№04 Квітень 2012 року → У вільний час

Фокус: Святкова дилема

Ніка ГЛАЗУНОВА

Твердження, що в Україні надто багато свят, — не більш ніж міф

Політики та економісти всього світу шукають оптимальне співвідношення кількості робочих і святкових днів протягом року. В Україні одинадцять офіційних свят. Схожа кількість загальнонаціональних свят — в Америці і багатьох країнах Європи. Значно більше різних релігійних і національних свят відзначають у країнах азіатського регіону. Утім, залежно від того, на який день тижня випадає свято, кількість додаткових вихідних в різних країнах змінюється. Питання економічних втрат від святкувань заводять економістів у глухий кут. Простий підхід — менше робочих днів, менше доходів — не працює. Окрім галузевої структури економіки, повин­ні враховуватися і такі чинники, як стимулювання зростання внутрішнього вжитку, рівень продуктивності праці до і після свят, їх тривалість і навіть соціальні наслідки. Крім того, однаковий підхід по-різному спрацьовує в країнах світу.

2000 року в Китаї були введені два додаткових святкових тижні — Golden Weeks. Очікувалося, що зав­дяки нововведенню відбудеться зростання внутрішнього туризму і поліпшення якості життя населення. Тоді ж було започатковано практику щорічного тижневого відпочинку на травневі свята. У перший рік ефект Golden Weeks виявився приголомшуючим: за перше півріччя 2000 року економічне зростання Китаю склало 8,1 %, що на відсотковий пункт вище, ніж на рік раніше. Туристичні провінції прийняли рекордну кількість відвідувачів, а перевезення китайських залізниць збільшилися на 24 %. Утім, вже 2006 року економічний ефект зійшов нанівець. А наступного, 2007, року в Китаї було проведено реформу календаря, в результаті якої травневий тиждень скоротився до одного дня.

У той час як в азіатському регіоні експериментують із стимулюванням внутрішнього попиту і туризму, збільшуючи кількість святкових днів, у багатьох країнах відбувається зворотний процес. У США та Європі кількість вихідних скорочується. В Америці це робиться завдяки коротким відпусткам, а наприклад, у Німеччині — задяки перенесенню свят на звичайні вихідні. У Франції працівників змушують працювати довше. Уряд вирішив заощадити на іншій статті витрат, провівши пенсійну реформу та суттєво збільшивши пенсійний вік. Україна, схоже, рухається схожим шляхом. За даними ЮНЕСКО, середньостатистична країна щорік віддає святам 12,2 дня, при цьому для промислово розвинених країн цей показник дорівнює 12,4, для тих, що розвиваються, — 12,1.

Утім, бізнес уже давно встановлює власні правила щодо відпочинку співробітників, виходячи з умов ринку та особливостей професії.

Юридична оцінка кількості свят в Україні

Дмитро Денісов,
партнер АК «Правочин»

На моє переконання, кількість свят у житті кожної людини зумовлена, насамперед, її сприйняттям таких свят. Власне, кожен день, навіть цілком буденний, можна перетворити на святковий. Головне — настрій, можливість і, головне, бажання святкувати. Як на мене, кількість свят в Україні є цілком достатньою для розваг та відпочинку.

На підтвердження цієї тези я навіть бачив цікаву статистику. Виявляється, кількість офіційних свят в Україні — на середньому в Європі рівні. Напевно, територіально, та й ментально, ми ближче до румунів, офіційно святкуючи 11 днів на рік.

Якщо ж говорити про юристів, то доволі часто і цих 11 днів на свята ми не використовуємо. Часто доводиться працювати на свята та у вихідні, що зумовлено великою кількістю проектів, які ми супроводжуємо, та терміновістю їх виконання. Іноді важко пояснити клієнтові, особливо вітчизняному, що причиною відтермінування виконання його завдань є вихідні.

Типовий клієнтський підхід полягає в гаслі: «Усе й одразу!», що змушує юриста напружуватися й іноді працювати майже цілодобово. Проте, якщо такі «аврали» трапляються постійно, варто зайнятись дисциплінуванням клієнта та плануванням завдань, які він ставить перед юридичною компанією. Альтернативний варіант — передбачати підвищені ставки для понаднормові роботи, що впливає як на фінансові показники юридичної фірми, так і на формування позиції клієнта з точки зору розумного планування своєї діяльності.

Інший аспект, що неминуче приносять свята для юридичної компанії, — це падіння обсягів замовлень юридичних пос­луг на тлі загального спаду ділової активності в ці дні. Доволі часто перша половина січня в багатьох юридичних (і не тільки) фірмах проходить у роботі над завданнями, що були отримані раніше, а також внутрішньою роботою (формування планів, написання статей для ЗМІ, робота з нормативними документами, проведення тренінгів тощо). Важливо, щоб такий «мертвий сезон» не затягувався. В іншому випадку — це погано відбивається на «боєздатності» команди та й фінансових показниках власне юридичної фірми.

На мій погляд, свят не повинно бути багато. В іншому випадку — їхній статус та сприйняття в очах людей просто нівелюється.

Віктор Мороз,
генеральний директор, керуючий партнер ЮК «Правова гільдія «ВікторіАл»

Як на мене, кількість офіційних свят та пов’язаних з ними вихідних в Україні є занадто великою. У середньому третину року українці відпочивають. Цього немає в жодній іншій країні, і це дуже дивує багатьох іноземців, які живуть в Україні або мають тут певні ділові інтереси.

Іноді співробітникам нашої компанії доводиться працювати у святкові дні та вихідні. Це обумовлено тим, що значну частину нашого клієнтського портфеля складають іноземні клієнти, бізнес яких працює в той час, як Українська держава святкує. Ми, як їхні юридичні радники, не можемо залишити їх без надійної юридичної підтримки лише тому, що в Україні якісь дні є неробочими.

Власне, спеціальне дослідження щодо впливу кількості свят на фінансові показники нашої компанії ми не проводили, але, на мою думку, певний негативний вплив є, адже втрачається час, протягом якого могли б реалізуватися певні проекти та поліпшуватися фінансові показники.

На перший погляд, свята мають позитивно впливати на продуктивність роботи співробітників компанії, але насправді після тривалих святкових днів та вихідних ефективність роботи працівників дещо знижується.

В Україні святкується багато національно-патріотичних свят, як День соборності та інші, які, на мій погляд, можна було б скасувати. Моїми улюбленими святами є новорічні та різдвяні свята, а також День Перемоги у Великій Вітчизняній Війні як день шани пам’яті людей, які своєю кров’ю здобули нашу свободу. Узагалі не святкую таке свято, як День соборності.

Кількість державних свят у країнах ЄС

(Згідно з даними Eurofound)

  • Іспанія — 14
  • Мальта, Словаччина, Кіпр — 13
  • Латвія, Литва, Австрія, Португалія, Чехія — 11
  • Греція, Люксембург, Німеччина, Данія, Франція, Бельгія — 10
  • Естонія, Угорщина, Словенія, Фінляндія, Італія, Швеція, Болгарія — 9
  • Польща, Ірландія, Велика Британія — 8
  • Румунія — 6
  • Голландія — 5
  • Середнє значення по ЄС — 9,6 свята на рік
-->