№4 Квітень 2018 року → До справи

Тема: Мислити криптично

Христина НЄМЧИНОВА,
партнер Brightman FinTech Law Firm

Перехід угод на блокчейн формуватиме іншу природу правовідносин

Сьогодні залишається все менше тих, хто не чув би, що таке криптовалюта. Серед них побільшало й тих, хто від звичайної зацікавленості перейшов до справи, спробувавши на цьому заробити. Нові технології в певному сенсі розв’язали нам руки, адже інвестування у криптоактиви не йде у жодне порівняння з професійною інвестиційною діяльністю. Я називаю криптовалюту саме «активами», адже, на жаль, віртуальна валюта як засіб розрахування за певні послуги чи товари ще не настільки розвинена. Магазини, лікарні, ресторани (в цілому реальний сектор економіки), де ви отримаєте чек у криптовалютному еквіваленті, — все ще доволі рідкісне явище. Роботодавці, що пропонують зарплату у крипті, так само прогресивні, як і ті, хто переходить на штучний інтелект. А чого варта була перша у світі угода про купівлю нерухомості за криптовалюту Ефіріум?

 

Простір для креативу


Попри те, що криптовалютний ринок є надзвичайно волатильним та доволі високоризиковим, Україні вдалося потрапити до ТОП країн світу за обсягом ринку біткойна. Йдеться не тільки про звичайну купівлю криптовалюти і зберігання її у так званому холодному гаманці, а й про активний трейдинг на різноманітних світових біржах. Тут нашим співвітчизникам пощастило більше, ніж, наприклад, резидентам США, які, окрім звичайного процесу ідентифікації та верифікації на трейдинговій платформі, мають пройти жорсткий комплаєнс із доволі непростим американським законодавством. Податкова служба США та Комісія з цінних паперів і бірж прискіпливо контролюють дії своїх громадян, пов’язані з криптоактивами. Це стосується й інвестування в ICO-проекти, більшість з яких узагалі недоступні для власників американських паспортів або «зелених» карт.

В Україні в цьому сенсі діє доволі ліберальний підхід. Є в цьому як позитивні, так і негативні моменти.

З одного боку, грамотне оформлення криптовалютних угод залишається на розсуд юриста. Ще рік тому, коли юридичний фінтех консалтинг Brightman тільки готувався до виходу на український ринок, регулюючи криптовалютні угоди наших клієнтів, ми активно застосовували аналогію закону та права. Успіх таких угод напряму залежав від того, наскільки швидко та вільно ми орієнтувалися у національному законодавстві та реагували на положення іноземного. В певному сенсі це давало простір для такого собі юридичного креативу. Здавалося б, що у цьому може бути поганого?

З іншого боку, свобода дій вносить свої ускладнення. Адже відсутність єдиного чіткого ставлення до певної події чи нововведення призводить до розбіжностей у поглядах і такого собі юридичного хаосу. Для мене, як юриста, важливо розуміти ставлення держави як до сфери криптовалют у цілому, так і до потенційної угоди мого клієнта. Маю на увазі позицію і податкових органів, і органів фінансового та банківського контролю, і навіть Служби безпеки України. Наприклад, Національний банк України і досі не надав конкретики щодо криптовалют, хоча це має неабияке значення для іноземних інвесторів.

Узагалі вважаю, що ринок криптовалют та ICO стане рятівним кругом для нашої країни. Така зацікавленість українців у цій сфері чи не вперше за час незалежності означає, що у нас є всі шанси бути на рівні із західними державами та вчасно адаптуватися до нових технологій. До того ж це позитивно впливає на нашу інвестиційну привабливість.

Саме такого висновку я дійшла, судячи із різноманіття клієнтів нашої компанії. Серед них і молоді стартапери, що мріють про Кремнієву долину, і сформований великий бізнес, який вирізняється своєю консервативністю та певною недовірою до новітніх трендів. Та найбільше здивувала активність приватних інвесторів іноземного походження та чималого статку, які вірять у перспективи саме українського ринку та потенціал вітчизняних фахівців.

Завдання юриста — вгадати настрій клієнта. Сфера нова, тому необхідно спокійно ставитися до сумнівів деяких людей щодо криптовалютного ринку. Наприклад, один із проектів, який ми супроводжували, стосувався розробки та імплементації першої в країні системи оплати криптовалютою у реальному секторі економіки. Чи треба говорити, як непросто було ­обґрунтувати ­правомірність такої платіжної системи спочатку контролюючим органам на чолі з податковою, а потім підприємцям, які погоджувалися впровадити її у свій бізнес.

І все ж наразі цей проект пішов далі у своїх амбіціях і планує залучити кошти шляхом проведення ICO. Упевнена, те, що вдалося на національному рівні, приверне увагу і на міжнародному, а перші кроки для надлому традиційної фінансової системи вже зроблено.

 

У передчутті змін


Безумовно, блокчейн (технологія, на якій побудовано криптовалюту та ICO) обіцяє багато змін у юридичній професії. Звичайно, в цьому сенсі йдеться про так звані розумні конт­ракти. Фактично це комп’ютерний протокол, тобто контракт, написаний за допомогою коду. За таким договором зобов’язання виконуються сторонами автоматично, що унеможливлює порушення умов договору. На відміну від традиційного договірного права, основна мета смарт-контрактів — досягнення максимального рівня безпеки даних та конфіденційності інформації.

Наразі багато функцій юриста автоматизовано, а професії нотаріуса взагалі прогнозують невтішний результат — блокчейн має позбавити необхідності у нотаріальному засвідченні угод. Так само смарт-контракти і блокчейн у цілому трансформують оподаткування, страхування та навіть систему виборів.

Якщо для когось імплементація смарт-контрактів ставить під питання потребу в юридичній професії у цілому, то для мене така інтеграція означає трансформацію та вихід фахівців на новий рівень. Нові технології кидають виклик — і юрист нової формації має проявити неабияку гнучкість для того, щоб умови традиційного договору було віднесено до «розумного». Найближчим часом це передбачатиме суттєву зміну юридичної лексики, яка має стати спрощеною та адаптуватися до нових технологій. Так само зміниться і порядок вирішення спорів, а з ним — і роль адвоката у судовому процесі.

Я не розглядаю зміни у класичному договірному праві як своє потенційне безробіття. Навпаки — роботи буде більше, адже без експертної думки юриста жодна технологічна конструкція буде неможливою. Розвиток блокчейн-технології для юридичного ринку — нова захоплююча пригода так само, як і для реш­ти сфер. Звичайно, багато що залишається не до кінця зрозумілим, але єдине відомо напевно — не­одмінно з’явиться абсолютно нова галузь права, пов’язана з новими технологіями. Перехід угод на блокчейн спростить завантажену роботу юристів та позбавить фальсифікацій. Застарілий підхід буде змінено на інший — безпечний, автоматизований та цифровий. А бюрократичні процеси, у свою чергу, буде оптимізовано, що дасть поштовх формуванню іншої природи правовідносин між людьми.

-->