Форум: Банківський здобуток

Дар’я СВАТКОВА

LEGAL BANKING FORUM, який відбувся 25 лютого 2015 року, показав, що банкіри готові до радикальних змін, аби зберегти українську банківську систему

Цього року газета «Юридическая практика» за підтримки Незалежної асоціації банків України провела перший захід для юрисконсультів банків — LEGAL BANKING FORUM. Тематика, що розглядалася на форумі, була, як ніколи, актуальною, тому й недивно, що у ньому взяли участь близько 200 учасників, з яких більша частина — представники банківської сфери: голови правління банків, директори юридичних департаментів, юрисконсульти.

Форум відкрився панельною дискусією на тему «Банківська система України сьогодні: в пошуках стабільності», в якій взяли участь виконуючий обов’язки заступника голови Національного банку України Владислав Рашкован, радник міністра фінансів України з банківських питань Юрій Блащук, голова Ради Незалежної асоціації банкірів України Роман Шпек та керуючий партнер ЮФ «Гвоздій та Оберкович» Валентин Гвоздій. Доповідачі під «керівництвом» модератора — старшого партнера ЮФ «Астерс» Армена Хачатуряна — розглянули питання щодо політики НБУ, концепції реформування банківської системи, огляду законодавчих ініціатив та повернення довіри до банків.

Продовжив тематику ініціатив та діяльності НБУ у другій секції, присвяченій внутрішнім питанням банківської діяльності, голова департаменту реєстраційних питань і ліцензування НБУ, екс-радник ЮФ Sayenko Kharenko Леонід ­Антоненко. Він підкреслив, що готується ініціатива, яка дозволить регулятору більш гнучко реагувати на спроби банку уникати виконання вимог законодавства. Про необхідність декапіталізації банківських установ та способи її проведення розповів партнер ЮФ «Ілляшев та Партнери» Максим Копейчиков. Керівник практики комплаєнсу, практики електронної та мобільної комерції, партнер МПЦ EUCON Святослав Сенюта нагадав присутнім юристам про важливість комплаєнсу у банківській сфері та розповів про необхідні кроки для його подальшого розвитку. Про актуальні питання оподаткування і обліку в банківській сфері розповів член Комітету НАБУ з питань захисту прав кредиторів, начальник юридичного управління ПАТ «Банк «ЮНІСОН» Олександр Ярецький. Модератором сесії виступив партнер МЮФ Integrites Олександр Алексєєнко.

У межах третьої сесії розглядалася робота з неплатоспроможними банками та з проблемними активами. Секцію, присвячену неплатоспроможним банкам, модерувала партнер, голова практики банківського і фінансового права, практики реструктуризації і неплатоспроможності в Україні МЮФ Dentons Наталя Селякова. Партнер Gryphon Investment Consulting Group Ігор Линник виступив з доповіддю про процедуру і варіанти виводу неплатоспроможного банку з ринку та особливості тимчасової адміністрації і ліквідації банку. Його тему продовжила радник ЮК L.I. Group Ірина Ковальчук, яка зупинилася на проблемному питанні відповідальності власників істотної участі за кредитними зобов’язаннями неплатоспроможного банку. У свою чергу, партнер ЮФ ILF Олексій Харитонов розповів, на що готові клієнти банку, що ліквідується, для збереження своїх активів.

Розглядаючи тему роботи з проб­лемними активами, партнер PLP Law Group Іван Легейда зупинився на можливостях позасудового врегулювання питання щодо звернення стягнення на предмет іпотеки банком шляхом придбання права власності на іпотечне майно. Як задовольнити вимоги банку за рахунок майна третіх осіб, розповіла партнер АФ «Династія» Сніжана Карагодіна. Заступник директора департаменту реструктуризації і стягнення АО «Ощадбанк» Ірина Мудра продемонструвала на прикладі з власної практики, як нестандартно можна врегулювати проблемну заборгованість клієнта. Про проблеми звільнення заставного майна банку з-під арешту розповів начальник юридичного відділу АО «ПроКредит Банк». Найбільш обговорюваним став виступ директора юридичного департаменту ПАТ «Банк Національний кредит» Олександра Полонського, який зупинився на проблемних питаннях щодо відповідальності кримських позичальників, а також розповів про деякі напрацювання в цьому напрямі. Модератором секції був керуючий партнер ЮК ­«Алєксєєв, Боярчуков та Партнери» Сергій Боярчуков.

Четверту сесію було присвячено кредитним спорам і банкрутству боржника. У межах секції з кредитних спорів виступили суддя Судової палати у цивільних справах Верхов­ного Суду України Людмила Охрімчук, суддя першої судової палати Вищого господарського суду України, к.ю.н. Олександр Кот, старший юрист МЮФ Baker & McKenzie Андрій Нікіфоров, партнер АО «СК ГРУП» Юлія Курило, директор юридичного департаменту банку Universal Bank Арсен Сорока та радник голови правління з юридичних питань ПАТ «Ідея Банк» Юлія Карпець. Доповідачі обговорили: відповідальність банків за неправомірні дії його працівників під час укладання і обслуговування вкладів; практику вирішення спорів, які виникають з кредитних договорів; як приймається рішення про оголошення дефолту за договірними зобов’язаннями, якщо кредиторів декілька; мінімізацію ризиків кредиторів від недобросовісних дій боржника при укладанні кредитного договору чи договорів забезпечення; відповідальність поручителя в кредитних відносинах; позасудові способи стягнення за рахунок заставного майна в кредитних правовідносинах. Модератором секції виступила радник ЮФ LCF Анна Оліфіренко.

У паралельній секції щодо банк­рутства боржника, яку модерував голова координаційної ради Всеукраїнської саморегулівної організації арбітражних керуючих Юліан Хорунжий, відбулася запекла дискусія щодо захисту інтересів банків у процедурі банкрутства боржника та ефективності цієї процедури для кредиторів. В обговоренні взяли участь: суддя третьої судової палати ВГСУ Ніна Ткаченко, керуючий партнер ЮК «Алєксєєв і Партнери» Сергій Боярчуков, старший юрист цієї ж компанії Олександр Ткачук, радник ЮФ Aequo Павло Білоусов та керівник управління правового забезпечення корпоративних проектів ПАТ «ПУМБ» Андрій Джура.

Завершився форум темою «Міжнародне фінансування», яка зібрала за одним столом партнера МЮФ Baker & McKenzie Ігоря Олехова, партнера МЮФ Integrites Олександ­ра Алексєєнка, радника, керівника практики банківського і фінансового права АО Arzinger Олександр Плотніков, заступника голови правління, начальника юридичного департаменту УкрСіббанку BNP Paribas Group Сергій Панов, голови правління ПАТ «Банк Форвард» Андрія Кисельова. Учасники відзначили, що банківська система перебуває у глибокій кризі, адже тільки за лютий відтік коштів з банків склав щонайменше 15 млрд грн, що пов’язано як з коливанням курсу іноземних валют, так і з законотворчою діяльністю у цій сфері.

Попри те, що теми здебільшого стосувалися виходу з кризи, учасники LEGAL BANKING FORUM зберігали позитивний настрій, тому сподіватимемося, що нас­тупного року захід буде присвячено новим шляхам розвитку банківської сфери.

-->