Форум: Бізнес і рішення

Коли у межах одного заходу збираються юрисконсульти, представники юрбізу, юристи, судді, держслужбовці та депутати, виходить жваво, цікаво і часом дуже суперечливо

Щорічний Форум юрисконсультів, уже третій за ліком, який відбувся 13 жовтня 2015 року у готелі «Прем’єр Палац», зміг зібрати понад 200 учасників і, за відгуками, дав змогу обговорити справді актуальні для практикуючих юристів питання. Враховуючи той факт, що більшість компаній сьогодні значно урізали витрати на зовнішніх консультантів, учасникам заходу було що обговорити.

Перша сесія стосувалася особливостей організації роботи юридичної служби компанії та особливостей роботи із зовнішніми радниками. Власним досвідом ділилися представники юрдепартаментів таких компаній, як ГК «Нові продукти», «Байєр Україна», FOZZY GROUP, Microsoft Україна. Від юрбізу в цій сесії виступали керуючий партнер ЮФ «Лавринович і Партнери» Максим Лавринович та модератор сесії, президент АФ «Династія» Денис Миргородський. Обговорювалися такі питання, як комунікації та лідерство при залученні зовнішнього радника, розвиток та мотивація співробітників юрслужби, комплаєнс-політики та внутрішні розслідування, застосування технологій тощо.

Друга і третя сесії були присвячені юридично-практичним проблемам. Так, робота під час другої сесії проходила у двох секціях — судова практика та оподаткування. У потрібне русло розмови у секції із судової практики спрямовувала керуючий партнер LCF Анна Огренчук. Їй, як завжди, вдалося влаштувати справжню ­дискусію за участю представлених у її сесії доповідачів. Зацікавленість присутність, як водиться, викликали доповіді судді Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Миколи Наумчука та судді Вищого господарського суду України Валерія Картере, які розповідали про трудові та корпоративні спори відповідно. Про трудові правовідносини також говорили й інші учасники. Зокрема, Олена Вовк з «Метінвест Холдинг» зупинилася на судових тенденціях з таких питань, як поновлення на роботі та компенсація вимушеного прогулу, партнер ЮФ ILF Сергій Сільченко розповів про правові позиції ВСУ при розгляді трудових спорів, а директор з правових питань компанії «Дікерхоф Україна» — про позицію судів при розгляді справ щодо звільнення співробітників без згоди профспілки. Завершилася секція виступом партнера практики вирішення спорів ЮФ «Авеллум Партнерс» Дмитра Марчукова, який говорив про визнан­ня та виконання іноземних судових і арбітражних рішень в Україні.

Обговоренням нюансів податкового консалтингу, що мало місце у другій секції, керувала партнер та керівник практики з оподаткування DLA Piper Світлана Мусієнко. Ця секція зібрала небайдужих до податкових питань юристів, юрисконсультів та держслужбовців. Питання податкової реформи, що є цілком логічним, висвітлював народний депутат України Андрій Журжій, який розповів про останні законодавчі ініціативи. Усі інші говорили про наслідки вже прийнятих змін. Зокрема, не можна було обійти увагою судову практику з податкових питань. Так, представник Департаменту правової роботи ДФС України Сергій Деревцов зупинився на судовій практиці з оскарження податкових рішень, а корпоративний юрист British American Tobacco Ukraine Юрій Рилач — на практиці оскарження рішень митних органів щодо коригування заявленої митної вартості товарів. Решта доповідачів говорили про те, як бізнесу працювати в умовах нинішнього законодавства, — керуючий юрист ЮФ GOLAW Максим Лєбєдєв розповів про ризики для українського бізнесу при побудові міжнародних структур, головний юрист компанії «БАСФ Т.О.В.» — про особливості здійснення платежів у межах міжнародних груп компаній, а старший юрист МЮГ AstapovLawyers Карина Павлюк — про останні тенденції у бізнес-плануванні.

З огляду на велику кількість проб­лемних питань третю сесію також було розподілено на секції. Перша секція, під модераторством керуючого партнера ЮФ Pragnum Віталія Бобриньова, продовжила розглядати актуальні питання судової практики. Так, суддя Вищого адміністративного суду України Олена Калашнікова виступала із доповіддю на тему обмеження перевірок контролюючих органів. Керуючий партнер АО AVER LEX Ольга Просянюк розповіла про новинки сезону у сфері кримінально-правових атак на бізнес. Про боротьбу бізнесу з прокуратурою говорила і керівник судової практики Pavlenko Legal Group Олена Перцова. Своїм досвідом спорів із держорганами, зокрема із НКРЕКП, щодо перегляду та зниження «зеленого» тарифу поділилася головний юрисконсульт департаменту з правового забезпечення компанії «Вінд Пауер» Марина Грицишина. А про нюанси судового збору-2015 присутнім розповів керуючий партнер АК «Правочин» Олександр Оніщенко.

Продовжилося під час другої сесії і обговорення податкових питань. Модератором другої секції, у рамках якої і тривало обговорення, виступив керуючий партнер ЮФ GOLAW Валентин Гвоздій. Про глобальне, тобто про реформу ДФС України та загалом податкової системи, розмірковував партнер ЮФ «Астерс» Олексій Хомяков, а про те, чи потрібна Україні податкова міліція, — радник МЮФ Baker & McKenzie Юрій Залуський. Інші доповідачі ділилися досвідом вирішення практичних питань. Зокрема, партнер АФ «Династія» Ганна Піддубна говорила про помилки у первинній документації, за результатами перевірок яких виникають спори про захист права на податковий кредит. Головний бухгалтер «ГАП Україна» Оксана Вольнянська окреслила проблемні питання, що виникають через непогашені залишки бюджетного відшкодування ПДВ, а керівник напряму судових справ Carlsberg Ukraine Віталій Труфін зупинився на судовій практиці з питань несвоєчасної реєстрації податкових накладних.

Третю секцію третьої сесії, модератор — старший партнер LCF Артем Стоянов, було присвячено проб­лемам банківської системи. Про те, як повернути кошти, заблоковані у неплатоспроможному банку, учасникам Форуму розповідав директор юрдепартаменту Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Віктор Новіков. А про спори з проблемними банками — партнер ЮФ «Ілляшев і Партнери» Максим Копейчиков. Реш­та доповідачів зупинилися на такому актуальному нині для банківської сфери питанні, як стягнення заборгованості. Партнер PLP Law Group Іван Легейда розповідав про сучасні механізми стягнення, радник голови правління з юридичних питань «Ідея Банк» Юлія Карпець — про підходи ВСУ до визначення юрисдикції у справах зі стягнення заборгованості з позичальників та їхніх поручителів, а керівник юрвідділу «ПроКредит Банк» Роман Маселко — про нинішню практику застосування законодавства про іпотеку.

Останню, четверту, сесію Форуму було присвячено іншим проблемам бізнесу та способам їх розв’язання. Проблеми доповідачі окреслювали під модераторством старшого партнера ЮФ «Астерс» Армена Хачатуряна. Про реалії та наслідки торговельно-економічної війни між Україною та РФ присутнім розповіла Олена Омельченко, юрист ЮФ «Ілляшев та Партнери» і позаштатний радник міністра економічного розвиту і торгівлі України. На новаціях антикорупційної політики та методах оцінки ризиків зупинилася комплаєнс-офіцер «Метінвест Холдингу» Аннета Натанзон. До чого не були готові юридичні служби компаній та банків у 2015 році, аналізував партнер МЮФ Baker & McKenzie Ігор Олехов. А керівник МПЦ EUCON та віце-президент Польсько-української господарської палати Ярослав Романчук розповідав про фінансові інструменти Республіки Польща як варіант рефінансування бізнесу в Україні.

Завершив четверту сесію та загалом Форум виступ директора юридичного департаменту управляючої компанії «КІНТО» Олександра Онуфрієнко, який говорив про нелегку долю українського юрисконсульта у 2015 році, якому доводилося шукати компроміс між вимогами роботодавця та держави.