Преамбула: Закрити прогалини

Євген КУБКО,
д.ю.н., професор, президент ЮФ «Салком» (Міжнародна асоціація «Сквайр Паттон Богз — Салком»)

Як європейський порядок життя треба починати всередині України, так і базову освіту майбутніх юристів необхідно давати у вітчизняних вишах. Іноземна освіта має бути додатковою, якщо, звичайно, майбутній юрист бажає працювати в Україні. Ганьбити всіх причетних до безвідповідального ліцензування вітчизняних вишів, що видавали диплом юриста, справа невдячна, але не згадати про це було б легковажно. Бо ні Оксфорд, ні Гарвард не закриє море незнань національного законодавства або його примітивне тлумачення.

На жаль, за роки нашої незалежності навчання багато в чому базувалося на правовій ідеології Російської Федерації, що сьогодні цілком неприйнятне. Необхідно докорінно змінити рівень викладачів провідних навчальних закладів України. До цього часу студенти вчаться по застарілих підручниках або інколи і по недолугих коментарях до чинного законодавства. Саме професор має володіти не тільки іноземними мовами (або хоча б однією з них, крім російської, звичайно), але й опанувати сучасну технологію підготовки юристів, яка забезпечує адаптування майбутнього фахівця у швидкоплинних умовах застосування права з орієнтацією на інтеграцію в європейське юридичне співтовариство.

Досвід переконує, що суто іноземна підготовка юристів не дає можливості професійно й ефективно займатися юридичною практикою в умовах вітчизняної судово-правової системи. Але така підготовка дає змогу закрити прогалини вітчизняної юридичної освіти, дати більш розгалужені предметні знання, які з успіхом можна поєднати із здобутками вітчизняного навчання.