Тема: Камінь спотикання

Тарас КИСЛИЙ,
радник ЮБ «Єгоров, Пугінський, Афанасьєв і Партнери

Чемпіонат УЄФА Євро-2012 завершується, і вже можна підбити перші підсумки стосовно найбільш резонансних і подекуди курйозних випадків порушення прав інтелектуальної власності УЄФА

За роки підготовки до Євро зі шпальт газет, екранів телевізорів та сторінок всесвітньої мережі Інтернет до нас доносилася теза, що права інтелектуальної власності на символіку чемпіонату належать Союзу європейських футбольних асоціацій (УЄФА) і їх потрібно поважати. Чому це так важливо? Розпочнімо з того, що в сучасному світі одночасну увагу максимальної кількості людей вдається привернути саме спортивним змаганням. Ніяка інша подія не здатна збирати протягом декількох тижнів поспіль десятки тисяч відвідувачів стадіонів, мільйони глядачів у фан-зонах, сотні мільйонів уболівальників перед екранами телевізорів. Сьогодні спорт — найбільш успішна і грандіозна вистава в історії людства. І одна з найбільших таких вистав — УЄФА Євро-2012, що за аудиторією поступається лише літнім Олімпійським іграм та Чемпіонату світу з футболу.

Оцінивши масштаб такої події як Євро, уявімо тепер, чого вона коштує організаторам. Коштує, насамперед, у грошовому вимірі. І звідки такі кошти можуть взятися.

Звичайно, квитки на матчі — це далеко не основне джерело фінансування змагань рівня Євро. Левову частку коштів УЄФА отримує від продажу прав інтелектуальної власності, пов’язаної з чемпіонатом, — права на телетрансляції та права на символіку чемпіонату. Без дотримання таких прав не буде фінансування Євро, а отже, не буде і самої спортивної події, яка настільки важлива для сотень мільйонів уболівальників. Саме тому захист прав інтелектуальної власності УЄФА є таким важливим.

Україна, на жаль, ніколи не могла похвалитися особливо високим рівнем захисту прав інтелектуальної власності. Періодично ми потрапляємо до різноманітних переліків країн з найбільшим рівнем піратства, підробок тощо.

УЄФА, надаючи Україні право на проведення Євро-2012, чудово це розуміла і йшла у цьому питанні на певний ризик. Щоб убезпечити свої інтереси ще на стадії тендера на прийом чемпіонату від України були отримані гарантії безпрецедентних додаткових заходів захисту прав інтелектуальної власності для УЄФА.

Сьогодні, коли чемпіонат завершується, можна сказати, що принаймні до фінальної частини турніру Україна досить непогано впоралася із захистом прав інтелектуальної власності УЄФА. Однак, звісно, не обійшлось і без певних скандалів та курйозів.

Журнал «Євро-2012»

Першою, так би мовити, ластівкою у питанні порушення прав УЄФА стала реєстрація журналу під назвою «Євро-2012».

Прогалини в чинному законодавстві України дозволяють зареєструвати друкований засіб масової інформації, навіть якщо в його назві є чужа торговельна марка. Після такої реєстрації журнал чи газета можуть виходити в тираж без отримання дозволу від власника торговельної марки. Судова практика свідчить про те, що, навіть звернувшись із позовом до суду, власник торговельної марки практично не має шансів на скасування державної реєстрації та припинення випуску журналу чи газети, назва якої порушує права на його торговельну марку.

Україна пообіцяла УЄФА усунути такий законодавчий недолік. Однак у першій редакції Закону України «Про організацію та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні» (Закон про Євро) це питання не було врегульоване.

Цим одразу скористалися спритні підприємці, і вже на початку 2008 року зареєстрували в Міністерстві юстиції України журнал під назвою «­Євро-2012». На вимогу добровільно скасувати таку реєстрацію вони відповіли категоричною відмовою. Держава також не змогла нічим допомогти у цьому випадку. І лише у середині 2009 року до Закону про Євро було внесено зміни, які унеможливили подальші реєстрації подібних друкованих засобів масової інформації.

Що ж стосується журналу «Євро-2012», то його реєстрація і досі чинна, однак фінансового успіху цей проект не мав — світ побачили лише декілька номінальних тиражів.

Просто Принт

Напевно, однією з найбільш резонансних історій стало порушення кримінальної справи через друк футболок із символікою УЄФА Євро-2012 київською компанією «Просто Принт».

За інформацією ЗМІ, близько року тому правоохоронні органи виявили незаконне використання символіки чемпіонату, а саме: виготовлення та пропонування до продажу футболок із такою символікою компанією «Просто Принт».

Символіка чемпіонату має комплексний захист як об’єкт права інтелектуальної власності — це і відповідні торговельні марки, і промислові зразки, і авторські права, захищені в Україні. Використання такої символіки без дозволу УЄФА є порушенням прав, за яке передбачена, в тому числі, і кримінальна відповідальність.

УЄФА не надавала компанії «Просто Принт» дозволу на використання символіки чемпіонату. Таким чином, використання символіки компанією «Просто Принт» мало ознаки порушення прав УЄФА.

За даним фактом правоохоронними органами були проведені відповідні слідчі дії, включаючи обшук офісу компанії та вилучення контра­фактної продукції.

Власники «Просто Принт» розцінили такі дії правоохоронних органів як утиски з політичних мотивів та розгорнули активну піар-кампанію на свій захист.

Наразі розслідування кримінальної справи за порушення прав на торговельні марки УЄФА триває, і суд свого часу вирішить, хто справді був правий, а хто винуватий у цій історії.

Туалетний папір Євро-2012

До курйозних порушень можна віднести випуск туалетного паперу із символікою Євро-2012, призначеного для експорту до Грузії.

Українська компанія з випуску туалетного паперу з якоїсь причини вирішила, що в Грузії користуватиметься попитом туалетний папір під назвою Євро-2012. Була виготовлена та відправлена до Грузії достатньо значна партія туалетного паперу із відповідним маркуванням. Однак при проходженні митних процедур цей товар привернув увагу прикордонників, які вирішили перевірити у представників УЄФА, чи не порушує це прав на символіку чемпіонату.

Звісно, з’ясувалося, що це є прямим порушенням прав. На туалетному папері були незаконно використані торговельні марки УЄФА. А переміщення через митний кордон таких контрафактних товарів, у тому числі і їхній експорт, є порушенням прав та забороняються відповідно до українського законодавства.

Затримання цього товару було найпершим порушенням прав УЄФА, яке виявила та усунула українська митниця.

Наразі фінальна частина УЄФА Євро-2012 добігає кіньця і по її завершенні, напевно, можна буде говорити про ще не один курйозний, а може, й скандальний випадок порушення прав інтелектуальної власності УЄФА.

-->