Форум: Європа плюс

Учасники Форуму «Україна — ЄС», що відбувся 24 вересня 2015 року, досить стримано оцінили готовність правової системи нашої країни до європейських правил гри

Оцінити, яких успіхів досягла Україна в євроадаптації, поділитися власним досвідом та обговорити найближчі перспективи зібралися понад 200 учасників з числа представників юрбізнесу та юрдепартаментів провідних українських компаній, а також чиновників, які відповідають за євроінтеграцію та реформи у нашій країні.

Відкривали Форум, генеральним партнером якого виступила юридична фірма AGA Partners, шеф-редактор газети «Юридическая практика» Рустам Колесник і міністр аграрної політики та продовольства України Олексій Павленко. На першій сесії, яка проходила у формі панельної дискусії, теж зібралися представники чиновництва — заступник міністра економічного розвитку та торгівлі України Наталія Микольська, заступник міністра іноземних справ з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль, заступник міністра екології та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції Ганна Вронська, заступник міністра аграрної політики та продовольства України Владислава Рутицька та президент ТПП України Геннадій Чижиков. Під час панельної дискусії обговорювалися труднощі, з якими стикаються українські виробники при експорті до країн ЄС, а також питання стійкого розвитку та «зелені» стандарти, на які Україні доведеться перейти вже наступного року. Власне, перехід на нові стандарти принесе як труднощі, так і можливості для нових інвестицій. Модератором сесії виступила партнер ЮФ Sayenko Kharenko Тетяна Сліпачук.

Про необхідну для торгівлі між Україною та ЄС інфраструктуру під час другої сесії говорили державний уповноважений АМКУ Ганна Артеменко, юрист ЮФ «Ілляшев та Партнери» Олена Омельченко, керуючий партнер ЮФ «Кушнір, Яким’як та Партнери» Юрій Кушнір і директор правового департаменту корпорації «ІСД» Сергій Ткаченко. Під модераторством партнера МЮФ Baker & McKenzie Ігоря Олехова спікери обговорювали механізми захисту торгових інтересів, створення прозорої системи захисту конкуренції, механізми інтенсифікації торгівлі з країнами ЄС та можливості українського бізнесу, а також правові та економічні аспекти експорту до ЄС українських товарів та послуг.

Третя сесія, модератором якої вис­тупила керуючий партнер ЮФ AGA Partners Амінат Сулейманова, була присвячена виробникам української сільгосппродукції, точніше — проблемам, які перед ними постають при експорті своєї продукції до ЄС. Старший юрист МЮФ Baker & McKenzie Ганна Штепа у своєму виступі торкнулася питання експорту агропродукції у рамках державних закупівель, що потребує ретельної підготовки з огляду на особливості національного законодавства відповідних країн. А партнер ЮФ «Софія» Олександр Поліводський розповів про вимоги ЄС до продукції, серед яких особливе місце посідають вимоги до якості та безпеки. Він навів приклади з практики проходження стандартизації та сертифікації українськими компаніями.

Четверта сесія стосувалася перспектив для бізнесу у сфері євроінтеграції. У першій секції зібралися юристи, які обговорювали можливості українського бізнесу в Європі (модератор — керуючий партнер EUCON Ярослав Романчук), а у другій — ті, хто бачить перспективи для європейського бізнесу в Україні (модератор — партнер ЮФ «Лавринович і Партнери» Ірина Марушко). У першій секції виступали директор департаменту міжнародного податкового планування Наталія Ульянова, яка розповідала про юридичні аспекти виводу українського бізнесу до ЄС, старший юрист МЮГ AstapovLawyers Карина Павлюк, яка окреслила основні тенденції бізнес-релокації, старший юрист ЮК Jurimex Анна Антоненко виступила з доповіддю про необхідність сертифікації продукції та представник ЮБ Lansky, Gangzer + Partner (Австрія) Світлана Каліцун, яка говорила про особливості австрійської регуляторної системи. У другій секції про здобутки та плани Дерегуляційного офісу розповідав його голова Олексій Гончарук, про інститут правової концесії — партнер ЮК Jurimex Марина Слободниченко, а про ринковий нагляд — партнер ЮФ «Астерс» Світлана Чепурна.

Остання, п’ята сесія традиційно буда присвячена судовій практиці та судовій реформі. Модератор сесії — керуючий партнер LCF Анна Огренчук — організувала цікаву дискусію про судову реформу за участю голови ВККС Сергія Козьякова та голови ВРЮ Ігоря Бенедисюка. У свою чергу, голова МКАС при ТПП України Микола Селівон розповів присутнім про розвиток арбітражу та інших альтернативних способів вирішення спорів у контексті Угоди про асоціацію з ЄС, а партнер ЮФ AGA Partners Іван Касинюк — про те, чому експортери сільгосппродукції віддають перевагу праву Англії або арбітражу ГАФТА чи ФОСФА. Партнер ЮФ «Астерс» Олексій Дем’яненко також зупинився на спорах українського бізнесу за кордоном, кількість яких щороку збільшується.

Завершився Форум, як завжди, вечірнім коктейлем.

-->