№05 Травень 2012 року → У вільний час

Артхроніка: Французький шарм

Ніка ГЛАЗУНОВА

З 4 по 27 квітня ц. р. в Україні пройшов 9 фестиваль «Французька весна» 2012

Як і у попередні роки, шість міст України приймали різноманітні культурні заходи: Київ, Дніпропетровськ, Донецьк, Львів, Одеса та Харків. Цього року в програмі — феєрія, абсурдність, політ... та футбол! Повітряний спектакль, нове французьке кіно, сучасний цирк, літературні зустрічі, концерт від культового французького гурту і, звісно, незабутні враження й приголомшливі відкриття — це та багато інших цікавинок подарувала українській публіці цьогорічна «Французька весна»!

Шалені дзвонарі задали ритм

Відкрила фестиваль фантастична вистава «Шалені дзвонарі» від компанії Transe express. Цілий оркестр незвичайних музикантів грав у повітрі й вирував у небі, дивуючи всіх своїм мистецтвом передзвону. Постановки на висоті артисти колективу Transe Еxpress вважають головною родзинкою своєї творчості. Вражаюча урбаністична сценографія, яка поєднує театр, музику, самовідданість, відвагу та акробатику. У виставі вдало поєднуються захоплююче акторське дійство та потужний музичний супровід. Після першої — вступної — частини спектаклю, почалася друга, в ході якої музиканти та акробати повільно здіймалися у повітря на сімнадцятиметровій каруселі. 26 дзвонів утворили цю незвичну музичну споруду. Пристрій для передвзону являє собою металеву конструкцію, що обертається, якою управляє телескопічний кран. Сім дерев’яних помостів, кожен на своєму місці, здіймаються над кованою залізною дзвіницею. Підвішені на помостах дзвонарі постають у виблискуючому світлі прожекторів.

У виставі задіяні казкові та містичні персонажі — музиканти, поети з минулого та сучасного життя, міфічні блазні. Глядачів ніби тягне у повітря до цих абсурдних бешкетників. Їхні музичні виступи, тривалістю близько п’яти хвилин, у стилі Сommedia dell’Arte. Поступово ритм кожного виступу прискорювався, дзвони калатали частіше, аж до того моменту, коли почало здаватися, що вони усюди. Це — другий «Літаючий пристрій» розроблений Жілем Родом. Вистава отримала спеціальний Приз від журі фестивалю Holzminden (Німеччина) та приз глядацьких симпатій на міжнародному фестивалі в Іспанії. За десять років свого існування дійство було поставлено близько ста разів. З 1987 року трупа Transe Express продовжує свою мистецьку діяльність на вулицях міст. Вистави проходять у визначних місцях різних міст.

Новинки кіно та оживаючі фігури

У рамках фестивалю відбулася панорама французького кіно. У кінотеатрі «Київ» були представлені шість нових французьких фільмів, серед яких: «Незакінчений роман»/Impardonnables, «Мистецтво кохати»/L’art d’aimer, «Сфера чаклунства»/La cle des champs, «Керування державою»/L’exercice de l’Etat, «Поліція»/Polisse, «Курча з чорносливом»/Poulet aux prunes та «Футбол і глобалізація».

У книжковій крамничці на Лисенка, 3 бажаючі мали змогу поспілкуватися із французьким геополітиком Паскалем Боніфасом, а також з письменником Жилем Розьє. У кафе «Бабуїн» французький журналіст, голос радіо Europe 1, П’єр-Луї Басс представив свою останню книгу про «матч смерті» між німецькими солдатами та українською командою, що відбувся в Києві 1942 року.

В Я Галереї відбувся вернісаж проекту «Оживаючі фігури». НА виставці присвяченій тілесним образам, були представлені роботи французьких та українських художників, зокрема: Ліна Анжан, Анатолій Бєлов, Дені Бернар, Еммануель Борнстайн, Даніель Дежан, ­ґаель Іпполіт, Володимир Костирко, Ростислав Котерлін та інші. За останні декілька років усе більше виставок і масштабних ярмарок сучасного мистецтва констатують пожвавлення фігуративного «руху» серед художників. Виставка «Оживаючі фігури» доводить це і демонструє пристрасть молодих авторів до відображення тіла. Усі представлені художники, більшість з яких народилися в 1970—80-х роках, у своїх роботах і дослідженнях обрали винятково фігуративне мистецтво. Наприкінці минулого року за участю Анатолія Бєлова проект Figure Vivace був представлений у галереї Espace Croix-Baragnon у місті Тулуза.

Диво у воді

Компанія Barolosolo показала в Києві спектакль «Диво — водні історії» (O Temps D’o). Спектакль створений у стилі так званого нового цирку — надзвичайно популярного і поширеного у Франції типу вистав, де перемішуються музика, акробатика, фокуси, клоунада і драматичні сцени. Жанр цей, по суті, є сучасною вер­сією балагана і проник на театральні підмостки з вулиці, де його адепти і досі не гребують виступати з різними цирковими номерами. Власне, і «Диво — водні історії» — це грубо зшитий на живу нитку двома енергійними артистами — Вільямом Вале і Матьє Левассером — набір акробатичних і музичних номерів. Самі по собі ці атракціони — еквілібрування, маніпуляції з «китайською жердиною», перекиди і сальто — не дуже оригінальні і складні, хоча виконуються майстерно і азартно. Родзинка видовища — в тому, що дует акторів цілу годину, поки триває вистава, проводить у басейні, заповненому водою. Спочатку її рівень досягає їм щиколоток, причому одному з героїв водні процедури явно до душі, а його партнер страшенно боїться намокнути, що породжує силу-силенну комічних ситуацій. Природно, що, врешті-решт, і він стає мокрим з ніг до голови, і навіть знаходить у цьому задоволення, оскільки вода, як з’ясовується, ще й чудовий музичний інструмент — тьопаючи по ній долонями, артисти забезпечують чудовий акомпанемент гітарним соло, мелодіям акордеона і віолончелі.

Завершилася чергова «Французька весна» концертом групи Paris Combo. З моменту створення групи, в 1995 році, стиль Paris Combo не підлягає жодній класифікації. Від джазу до свінгу, від вальсу до ритмів латіно або циганських мелодій. У поєднанні з актуальними текстами суміш звучить надзвичайно сучасно. Альбоми і концерти співачки Бель дю Беррі та її музикантів дуже різнопланові й одночасно вишукані.

-->