Інтерв’ю: Приватні справи

Економічна ситуація в країні та ризик втрати заощаджених коштів змушують власників компаній та бізнес-імперій, а також пересічних громадян, які накопичили значний приватний капітал, розглядати можливість інвестиційних проектів за межами України. Про те, які це можливості та як ефективніше ними скористатися, розповів партнер юридичної фірми «Астерс» Олексій ДЕМ’ЯНЕНКО

Пане Олексію, які напрями вкладення коштів сьогодні найактуальніші?

Зниження довіри до банківської системи та до отримання доходів шляхом розміщення депозитів, тиск на національну валюту, економічна та політична невизначеність, проблеми зовнішнього боргу, а також труднощі, пов’язані з плануванням бізнесу та виконанням показників рентабельності, створили передумови до того, що приватні особи, які акумулювали значний капітал шляхом накопичень та заощаджень, включаючи власників промислових компаній та виробничих підприємств, уже розмістили або розглядають можливість розміщення коштів за межами України.

Вкладення коштів можуть бути реалізовані, зокрема, шляхом участі в капіталі іноземних компаній, придбання нерухомості та цінних паперів, наприклад боргових сертифікатів чи векселів. Ряд програм дають право оформлення посвідки на проживання для інвестора, а також членів його родини. До країн, що користуються помітним попитом, належать Іспанія, Португалія, Великобританія, Мальта, Латвія, Угорщина та Словаччина. Вибір залежить від географічних та кліматичних уподобань, стабільності та перспектив розвитку, свободи безвізового пересування, планів на майбутнє, в тому числі навчання дітей, а також фінансових очікувань та можливостей вкладника.

 

Які умови для приватних інвесторів пропонують ці країни?

Виїзд з України на постійній основі може бути пов’язаний з оформленням іноземного громадянства. Наприклад, Мальта пропонує громадянство особам, що придбають нерухомість вартістю 300 тисяч євро або облігації уряду на суму 150 тисяч євро. 650 тисяч євро ­сплачуються як бюджетний внесок. Пропозиція громадянства має обмежений характер і розрахована на 1 800 осіб.

Частина фінансових вкладень не передбачає посвідку на проживання чи зміну громадянства, а має на меті отримання стабільного доходу в іноземній валюті або збереження коштів та їхній захист від девальвації. Великобританія, наприклад, пропонує інвестиції у місця паркування автомобілів на території аеропорту. Середня вартість становить 30 тисяч євро, що приносить річний дохід протягом перших двох років у розмірі 8 %.

Накопичений капітал може бути розміщений в іноземному банку, який надає послугу управління приватним капіталом (wealth management). Банк здійснює вкладення від імені свого клієнта, забезпечуючи прибутковість рахунку. Розмір доходу залежить від ризику інвестицій, який враховує побажання та інтереси клієнта. Банки, як правило, включають у портфель ряд фондів та споріднених об’єктів інвестування, в тому числі акції та боргові цінні папери. Проводячи оцінку за критеріями стабільності, надійності та конфіденційності, банки Швейцарії, Австрії та Люксембургу користуються стабільно високою довірою вкладників. Згода банку на роботу з клієнтом пов’язана з проходженням процедури KYC (Know your customer). Відомі випадки відмови у відкритті рахунку, що були мотивовані винятково фактом українського громадянства заявника. Починаючи з 2017 року, набувають чинності норми щодо автоматичного обміну банківською інформацією. Очікується, що обмін стосуватиметься інформації про власників рахунків та кошти, які зберігаються у банку. Положення поширюються, зокрема, на країни Старої Європи, а також велику кількість офшорних зон і територій. Метою нововведення є боротьба з ухиленням від сплати податків. На сьогодні Україна не підписала положення договору, тобто інформація про іноземні рахунки громадян України не підлягає передачі до Національного банку.

 

З вашого досвіду, чи відчутно збільшився попит на юридичний супровід подібного роду проектів? Яке місце сьогодні займає практика private clients у структурі роботи «­Астерс»?

Практика private clients, враховуючи актуальність та потребу у збереженні капіталу, а також можливість його примноження шляхом валютного доходу, захищеного від курсових коливань, користується високим попитом серед клієнтів нашої фірми.

Основну частину роботи складають створення компаній за кордоном, оформлення довірчої власності, спадкових трастів, відкриття банківських рахунків, супровід вкладень у нерухомість, орендні правовідносини, отримання посвідок на проживання, а також укладення партнерських та інвестиційних договорів. Збільшується кількість запитів, що потребують вирішення конфліктних ситуацій, зокрема судових розглядів за межами України.

Клієнти, як правило, очікують від радника не лише юридичної консультації, а й повного спектра супутніх пос­луг, включаючи рекомендацію щодо банку, країни активів, варіантів нерухомості, а також компаній і бізнесу, які можуть виступити об’єктом партнерства та інвестиційних домовленостей.

 

І які переваги інвестору у цьому разі може дати залучення саме вітчизняного радника?

Коли йдеться про приватних клієнтів та вкладення особистих коштів, які є результатом тривалих заощаджень, то безпека капіталу є пріоритетом. Беззаперечно, що такі завдання зручно довірити на виконання раднику, який підтвердив свою репутацію та кваліфікацію роками відносин з клієнтом, незалежно від географії роботи.

Грошові вкладення, інвестування та налагодження доходу за межами України мають ряд законодавчих обмежень та заборон, які необхідно враховувати для забезпечення юридичної чистоти і правильності операцій, пов’язаних із переміщенням коштів клієнта.

Як показує практика, проекти документів, які надходять від офшорних радників, консультантів та іноземних партнерів, досить часто містять положення, що можуть створити ризик для клієнта, обмежити його юридичний захист чи викликати потребу додаткових фінансових вкладень. Банальний приклад — накопичення та збереження активів шляхом БВО компанії. Стандартна та найпростіша структура передбачає залучення номінального акціонера та оформлення з ним договору довірчої власності. Разом із тим у разі смерті особи, на користь якої діє номінальний акціонер, його спадкоємці повинні будуть пройти судову процедуру підтвердження власності та отримати grant of probate, що пов’язано із значними витратами коштів та часу. Розв’язання цієї проблеми — створення трасту у форматі VISTA, який передбачатиме автоматичний перехід власності до осіб, визначених вигодонабувачем. Мають бути чітко прописані обмеження повноважень та механізми відповідальності номінального директора, акціонера чи трастового агента, а також компанії, що забезпечує функцію корпоративного управління.

Кількість активів, зосереджених за кордоном, може потребувати декількох механізмів консолідації, також мають бути передбачені та створені механізми управління, у тому числі у разі недієздатності вигодонабувача. Роль юридичного консультанта, зрозуміло, трансформується та передбачає функцію повіреного, відповідального за справи клієнта.

Партнерські та інвестиційні договори, на жаль, не захищені від недоліків, що можуть призвести до складних ситуацій у разі конфлікту та необхідності судового розгляду. Залучення професійного консультанта, що має досвід у подібних питаннях, дає змогу зменшити ризик вкладень, відповідальності та фінансових втрат.