Репортаж: Вижити по-новому

Учасники ХІ щорічного форуму Асоціації правників України «Розвиток ринку юридичних послуг в Україні», що відбувся 27 лютого 2015 року, ділилися песимістичним настроєм, своїми очікуваннями від реформ та правилами роботи у кризові часи

Те, що Форум, принаймні його перша половина, видався дещо песимістичним, не зауважив хіба що лінивий. Справді, навіть доповіді про реформи звучали не надто оптимістично, що вже й говорити про аналіз ситуації на ринку та у країні. Утім, кожен виступ все одно завершувався словами надії на краще та побажаннями скористатися ситуацією і знайти нові, універсальні спо­соби для розвитку бізнесу. Але про все по порядку.

Відкрився Форум виступом мініст­ра екології та природних ресурсів України Ігоря Шевченка, який був першим президентом АПУ та одинадцять років тому висунув ідею проведення такого форуму. Пан міністр розповів про історію започаткування заходу і про те, як форум впливав на ринок (зокрема, як після форуму відбувалися навіть злиття юрфірм) та ринок на форум.

Привітав присутніх також зас­тупник київського міського голови, секретар Київради Олексій Резніков, який до переходу з юрбізнесу на держслужбу завжди був активним учасником та доповідачем форуму. Він наголосив на тому, що сьогодні АПУ є найбільш стабільною організацією, яка об’єднує юристів, а також висловив сподівання, що наявність на високих державних пос­тах колишніх практикуючих юристів — це шанс на зміни. Насамкінець запропонував не піддаватися паніці, заспокоїтися самим і заспокоювати клієнтів.

У свою чергу, нинішній президент АПУ Денис Бугай, вітаючи учасників, закликав скористатися моментом і використати можливості, які приносить криза. І, звичайно, побажав плідного форуму.

 

Ринок і реформи

 

Перша сесія заходу під назвою «Епоха реформаторства: суди, адвокатура, юридичний бізнес», що проходила піж модераторством старшого партнера ЮФ «Астерс» Армена Хачатуряна, була присвячена, звичайно, реформам і — традиційно — аналізу ситуації на ринку юридичних послуг.

Про тенденції на ринку присутнім розповідав керуючий партнер ЮФ Arzinger Тимур Бондарєв. Серед основних трендів він назвав падіння ринку юрпослуг на 40 %, збільшення інсорсингу, переведення юрбізнесу на гривневі розрахунки. За словами пана Бондарєва, непоодинокими також є випадки переходу юрфірм на чотириденний робочий тиждень та навіть відмову від зарплат юристів та переведення останніх на відсотки від проектів. Що стосується практик, то інвестиційна, банківська «вже вмерли», а «практика нерухомості вже давно не нерухома, а лежача». Тому багато юрфірм переорієнтовуються нині на нові напрями. Навіть ті фірми, що ніколи не мали судової практики, нині змушені її відкрити. Популярністю користуються також податкова, кримінальна та антимонопольна практики, а також комплаєнс. Згадав Тимур Бондарєв і про те, що клієнти юрфірм усе частіше починають користуватися послугами юристів-фрілансерів з числа колишніх співробітників великих юрфірм (у тому числі й іноземних), яких сьогодні досить багато на ринку. І це не може не вливати на ціноутворення.

Три інших доповіді сесії стосувалися актуального нині питання — реформування. Так, заступник Глави Адміністрації Президента України Олексій Філатов доповів присутнім про результати діяльності Ради з питань судової реформи — за три місяці Радою та експертами був підготовлений та прийнятий Закон України «Про забезпечення права на справедливий суд». За словами пана Філатова, під час роботи над цим Законом були враховані також думки колег по ринку. Також він розповів про подальші реформаторські плани, зокрема у березні та квітні очікується прийняття законів про виконавче провадження й адвокатуру.

Заступник голови РАУ і керуючий партнер ЮФ «Гвоздій та Оберкович» Валентин Гвоздій у своєму виступі згадав кризу 2008 року, під час якої юристи навчилися виживати у складних умовах і потім говорили, що завдяки цій кризі навчилися економити та ефективно перерозподіляти ресурси. Тож, резюмував він, нинішню кризу знову варто використати для розвитку. Також пан Гвоздій розповів про те, як український юрист може отримати доступ до британської юрисдикції та як здобути кваліфікацію адвоката у Німеччині.

Денис Бугай назвав свою доповідь «Адвокатська реформа: погляд оптиміста» і розповідав не лише про реформу, а й про те, як вона вплине на ринок юридичних послуг.

Друга сесія Форуму, модератором якої виступив гуру з юрбізнес-питань Олег Макаров, керуючий партнер АО «ЮФ «Василь Кісіль і Партнери», стосувалася правил виживання та нових можливостей.

Першою про нові можливості для ринку і юристів розповідала колишній практикуючий юрист, а нині народний депутат України Вікторія Пташник. Зокрема, вона поділилася власним досвідом із законопроектної роботи, зокрема щодо етапів проходження законопроекту і труднощів, які виникають під час цього шляху. За її словами, депутати виступають з ініціативами досить активно — парламентарії нинішнього скликання вже встигли зареєструвати понад тисячу законопроектів. Прийнято ж було лише 38.

Безпосередньо про власний дос­від із розвитку бізнесу у справді складних умовах розповів керуючий партнер АО «Головань і Партнери» Ігор Головань, який почав виступ фразою «Коли я був донецьким адвокатом…». За його словами, попередню кризу його компанія відчула не так сильно, як київські колеги, оскільки у докризові часи і так «не відчувала ­райського життя». Будучи ­регіональною фірмою, «Головань і Партнери» не могла дозволити собі жорсткої спеціалізації, а тому катастрофи проходили повз неї. Але все «компенсувала» ситуація, що склалася у 2014 році. «Ми зрозуміли, що таке катастрофа, що таке юридичний апокаліпсис, коли правова реальність повністю зникає», — сказав він. За його зізнанням, компанію врятувала лише наявність другого офісу у Києві — вся робота була переведена саме туди.

 

Коли партнер — Гарфілд

 

Коли було покінчено із загальними політичними, законодавчими та кризовими питаннями, предметом обговорення став нарешті юридичний бізнес, а саме: управління ним. Третя сесія стосувалася партнерства. Проходила вона у форматі панельної дискусії під назвою «Революція партнерства?», модератором якої виступив керуючий партнер ЮБ «Єгоров, Пугінскій, Афанасьєв і Партнери» Україна Сергій Свириба. У дискусії взяли участь недавно призначений голова ВККС України Сергій Козьяков, партнер АО «ЮФ «Василь Кісіль і Партнери» Андрій Стельмащук, партнер Ashurst Сергій Островський, керуючий партнер ЮФ «Астерс» Олексій Дідковський, партнер ЮФ Aequo Анна Бабич та партнер Lidings Степан Гузей.

Звичайно, найдовшим і найбільш гуморним став виступ Сергія Козьякова, який розповідав про власний досвід переходу на держслужбу, про що він раніше навіть і не замислювався. Присутні дізналися не лише про процес переходу до ВККС, стосунки із партнерами, а й про поведінку журналістів у відношенні до держслужбовців та нинішню заробітну плату пана Козьякова — 5 600 грн.

Сергій Островський розповідав про те, як організована комунікація та взаємодія між партнерами у великій міжнародній фірмі, а Анна Бабич — про досвід виходу з великої фірми та створення нового партнерства. За її словами, партнерська угода ще допрацьовується, але це не заважає, оскільки всі партнери, по-перше, вже працювали разом раніше і, по-друге, є однодумцями. Доповідь Олексія Дідковського стосувалася способів збільшення партнерського складу, зокрема «Астерс» обрала таку модель, як виховання своїх кадрів, що є досить ефективним та моти­вуючим.

А Андрій Стельмащук у своєму виступі провів паралелі між подіями в Україні та змінами партнерського складу у «Василь Кісіль і Партнери». З’ясувалося, що кожного року, коли у нашій країні відбувалася чергова революція, зі складу фірми виходили партнери, що призводило до міні-революції у компанії. Тож пан Стельмащук розповідав про те, на які технічні моменти необхідно звертати увагу за таких обставин.

Четверта сесія стосувалася мотивації та інновацій у кризові часи. Модератором сесії став Сергій Коннов, старший партнер АК «Коннов і Созановський», а своїм інноваційним та менеджерським досвідом ділилися консультант з питань стратегії та розвитку Ірина Нікітіна, партнер ЮБ «Єгоров, Пугінскій, Афанасьєв і Партнери» Маркіян Ключківський та гості з близького зарубіжжя — керуючий партнер АБ КІАП Андрій Корельський та партнер АБ «Степановський, Папакуль і Партнери» Тетяна Ігнатовська.

Власне, про інновації, зокрема технологічні, розповідав лише Маркіян Ключківський, який аналізував можливості, ризики і технологічні аспекти використання «хмар» у такому консервативному та зосередженому на збереженні інформації бізнесі, як юридичний. Утім, за словами пана Ключківського, для юрбізнесу віддалений сервер є сьогодні чи на найоптимальнішим варіантом, оскільки може допомогти вберегти клієнтську інформацію у разі «маски-шоу», які час од часу відбуваються в юрфірмах. Головне — правильно обрати дислокацію цього сервера та перевірити надійність постачальника хмарних послуг.

Відірватися від своїх смартфонів учасників форуму змусила презентація Ірини Нікітіної. За її словами, вона дозволити собі пройтися по святому — керуючих партнерах. Але спочатку вона запропонувати визначитися із термінами, тобто розібратися, хто є хто на українському ринку юрпослуг, оскільки він багатий не лише на керуючих партнерів, а й на старших партнерів, президентів, почесних президентів тощо. І в процесі визначення понять на прикладі відомих усім персонажів запропонувала чотири типи керуючих партнерів: породистого дорослого дога з м/ф «Пес у чоботях» (із його коронною фразою «я объясняю вам свои обязанности, но не ограничиваю ваших прав»), кролика з м/ф про Вінні Пуха (який знає відповіді на всі запитання), Гарфілда (улюбленець публіки, душа колективу) та новий тип, який з’явився недавно, — фея з фільму про Попелюшку, яка може все зробити і розв’язати будь-яку проблему із посмішкою.

Потім зал разом із Іриною Нікітіною з’ясовував, яким типам людей притаманний той чи інший тип керування, на що вони здатні і в чому найкраще можуть реалізувати свої здібності, тощо. Цікаво, що на одне із запитань спікера, поставлене присутнім керуючим партнерам — «який ви керуючий партнер: лідер чи менеджер?», — більшість керуючих партнерів дійшли висновку, що вони все ж таки «2-в-1», оскільки в юридичній фірмі не можна бути або лідером, або менеджером.

Отже, завершився форум жваво і не менш жваво продовжився у форматі фуршету, під час якого учасники спілкувалися вже у неформальній обстановці і могли бути більш відвертими і розповісти про те, про що не можна було говорити у залі.

-->