№03 Березень 2012 року → У вільний час

Фокус: Сучасні феміди

Ніка ГЛАЗУНОВА

Здавна у регламентованих правом суспільних справах домінували чоловіки. Жінкам доводилося виборювати власні права, зокрема і на юридичну професію. У ХХІ сторіччі повсюди гендерне питання вирішується позитивно, і юриспруденція набуває жіночого образу, асоціюючись з Фемідою — богинею справедливості. Тож на початку весни «УЮ» розпитав чарівних жінок про особливості юридичної кар’єри та пошуки гармонії у поєднанні різних соціальних ролей

Інтуїція підказує правильне рішення

Діана Антохіна, партнер ЮК «ЕЙДІКОМ»

У мене ще зі школи була схильність до гуманітарних наук. Зараз мені здається, що я з малку бачила себе адвокатом. Юридична практика — це творча робота, яка вимагає постійного мислення, аналізу, навчання, що дозволяє зростати і розвиватися щодня. Не можу сказати, що в процесі становлення як юриста в Україні переді мною поставали труднощі, якщо не враховувати правову нестабільність. Відсутність єдиної правової позиції з багатьох питань та закони, що часто змінюються в нашій країні, не дають сформуватися певним правовим традиціям, як, приміром, в англійському праві.

Мені доводилося спостерігати відмінність у ставленні до жінки-юриста і чоловіка-юриста. Так, наприклад, один із клієнтів нашої фірми чомусь бажав працювати винятково з юристами-чоловіками. Ми навіть сперечалися з цього приводу. Але сьогодні в юридичному департаменті цього клієнта працюють чомусь тільки жінки. Вважатимемо це нашою маленькою жіночою перемогою.

Щодо «жіночих» рис характеру, які допомагають або, навпаки, можуть заважати в юридичній кар’єрі, зазначу, що емоційність та співчуття здебільшого притаманні жінкам. Це може заважати в роботі. Натомість жіноча інтуїція часто підказує правильне рішення. Для жінки обіймати високу посаду в юридичній фірмі передовсім означає ще більш високу відповідальність. Проте потрібно вміти організовувати роботу таким чином, щоб залишався час на дім. Кожний має знайти свій баланс. На початку кар’єрного зростання особистого часу та вихідних практично не було. Сьогодні його не на багато більше, але я стараюся брати відпустку двічі на рік і не дозволяти собі працювати у вихідні дні.

Жіночі риси характеру залишаю вдома

Анастасія Гуменюк, партнер ЮБ «Дерев’янчук та Партнери»

За характером я перфекционіст, ціную точність і завершеність в усіх справах. В юриспруденції це вельми шанується. Крім того, ця спеціальність допускає гру розуму, знань та наявність волі. Моє доросле життя розпочалося в непрості дев’яності роки, і вже тоді було зрозуміло, що без знання законів та вміння співвідносити їх зі своїм життям і життям новонародженої країни, неможливо стати успішною людиною ні в бізнесі, ні на держслужбі, ні в політиці. До того ж, професія юриста не вибачає застою і вимагає постійного вдосконалення своїх знань, а мені подобається бути у вічному пошуку юридично правильних розв’язань проблем наших клієнтів.

Труднощі становлення юриста в нашій країні як сильного і компетентного професіонала, на жаль, не тільки були, але є і сьогодні. Якщо оминути недосконалість особистих якостей, то до труднощів, які заважають кар’єрі, я зарахувала б відомі недоліки існуючої судової системи, відсутність однозначності у трактуванні законів і підзаконних актів. Проте ці труднощі постійно постають перед будь-яким юристом, незалежно від статі.

Щодо жіночих рис характеру, які допомагають або, нав­паки, можуть заважати в юридичній кар’єрі. А такі є? У психології виділяють чотири типи характеру, і навіть в античності з них не виокремлювали типово жіночі та типово чоловічі. Якщо маються на увазі «примхливість», «образливість», «манірність» тощо, то це не про мене. Проте про всяк випадок відповідаю: я жіночі риси характеру залишаю вдома, а на роботу приходжу як людина, яка знає, що вона має продуктивно прожити робочий день. Обіймати високу посаду в юридичній фірмі для жінки означає те саме, що і для чоловіка. Професійність, цінувати і довіряти колегам, зберігати спокій на лезі наших законів, поважати іншу точку зору і гідно захищати власну.

Не знаю, наскільки добре мені вдається поєднувати роботу і дім. Я часто страждаю від того, що не можу повною мірою приділити увагу чоловікові та синові. Але така реальність, з нею доводиться жити.

Для мене релакс — готувати нові страви і вірити чоловікові, що вони смачні. Тому я часто «відпочиваю» на кухні. Ще люблю читати, окрім серйозної літератури, класні детективи (Стаг Ларссон, Дік Френсіс) — для мене це також хороший відпочинок.

Усвідомлення рівності можливостей

Алла Пустовіт, старший партнер ЮК «Правова гільдія «ВікторіАл»

Обравши юридичну спеціальність, я отримала можливість реалізувати власний потенціал, адже з дитинства мріяла захищати людей. На початку мого становлення як юриста в Україні переді мною постала проблема працевлаштування. Переважна більшість молодих людей, котрі виходять на ринок праці, є недавніми випускниками навчальних закладів різного рівня акредитації. Щороку навчальні заклади випускають молодих спеціалістів, переважна більшість яких залишаються з проблемою працевлаштування віч-на-віч. Важливою проблемою на сьогодні є відсутність державного прогнозування потреб економіки у спеціалістах з вищою освітою. Тому й виникають на ринку праці диспропорції попиту й пропозиції дипломованих фахівців. Роботодавці не хочуть брати на роботу початківців, мотивуючи це відсутністю у них досвіду. Але ж де його набути, якщо немає можливості отримати роботу?

Мені не доводилося зіштовхуватися з явною відмінністю у ставленні до жінки-юриста і чоловіка-юриста. Важлива не стать, а професіоналізм. Обіймати високу посаду в юридичній фірмі для жінки означає, перш за все, глибоке усвідомлення рівноправ’я, рівності своїх можливостей і здібностей до участі в усіх сферах життя суспільства. Це можливість реалізувати свої лідерські здібності, самоствердитися та довести чоловікам, що жінки-керівники нічим не гірші. Ділова жінка має постійно доводити собі й оточуючим, що займається саме своєю справою.

Безперечно, на професійний статус жінки серйозний вплив чинить її сімейний стан, необхідність поєднання ролей, що обмежує вибір діяльності, ускладнює посадове просування, створює труднощі в роботі. На успіх професії керівника впливають не тільки особисті якості жінки, певні життєві обставини, а й ставлення в сім’ї до цього виду діяльності. Коли в сім’ї жінка-керівник не знаходить підтримки, часто в таких випадках сім’я розпадається або жінці доводиться відмовитися від кар’єри. Тому секрет успіху, по-перше, в підтримці та опорі її чоловіка. Щоб жінці вдавалося бути одночасно хорошим керівником і привабливою жінкою, її чоловік повинен взяти на себе певну частину навантаження у вихованні дітей і веденні домашнього господарства. Не можна позбавляти її шансу самореалізації відповідно до її прагнень. По-друге, наявність уміння оперативно перемикатися з однієї соціальної ролі (керівник, ділова жінка) на іншу (дочка, мати, дружина), впевненість у розумінні, підтримці і допомозі з боку чоловіка і дітей.

Розставляти і змінювати пріоритети

Оксана Кобзар,
партнер ЮФ FELIX

Зі старших класів школи мріяла стати адвокатом. З позиції ідеаліста і шукача правди, не маючи жодної уяви про справжню сутність юридичної професії. Для цього доклала максимум зусиль — брала участь і перемагала в правничих олімпіадах, вступила до найкращого, за моїми уявленнями, вузу. Кар’єра склалася, бо було постійне прагнення до самовдосконалення, бажання жити змістовно, з високим коефіцієнтом корисної дії. Якщо вже чимось займатися, то робити це лише якнайкраще. Domybest, як кажуть. Вдячна тим, у кого навчалася і продовжую навчатися. Це практично всі, хто мене оточує.

Процес становлення як юриста в Україні не був легким. На певному етапі, після ознайомлення з реаліями, було розчарування в професії. Але через переосмислення власної ролі і можливостей перейшла на наступний рівень розуміння свого призначення і знову, ще дужче, полюбила свою роботу.

У перші роки практики траплялося зіштовхуватися з відмінністю у ставленні до жінки-юриста і чоловіка-юриста. Нічого дивного не бачу в тому, що в хвилини першого знайомства клієнт довірливіше ставиться до чоловіка, навіть молодого, аніж до юної дівчини. Діє стереотип, що юрист — це серйозна професія, не для жіночих плечей. Це нормально.

В юридичній кар’єрі допомагає жіноче почуття відповідальності, вимогливість до себе. Вони ж інколи й заважають. Обіймати високу посаду в юридичній фірмі для жінки означає більше роботи, менше вільного часу, вищу відповідальність. Поєднувати роботу і дім вдається завдяки вмінню правильно розставляти і змінювати пріоритети. Вільний час витрачаю на спілкування з дитиною і чоловіком. Відпочинок не є тривалим, хотілося б більшого.

Клієнту все одно — жінка-юрист або чоловік-юрист

Валерія Гудій,
юрист ЮФ «Ілляшев та Партнери»

Натхненням для вибору юридичної спеціальності для мене слугувало бажання навчитися захищати права осіб, які безпідставно порушуються. Остаточним поштовхом у виборі професії стала моя сім’я, яка, на жаль, зіштовхнулася з необхідністю винайдення законної можливості захисту порушених прав через неправомірні дії органів місцевого самоврядування. Професійні знання, набутий досвід, судові рішення, винесені відповідно до законодавчих норм України, для мене є вагомим стимулом до активних дій — на захист прав та інтересів громадян і юридичних осіб.

На початку юридичної кар’єри постало питання показати оточуючим наявність у мене притаманних юристу рис. Коли молодий фахівець уперше стає до роботи, колеги не сприймають його серйозно. Тому для мене дуже важливим було довести, що, ставши до роботи, я не є вже студентом, у мене є знання, я можу їх використовувати, я порядна і справедлива і, головне, я можу відстояти свою точку зору.

Я з повагою ставлюся до чоловіків-юристів і жодного разу не відчувала дискримінаційної відмінності. Коли клієнт звертається за допомогою, йому, в першу чергу, цікавий позитивний результат, отриманий завдяки роботі юриста-професіонала. Клієнту все одно — буде це жінка-юрист або чоловік-юрист.

В юридичній кар’єрі є один мінус — жінка-юрист на час виконання роботи забуває про свою стать. Коли ти працюєш, твої думки зайняті лише одним — винайти рішення поставленого завдання. Жінка-юрист працюватиме до останнього, на рівні з чоловіками. Я не зрозумію жінок-юристів, які говорять про використання жіночих рис у роботі, це не професійно. Якщо є проблема — є закон, є рішення, а жіночі риси мають залишатися поза роботою.

Як на мене, ефективним варіантом поєднання роботи та домашніх клопотів є їх роз’єднання. Коли закінчуєш роботу, необхідно «відключати» мозок, адже у жінки, окрім робочих моментів, є сім’я, якою необхідно встигнути насолодитися до початку нового робочого дня.

Працюючи, я витрачаю дуже багато енергії на активну мозкову діяльність, тому у вихідний для мене є важливим згадати, що я жінка і зайнятися суто жіночими справами — покапризувати, посміятися, пофліртувати, поспілкуватися з сім’єю, ріднею, друзями. Іноді хочеться провести час поза межами міста — біля річки, в горах, іноді просто сісти за кермо та насолодитися ненавантаженою автомобілями дорогою за містом. Якщо ж говорити про більш тривалу відпустку, протягом, наприклад, тижня, можна дозволити собі виїхати за кордон і на короткий строк «наповнитись» враженнями від перебування в іноземній країні.