Форум: Зміни в процесі

ІІІ Міжнародний судово-правовий форум, який за традицією відбувся у березні та був приурочений до дня народження газети «Юридическая практика», зібрав понад 300 учасників та став, за їхніми словами, справді продуктивним

Упродовж двох днів, 19 та 20 березня, учасники ІІІ Міжнародного судово-правового форуму «Судова реформа в Україні: європейський вектор» обговорювали актуальну нині проблему реформування судової системи та не менш актуальні особливості сучасної української судової практики. Організаторами заходу виступили газета «Юридическая практика», Верховний Суд України, Проект ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» та Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Серед доповідачів були судді, науковці та практикуючі юристи, причому не лише з України, а й із Польщі, Литви та Латвії.

Пікантності першому дню форуму додавало народне зібрання у виг­ляді мітингу під стінами Кловського палацу. Мітингарі вимагали «крові» одного із доповідачів, якого присутні у залі навіть привітали з тим, що він дістався трибуни цілим та неушкодженим. Але про все по порядку.

Перший день форуму було присвячено змінам, які вже мають місце та очікують на Україну у зв’язку із підписанням Угоди про асоціацію з ЄС, та реформуванню судової системи і суміжних інститутів.

З привітальним словом до присутніх звернулися Голова ВСУ Ярослав Романюк, академік НАПрНУ Наталія Кузнєцова та керівник  проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Віргіліюс Валанчюс. Згодом вони також виступили із доповідями.

Серед доповідей, що стосувалися євроінтеграційного процесу та його впливу на судову систему України, цікавими стали виступи іноземних гостей: про євроінтеграційний досвід своїх країн розповідали суддя Верховного суду Литви Арманас Абрамавічюс, суддя Варшавського окружного комерційного суду Лукаш П’єбіяк та суддя Верховного адміністративного суду Литви Ірмантас Ярукаітіс. Про те, що може очікувати на нашу країну, розповіли також представники юрбізнесу — керуючий партнер АО Arzinger Тімур Бондарєв та старший партнер, президент ЮФ «Салком» (міжнародна асоціація «Сквайр Паттон Боггс — Салком») Євген Кубко.

Що стосується судової реформи, то про неї говорили значно більше, — серед доповідачів були судді, представники прокуратури, ВККС, дерслужбовці та практикуючі юристи, кожен з яких висловив власне бачення судової реформи крізь приз­му своєї діяльності. Так, про успіхи у реформуванні звітували заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя Сергій Алєксєєв, зас­тупник Глави Адміністрації Президента України, координатор Ради з питань судової реформи Олексій Філатов, голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков, заступник Генерального прокурора України Віталій Касько та ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук. Чимало відгуків у залі зібрав і виступ голови ВГСУ Богдана Львова.

Що думають про судову реформу, розповіли і практикуючі юристи та адвокати — керуючий партнер LCF Анна Огренчук, партнер ЮФ Aequo Олександр Мамуня, заступник голови Ради адвокатів України, керуючий партнер ЮФ «Гвоздій та Оберкович» Валентин Гвоздій і керуючий партнер ЮФ «Антіка» Олексій Кот. А керуючий партнер АО AVER LEX Ольга Просянюк, будучи модератором останньої, четвертої сесії (разом із суддею ВСУ Олександром Волковим) змогла зробити свою «підопічну» сесію справді цікавою і такою, що втримала присутніх у залі, попри футбольний матч, на який вони ризикували спізнитися.

У другий день Форуму його учасники перейшли від теорії до практики. Під час паралельних сесій вони обговорювали актуальні проблеми кримінального, адміністративного, цивільного та господарського процесів. Не був залишений поза увагою і міжнародний арбітраж. Відкрив другий день Форуму генеральний адвокат Європейського суду справедливості (Суду Європейського Союзу) Нііло Яаскінен, а доповідачами цього дня були безпосередні учасники судових процесів — судді та практикуючі юристи. Серед останніх — партнер, керівник кримінально-правового департаменту АО AVER LEX Віталій Сердюк, партнер практики правової безпеки бізнесу АО «Юскутум» Денис Овчаров, партнер ТОВ «ВТС Консалтинг» Олександр Шемяткін, старший юрист судової практики ЮБ «Єгоров, Пугінскій, Афанасьєв і Партнери» Україна Арсен Мілютін, партнер ЮФ ILF Олексій Харитонов, партнер правової групи «Побережнюк і Партнери» Тетяна Ігнатенко, партнер ЮФ Pragnum Дмитро Жуков, керуючий партнер АО «Головань і Партнери» Ігор Головань, радник АО Arzinger Катерина Гупало, адвокат АО «Астерс» Олександр Яковенко, партнер ЮК «Правовий Альянс» Ілля Костін, партнер ЮФ Squire Patton Boggs Керол Велу (Лондон), арбітр Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України та партнер ЮК ARBITRADE Юлія Черних, партнер ЮПФ «Грищенко та Партнери» Сергій Войтович, керівник судової практики ЮК Jurimex Ніна Кучерук, радник МЮФ Integrites Денис Кіценко та партнер ЮК Moris Group Андрій Савчук.