Конференція: Східний прогрес

Ольга УСЕНКО

Конференція Міжнародної асоціації юристів, що проходила цього року в Дубаї, запам’яталася не лише темами сесій. Сучасний східний мегаполіс показав себе у всій красі

Наймасштабніша з юридичних конференцій — Щорічна конференція Міжнародної асоціації юристів (International Bar Association — IBA), що тривала з 30 жовтня до 4 листопада 2011 року, — зібрала понад 5 000 учасників. А понад 180 сесій охопили увесь спектр актуальних на сьогодні тем, починаючи з політичних (зокрема, «Арабська весна» та її наслідки і криза єврозони) і закінчуючи традиційними юридичними. Крім того, учасники могли неформально обговорити різноманітні теми під час прийомів та коктейлів, що проводилися у найфешенебельніших місцях найяскравішого емірату.

З українських юристів на конференції були помічені представники таких компаній, як Arzinger, «Астерс», «Василь Кісіль та Партнери», «Саєнко Харенко», Ulysses, DLA Piper тощо.

Тільки бізнес

Юридичний бізнес та його особливості залишаються одним із найпопулярніших аспектів для обговорення. Причому для українських юридичних фірм технології, які наразі використовуються західними компаніями, не є новинками.

Один з найяскравіших прикладів — перехід на індустріальну спеціалізацію, яка, у свою чергу, стає домінантою у процесах рекрутингу, просування послуг та позиціонування юридичного бренду. Як відзначалося на одній із сесій Комітету з управління юридичною фірмою, вже відома практика зміни організаційної структури у великих юрфірмах з урахування індустріальних спеціалізацій.

Ще один приклад — технологія упізнаваності, що використовується національними гравцями та яка полягає у налагодженій роботі із системної організації семінарів для клієнтів і так званих роуд-шоу (виїзних презентацій) для іноземних колег.

Популярним для західних компаній інструментом сьогодні є і передача частини роботи на аутсорсинг. Це — закономірний результат трансформації традиційних бізнес-моделей юридичних фірм. Як зазначалося на одній із сесій, на практиці сьогодні можливі два варіанти організації аутсорсингу юридичних пос­луг, а саме: або аутсорсинг роботи до юрисдикції з меншими витратами на обслуговування (offshoring), або ж передача проекту чи певних функцій у межах країни, де знаходиться юридична фірма (onshoring).

Грамотне застосування аутсорсингових схем, за словами американських юристів, надає бізнесу деякої універсальності та підвищує продуктивність робочого процесу. Для ринків США та Великої Британії суттєвим аргументом на користь аутсорсингу є очевидний фінансовий результат: якщо в США погодинні ставки молодших юристів судової практики коливаються в межах 250—400 доларів, то у випадку застосування схеми offshoring ставка за аналогічну роботу може складати 10—90 доларів на годину.

Не менш показовою є і статистика: 15 % судової роботи, що віддається на аутсорсинг юрфірмами США та Великої Британії, є висококваліфікованою роботою рівня досвідченого юриста.

Головне — якісно спланувати увесь цикл аутсорсингового процесу, а також ретельно вивчити існуючих провайдерів на ринку. Закономірно, що внаслідок зростаючого попиту на Заході вже з’явилися професійні рейтинги операторів ринку юридичного аутсорсингу.

Політичні моменти

Тема антикорупційного законодавства США та Великої Британії стала предметом не однієї сесії. За словами спікерів, прийняття відповідних законів на практиці спричинило появу фактично ще однієї нової мети due diligence, а саме: перевірки дотримання норм антикорупційного законодавства.

Статистика виявлених невідповідностей законодавства США про корупцію законодавству решти країн під час реалізації угод M&A вказує на те, що, як правило, вісім з десяти таких невідповідностей стосуються американських компаній. При цьому вже у глобальному масштабі очікується підвищення якості відповідних кейсів, перегляд існуючих та прийняття нових антикорупційних ініціатив.

А питання нових ініціатив щодо регулювання фінансових ринків ЄС наштовхнулися на критику європейських правників. Зарегульованість сектору і нові вимоги до капіталу банківських установ, що має на меті новий, уже третій, пакет Базельських угод, не сприятиме «одужанню» економіки Євросоюзу, вважають учасники панелі щодо діяльності фінансових установ. Навпаки, існуючі кількісні вимоги мають доповнюватися якісною оцінкою та окремими розрахунками щодо певних фінансових установ. Нові ініціативи мають бути спрямовані на поліпшення ліквідності банків та впевненості інвесторів.

Погляд у майбутнє

Новим президентом IBA наразі є представник Японії Акіра Кавамура, партнер ЮФ Anderson Mori & Tomotsune. Основними напрямами своєї діяльності на новому для нього посту він назвав поглиблення співпраці з провідними міжнародними та регіональними організаціями (ООН, СОТ, Міжнародний кримінальний суд, ЄС та Світовий банк) у сфері реалізації проектів з верховенства права, системну роботу Асоціації у частині питань глобалізації юридичної професії, сприяння подальшій інтеграції юридичних фірм Ближнього Сходу в світовий ринок та подальше поглиблення роботи Асоціації в галузі захисту прав людини.

Результати реалізації цієї програми юристи зможуть обговорити під час наступної конференції Міжнародної асоціації юристів, що проходитиме у Дубліні (Ірландія).