, і депутати, і прості викладачі, також часто потрапляють у правові колапси, з яких я зі своєю командою допомагаю їм виплутатися.

Серед наших клієнтів є компанії, які працюють у наф­тогазовій сфері, девелоперські організації, фінансові та банківські установи.

Клієнти доволі різні, у всіх є певні проблеми. До нас звертаються і державні органи, зокрема деякі міністерства просять юридичної підтримки та супроводу великих угод і розробки контрактів.

Особливу увагу приділяю співпраці з банками. Вважаю, що не тільки позичальники, але й фінансові установи постраждали від фінансової кризи. Про велику кількість непогашених кредитів і банкрутств боржників навіть говорити не варто. Недобросовісні отримувачі кредитів не втомлюються розробляти нові схеми махінацій з нерухомим майном. Тому комплексний захист та представництво інте­ресів банків у судах різних інстанцій займає левову частку роботи моєї компанії.

Коли юридична фірма виходить на ринок, у неї, як правило, вже є декілька клієнтів, яких приводить партнер, що працював з ними раніше. Як Ви збираєтеся боротися за клієнта, адже ринок дуже щільний і конкуренція достатньо висока?

Що означає боротися? Клієнти самі приходять до нас за рекомендаціями, тому мені воювати за них не потрібно. Моя репутація і результати моєї роботи є запорукою появи нових клієнтів, які потребуватимуть якісних професійних послуг.

Не можу не погодитися з вами, що ринок юридичних послуг в Україні на сьогодні є насиченим, якщо не сказати перенасиченим, що детермінує виникнення жорсткого конкурентного середовища.

Проте навіть за таких умов я намагаюся вести здебільшого чесну конкурентну боротьбу.

Для мене добре ім’я компанії цінується на вагу золота, застосування відверто нечесних методів конкуренції вважаю абсолютно неприйнятним.

ЮФ Legal Eagles працює тільки в Києві?

У нас є дружні регіони, такі як Львів, Одеса, Харків, Дніпропетровськ. У цих містах з часом, можливо, і з’являться філії. Поки ж мої співробітники вивчають мапу України у відрядженнях (сміється).

Пане Костянтине, Ви «дружите» з мотоциклом, що певною мірою відображено і в логотипі компанії. Це хобі якось відбивається на професійній діяльності з точки зору швидкості прийняття рішень та реагування на нестандартні ситуації?

Це вже, напевно, не хобі, а спосіб життя. Я завжди намагаюся швидко реагувати на ситуацію. Щодо мого захоп­лення. Розумієте, у когось є машина — засіб пересування, у когось літак, але це розкіш, а мотоцикл — це зовсім інше, це — стан душі! І, до речі, в юридичному бізнесі, як і за кермом мотоцикла, необхідно бути впевненим у власних силах, особливо на швидкості.

Як давно Ви захоплюєтеся мотоциклами?

Це захоплення з’явилося не так давно. Спочатку мені здавалося, що найкращий відпочинок має бути біля води, багато часу проводив з родиною на катері. Проте мені це подобалося до того часу, поки один мій знайомий не посадив мене за кермо мотоцикла. Тоді я й зрозумів, що це — моє. Не варто пити чи палити або псувати здоров’я іншим способом, мотоцикл найкраще знімає стреси, додає адреналіну, надає можливість розвіятися.

До речі, дуже багато високопоставлених осіб, у тому числі серйозних адвокатів і докторів, захоплюються мотоциклами. Знаю навіть суддю, який під мантією носив шкіряні штани та куртку.

Якою уявляєте юридичну фірму за рік і якою б Ви її хотіли бачити загалом?

Не люблю загадувати наперед, навіть прогнози погоди не дивлюся…

Звичайно, хотів би, аби це була велика шанована юридична контора, яка спеціалізується не на кількості клієнтів, а на якості роботи. Клієнти мають розуміти, якщо вони до нас прийшли, то отримають справді якісні послуги і будуть задоволені результатом. Адже багато хто змінює юридичні фірми у пошуках ліпшого результату, я ж хочу, щоб у моїх клієнтів ніколи не виникало бажання змінити мою компанію на іншу.

Ще хотів би відкрити філії у великих містах.

Щодо спеціалізацій, розвиватимемо вже існуючі, і поки не досягнемо досконалості в цих напрямках, займатися чимось іншими не має сенсу.

Розвивати партнерство чи ні, ще не вирішив, адже інколи співпраця, м’яко кажучи, не дає бажаних результатів.

Багато хто з юристів займаються науковою діяльністю, викладають у вишах. У Вас не виникало такої потреби?

Я щойно вступив до аспірантури і збираюся займатися науковою працею. Обрав адміністративне право, буду його розвивати, адже хочеться зробити свій внесок у розвиток вітчизняного законодавства та вирішити велику кількість суперечливих питань та колізій.

Які поради можете дати юристам-початківцям, які мріють стати успішними?

Приділяти однакову увагу як професійному розвитку, так і розвитку своєї особистості. Нарівні з читанням юридичної літератури та вивченням судової практики залишати час для сім’ї та хобі. Успішна особистість має бути успішною в усіх сферах свого життя!

Я, наприклад, вважаю себе абсолютно щасливою людиною. Моя сім’я впевнена у моїх силах, друзі вважають, що я ніколи не зраджу, хобі рятує від стресів, а робота приносить задоволення.

Стисло про головне Костянтин Сидоренко

Народився: 13 січня 1983 року.

2006 року закінчив юридичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка з відзнакою, отримавши диплом магістра.

З 2008-го по 2011 рік займався приватною адвокатською діяльністю.

2011 року заснував юридичну компанію Legal Eagles.

Спеціалізується на скасуванні рішень податкових органів, консультаціях з планування та оптимізації оподаткування, безпеки бізнесу.

Одружений, виховує сина та доньку.

Хобі: мотоцикли.