Новини ринку, 18 Квітня (Вівторок)

Команда PwC Legal захистила інтереси одного з найбільших світових агротрейдерів у податковому спорі

Нещодавно команда юристів адвокатського об’єднання PwC Legal успішно захистила інтереси одного з найбільших світових агротрейдерів в податковому спорі, який розглядався ДФС України.

За результатами податкової перевірки, здійсненої протягом вересня-листопада 2016 року, компанії – агротрейдеру було донараховано багатомільйонні суми податків (ПДВ та податок на прибуток) та застосовано штрафні санкції (за податковими донарахуваннями та у зв’язку з нібито порушенням компанією правил здійснення розрахунків під час зовнішньоекономічної діяльності). Вказані податкові донарахування та штрафні санкції стали результатом висновків податкового органу про те, що компанія нібито занизила оподатковуваний дохід, намагалася приховати факт надання маркетингових послуг та порушила законодавчі строки зарахування виручки за зовнішньоекономічними контрактами з нерезидентами.

Ключовою проблемою та першопричиною зазначених негативних наслідків для компанії у розрізі цього епізоду стало упереджене тлумачення положень вказаних контрактів податковим органом.

Так, вказані зовнішньоекономічні контракти передбачали застосування додаткової до стандартної ціни премії у випадках, коли товари, що поставлялися компанією, відповідали вимогам стандарту ISCC Plus (Міжнародна система сертифікації сталого виробництва та утворення парникових газів) та така відповідність була підтверджена повідомленнями про поставку, виданими компанією. В залежності від ринкових умов компанія в одних випадках застосовувала премію, а в інших – ні. В свою чергу, податковий орган дійшов хибного висновку, що клієнт занижував свій оподатковуваний дохід у випадках, коли премія не була нарахована попри відповідність поставленої продукції вимогам стандарту ISCC Plus. Окрім того, податковий орган стверджував, що навіть у випадках, коли премія нараховувалася, її оподаткування податком на додану вартість мало здійснюватися за ставкою у 20% (замість ставки у 0% ПДВ враховуючи те, що йшлося про експортні операції з поставки товару). Позиція податкового органу зводилася до того, що вказана премія була нічим іншим як винагородою за надання компанією нерезидентам маркетингових послуг із пошуку кінцевих споживачів, які потребували товар, що відповідав вимогам стандарту ISCC Plus.

Компанія не погодилася з позицією податкового органу та залучила команду PwC Legal супроводжувати податковий спір в адміністративній процедурі оскарження.

Адвокати PwC Legal побудували стратегію захисту, використовуючи широкий спектр юридичних інструментів, які, зокрема, полягали у демонстрації бізнес-моделі компанії; наданні та аналізі документації, яка оформлювалася у випадках, коли премія застосовувалася і коли не застосовується з роз’ясненням особливостей визнання доходу в бухгалтерському обліку в контексті аналізованих контрактів тощо. Окрім того, беручи до уваги, що зазначені контракти регулювалися англійським правом, PwC Legal посилило свою позицію, звернувшись до однієї з провідних юридичних фірм Лондону за юридичною консультацію з питань тлумачення спірних, на думку податкового органу, положень таких контрактів.

Результатом професійної допомоги з боку команди PwC Legal стало задоволення скарги компанії у процедурі адміністративного оскарження та скасування податкових донарахувань та штрафних санкцій у розрізі вказаного епізоду.

До команди юристів PwC Legal, які представляли інтереси агротрейдера, увійшли: керуючий партнер Андрій Пронченко, керівник практики податкових спорів Олександр Процюк та старший юрист Євген Бідний.