№4 Квітень 2018 року → До справи

Тема: Технології і тренди

Арсен БУЧКОВСЬКИЙ,
юрист, менеджер з інновацій ЮК ILF

Технології допомагають юристам бути швидшими, дешевшими та ефективнішими. Світова криза 2008 року призвела до загибелі одразу кількох визначних Biglaw компаній. В один день, четвер 12 лютого 2009 року, вісім юридичних компаній анонсували 748 звільнень.

Очевидно, традиційна структура і відпрацьовані сторіччями методи роботи вже не могли дати клієнтам того, що останнім було конче необхідно — швидких і дешевих юридичних ­послуг.

Тоді на ринку з’явились інші компанії. Використовуючи інноваційні технологічні рішення, вони змогли адаптуватись до прискореного світу. Зараз такі компанії стають транснаціональними та займають верхні щаблі в рейтингах юридичних фірм. А Biglaw фірми зі сторічною історією інвестують 3—4 % свого обороту в технології.

Технології, що використовуються в юридичному бізнесі, можна умовно розділити на два види: технології, що поліпшують ефективність юридичної роботи, і технології, що поліпшують взаємодію з клієнтом.

 

До першої групи легко віднести:

1) 
автоматизацію створення та обробки документів — рішення, що дозволяють швидко створювати прості документи на основі створених шаблонів, або рішення, що дозволяють вносити правки не в один документ, а одразу в групу пов’язаних між собою. Вони зберігають юристу по 10—15 хвилин щоразу, коли ними користуються. Небагато, але за рік — звільняють достатньо часу для більш творчих завдань;

2) 
автоматизацію процесів — рішення, що дозволяють полегшити рутинне життя юристів та юридичних компаній. Рішення тут вражають варіативністю, від таскменеджрів до рішень, що допомагають у роботі з поштовими сервісами, групуючи та фільтруючи повідомлення залежно від пріоритету. Сюди ж належать і внутрішні боти. До прикладу, ми використовуємо бота, який збирає в юристів інформацію про закриті проекти, а потім за запитом молодших юристів віддає її, полегшуючи роботу останніх;

3) 
штучний інтелект — зараз не дуже широко використовується в Україні, але набирає дедалі більшої популярності у світі. Зокрема, не так давно відбулось змагання на швидкість і точність аналізу контрактів між програмою LawGeex та 20 юристів із США. На аналіз п’яти контрактів програма витратили 26 секунд, тоді як найшвидший юрист впорався за 51 хвилину. Щодо точності, то висновки найточнішого юриста і програми співпали — обидва набрали 94 бали із 100.

 

Технології, що полегшують взаємодію з клієнтом:

1) 
CRM-системи — програмні комплекси, що дають змогу акумулювати та керувати даними про реальних і потенційних клієнтів;

2) 
кабінети клієнта — подібні сервіси дозволяють клієнту отримувати інформацію про свої проекти в онлайн-режимі без необхідності прямого доступу до юриста. Клієнт може бачити повну інформацію про готовність та етапи реалізації проекту, переглянути створені для нього документи, поставити не термінові питання юристу тощо;

3) 
чат-боти — доволі популярна зараз технологія: боти допомагають зібрати необхідну інформацію для подальшої роботи з клієнтом, надати йому первинні консультації, відповіді на поширені питання або навіть створювати документи. До прикладу, бот Donotpay почав з того, що створював скарги для оскарження штрафів за неправильне паркування, пізніше він навчився також писати скарги для отримання компенсації за скасовані чи затримані авіарейси. Загалом загальна сума оскаржених штрафів та отриманих компенсацій зараз складає понад 7,7 млн фунтів стерлінгів. Недавно команда розробників бота анонсувала, що той незабаром допомагатиме оскаржувати покупки, зроблені шахраями за кредитною карткою позивача і подавати позов на компанії, які докучають рекламними дзвінками.

Це далеко не повний список технологій, що дають змогу юридичному бізнесу ставати ефективнішим і, як наслідок, робити послуги дешевшими, а їх надання швидшим. Більше того, поширення та використання технологій почали змінювати саму структуру юридичної фірми.

Нові юридичні компанії вже не слідують традиціям Biglaw. Орієнтуючись на можливості, що надають технології, нові компанії відмовляються від величезних штатів секретарів та помічників на користь роботів та алгоритмів, а також від погодинної оплати на користь зручних клієнту альтернатив.

Змінюються методи роботи та способи доставки послуг клієнту: з’являються компанії, орієнтовані на розробку юридичних ботів та наданню послуг через них, маркетплейси юридичних послуг, що єднають юристів та клієнтів без необхідності фізичного доступу одних до інших, компанії, що надають пос­луги винятково через власні сайти, продаючи консультації та документи в юридичних інтернет-магазинах.

Важливо розуміти, що технології не є самоцінністю, це лише інструмент, який можна і потрібно використовувати для розв’язання конкретних проблем. Ті юристи і юридичні компанії, що швидше за інших навчаться доцільно і правильно використовувати технології, отримують перевагу перед іншими, саме їхні послуги будуть якіснішими і швидшими, і, як нас­лідок, саме їх обере клієнт. Саме тому використання технологій та інновацій у методах роботи стане ключовим трендом розвитку юридичних компаній.

-->