№11 Листопад 2015 року → У вільний час

Post Scriptum: Українці за кордоном

Максим ЛАВРИНОВИЧ,
керуючий партнер ЮФ «Лавринович і Партнери»

Якщо раніше країни ЄС не надто прискіпувалися до джерела походження прибутку, то наразі їхня толерантність до подібних схем дуже знизилася

Протягом останніх понад півтора року власники бізнесу, намагаючись підстрахуватися, шукають високонадійні та перспективні проекти у країнах Європи та Азії, а також на американських континентах. Здебільшого обирають уже існуючі проекти з елементарними бізнес-моделями, а саме: працюючий бізнес, торговельні чи офісні центри. Набагато меншим попитом користуються резидентські забудови та інвестиції в будівництво загалом. Український інвестор уже набув не надто позитивного досвіду інвестицій у будівництво, тому він шукає безпечну гавань, яка зможе не тільки захистити капітали, а й, можливо, принести прибуток. Тому, інвестуючи в проекти, наприклад в Австрії, інвестор отримує від 5 до 7 % річних, що є доволі високим показником, на жаль, не гарантованим на території нашої країни на сьогодні.

Для безпечного інвестування потрібно зробити ряд юридичних кроків. Це стосується не тільки українського законодавства, а й законодавства країни інвестування. Наприклад, за умови співпраці з Австрією українські юристи готують усі необхідні документи, аналізуючи вітчизняне законодавство, готують трансакцію, австрійські ж юристи створюють усі передумови для угоди за авст­рійським законодавством, а саме: реєстрація бізнесу, ведення переговорного процесу, правильне структурування угоди, податкове планування тощо. Рано чи пізно кожен інвестор розуміє, що податкове планування — це один із найголовніших кроків. Оскільки після підписання угоди та здійснення трансакції починаються тривалі роки роботи у країні, і бажано, щоб вони були успішними. І тут дуже важливо правильно спланувати податкові моменти. Правильні радники спочатку дивляться на податкову структуру, яку варто імплементувати, а вже потім під неї пропонують інші елементи угоди. Загалом процес інвестування є складним та пов’язаним із певною кількістю ризиків. Потрібно дуже виважено підходити як до вибору країни, так і до вибору партнерів для співпраці.

Під час вибору юридичного консультанта за кордоном задля забезпечення ефективної співпраці потрібно мати повну довіру до такого консультанта. Ось тут на допомогу і приходять українські юридичні фірми, з якими бізнес уже співпрацює. Українські консультанти зазвичай уже мають досвід роботи з іноземними юридичними компаніями та часто є членами міжнародних об’єднань юридичних фірм. Якщо ж компанія є клієнтом міжнародної юридичної фірми, то вона зможе запропонувати другим консультантом офіси в інших країнах. Так, наша компанія може запропонувати офіси в США та Австрії, в якій ми нещодавно відкрили представницький офіс на базі юридичної фірми BRANDSTETTER, BAURECHT, PRITZ & PARTNER Rechtsanwlte KG (BPPA).

Адже річ не лише у довірі, але й у тому, що налагодження процесу співпраці двох юридичних фірм має певні особливості і може зайняти додатковий час, який доволі часто є дуже дорогим для клієнта. Потрібно налагодити механізми співпраці, комунікацію, визначити відповідальних та лідера у тандемі. Якщо ж це представництво фірми чи надійний партнер, з яким фірма вже не один раз працювала, тут уже всі процеси налагоджено, і фактично такі компанії одразу працюватимуть на результат, а не «палити гуму на старті».

Базуючись на власному досвіді, також радимо українським компаніям перед початком процесу інвестування провести структуризацію бізнесу. Якщо раніше країни ЄС не надто прискіпувалися до джерела походження прибутку, без проблем приймаючи кошти з офшорних зон, то наразі їхня толерантність до подібних схем дуже знизилася.

Є й інші форми інвестицій, будь-то відкриття офіційного представництва чи торговельного представництва, проте завжди варто з повною відповідальністю ставитися до всіх аспектів законодавства країни, з якою компанія планує співпрацювати. Адже чи це реєстрація нової юридичної особи, сертифікація, отримання дозвільної документації на здійснення експорту/імпорту продукції — всюди постає питання відповідності законам. І навіть у розрізі країн ЄС, кожна з них має свою специфіку, яку необхідно врахувати. Саме тому якісний юридичний радник є дуже важливим.

Наразі ми сподіваємося, що розпочате урядом реформування законів та приведення їх у відповідність до стандартів ЄС справді спростить ці процеси та сприятиме розвитку бізнес-відносин між Україною і приваб­ливими територіями для безпечного інвестування.