Новини ринку, 2 Квітня (Понеділок)

Integrites: чому українські компанії вирішують корпоративні спори за кордоном

Міжнародна юридична фірма Integrites спільно з англійськими партнерами – Hogan Lovells та Littleton Chambers – провела в Києві семінар на тему арбітражів із корпоративних спорів та їх практики в українських реаліях.

Учасники семінару «Корпоративний арбітраж: корпоративні війни в англійському стилі», який відбувся 29 березня 2012 року в Premier Palace Hotel, розглянули причини виникнення і важливі аспекти практики вирішення спорів за участі експертів, що вели одні з найбільш резонансних справ останніх років, включаючи спори Югранафта проти Абрамовича, Millhouse Capital та Березовського, БТА Банк проти Аблязова, Казахзолото проти Ассаубаєва, Alfa Access Renova проти British Petroleum, Eco Telecom проти Telenor.

Спираючись на рекомендації Вищого господарського суду України від 28 грудня 2007 року, радник МЮФ Integrites Максим Кодунов зазначив, що в Україні корпоративні спори є неарбітрабильними і тому здебільшого вирішуються в іноземних юрисдикціях. «Обмеження арбітрабильності за українським правом – не перешкода для корпоративного арбітражу за кордоном», - підкреслив він. Виділяючи Англію у якості зрілої юрисдикції з точки зору розгляду корпоративних спорів, пан Кодунов у той же час звернув увагу на високі судові витрати, пов’язані з розглядом в англійському арбітражі.

Барістер ЮФ Littleton Chambers Руперт Д’Круз розповів про особливості захисту українських акціонерів в рамках англійських акціонерних угод, отримання забезпечувальних заходів у англійському арбітражі та від англійських судів. Пан Д’Круз також особливо виокремив засоби захисту проти unfair prejudice (несправедливого утиску прав акціонера), за допомогою яких в англійському праві міноритарні акціонери можуть захистити свої інтереси.

Корпоративні спори після угод щодо злиття та поглинання є одними з найбільш розповсюджених серед тих, що вирішуються в арбітражах. За словами радника ЮФ Hogan Lovells Олександра Скарда, головними підставами позову за договором купівлі-продажу акцій, укладеному за англійським правом, є недотримання договірних гарантій і завірень та несплата покупної ціни. Серед основних питань, пов’язаних з корпоративними третейськими розглядами в Лондоні, пан Скард виокремив ризик додаткових судових розглядів.

У семінарі взяли участь представники провідних фінансових груп і великого бізнесу України, у тому числі Dragon Capital, ING Bank Ukraine, ПАТ Укрсіббанк BNP Paribas, ПАТ ПУМБ, АТ Ощадбанк, ПАТ Хрещатик, ПАТ Індустріалбанк, Страхова компанія «БРОКБІЗНЕС», ТОВ «Кернел-Трейд», ТОВ Louis Dreyfus Commodities Ukraine Ltd., «Укрпродукт Групп», Агрохолдінг «Мрія», ДП «Сантрейд», ПАТ «Фуршет», ПАТ «КІНТО», ВАТ «Укрпластик», Группа компаний MD Group, ПАТ «Донецьксталь», ТОВ «Астелит», ТОВ «Автомобільний Дім Україна - Мерседес Бенц», Аеросвіт та інші.

Семінар проходив під патронатом ВД «Комерсант» та за медіа-підтримки American Chamber of Commerce, «Юридичної газети» та Finance.ua.